Kouzelný svět Klause Haapaniemiho konečně v Berlíně

Finský designer Klaus Haapaniemi ilustruje svůj vlastní fantazijní svět. Také kvůli brexitu se tento rok přestěhoval z Londýna do Berlína – jaké štěstí!

Vlastně ani nezáleží na tom, kde Klaus Haapaniemi žije. On nosí svůj svět v sobě. Když slunce roztaje poslední sníh, nechá na tapetě vyklíčit první květiny, na kimonu se vlní mořské řasy a plavou mořští koníci a nahoře trůní velryba s korunou třpytivých medúz. Také svou kočku Putte přeměňuje na mýtické stvoření na látce, někdy s rozcuchanou srstí a hrbem, někdy s kohoutím ocasem. Finská krajina a finské lidové pohádky jsou často základem jeho práce.

20 let žil v zahraničí, navrhoval tisky pro Dolce & Gabbana, Diesel a Cacharel. Nyní se vzdal svého podnikání v módní londýnské čtvrti Shoreditch, protože jak říká, brexit má znatelný vliv na spotřebitelskou náladu, zejména u menších značek. „Lidé jsou nejistí a nakupují mnohem méně. To platí hlavně pro krásné věci v životě, mobilních telefonů se to netýká,” dodává.

Mnoho z jeho produktů se vyrábí v Japonsku, kde má Klaus Haapaniemi skutečnou fanouškovskou základnu, která ho na ulici poznává. Ochota zapojit se do pohádkového světa je obzvláště v Asii velká. V jednom z největších tokijských nákupních center postavil sochu vyrobenou z washi papíru, vysokou 15 metrů a osvětlenou zevnitř. Produkty Klause Haapaniemiho se dají v Německu koupit pouze online. My máme pro Vás ale speciální tip. Nová galerie STUDIO 4 BERLIN v Charlottenburgu má jeho dílo v nabídce. Otevřeno mají vždy o víkendu, od pátku do neděle.

Více informací najdete tady.

Foto: STUDIO 4 BERLIN

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Řezbářským uměním českých betlémářů se chlubil i komunistický režim

Betlémy zdobí v čase vánočním domácnosti a svatostánky po celém světě. Ve světě se tento fenomén datuje do osmého století. Jejich rozšíření přišlo do českých zemí o tisíc let později, sahá až na přelom 17. a 18. století. Které betlémy jsou tedy v Čechách a na Moravě, nejstarší, technicky nejdokonalejší a také největší?
Přečtěte si

Německo pro vůbec první ročník festivalu Open House vybralo město Essen. Praha své budovy v létě otevře už posedmé

Do jaké míry ovlivňuje urbanistický návrh města naše životy? A jak vlastně architektuře správně porozumět? S těmito otázkami pracuje už od roku 1992 festival Open House Worldwide, který návštěvníkům otevírá dveře do prostor, kam by se běžně jen těžko dostávali. K festivalu se připojilo už více než čtyřicet měst z různých zemí světa včetně Prahy, která své budovy letos zpřístupní posedmé. Je trochu s podivem, že v seznamu měst dlouho chyběl jakýkoliv zástupce Německa. To se ale v září změní, Open House se totiž poprvé uskuteční také v Essenu.
Přečtěte si

Červnový Berlín ovládly architektky. Proč jich známe tak málo, a jak to napravit?

Už jste slyšeli jména Zaha Hadid, Kazuyo Sejima nebo Odile Decq? A kolik dalších jmen známých architektek dáte z hlavy dohromady? Organizátoři unikátního festivalu Women in Architecture tuší, že moc ne, a právě jejich festival má tenhle nešvar napravit. Během června proto v Berlíně naplánovali téměř sto eventů, které se věnují hlavně tématu žen v architektuře a v nichž se odráží podtitul festivalu, tedy „Rovnost na staveništi“.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign