Kouzelný svět Klause Haapaniemiho konečně v Berlíně

Finský designer Klaus Haapaniemi ilustruje svůj vlastní fantazijní svět. Také kvůli brexitu se tento rok přestěhoval z Londýna do Berlína – jaké štěstí!

Vlastně ani nezáleží na tom, kde Klaus Haapaniemi žije. On nosí svůj svět v sobě. Když slunce roztaje poslední sníh, nechá na tapetě vyklíčit první květiny, na kimonu se vlní mořské řasy a plavou mořští koníci a nahoře trůní velryba s korunou třpytivých medúz. Také svou kočku Putte přeměňuje na mýtické stvoření na látce, někdy s rozcuchanou srstí a hrbem, někdy s kohoutím ocasem. Finská krajina a finské lidové pohádky jsou často základem jeho práce.

20 let žil v zahraničí, navrhoval tisky pro Dolce & Gabbana, Diesel a Cacharel. Nyní se vzdal svého podnikání v módní londýnské čtvrti Shoreditch, protože jak říká, brexit má znatelný vliv na spotřebitelskou náladu, zejména u menších značek. „Lidé jsou nejistí a nakupují mnohem méně. To platí hlavně pro krásné věci v životě, mobilních telefonů se to netýká,” dodává.

Mnoho z jeho produktů se vyrábí v Japonsku, kde má Klaus Haapaniemi skutečnou fanouškovskou základnu, která ho na ulici poznává. Ochota zapojit se do pohádkového světa je obzvláště v Asii velká. V jednom z největších tokijských nákupních center postavil sochu vyrobenou z washi papíru, vysokou 15 metrů a osvětlenou zevnitř. Produkty Klause Haapaniemiho se dají v Německu koupit pouze online. My máme pro Vás ale speciální tip. Nová galerie STUDIO 4 BERLIN v Charlottenburgu má jeho dílo v nabídce. Otevřeno mají vždy o víkendu, od pátku do neděle.

Více informací najdete tady.

Foto: STUDIO 4 BERLIN

Nejčtenější v kategorii ArtDesign