Kouzelný svět Klause Haapaniemiho konečně v Berlíně

Finský designer Klaus Haapaniemi ilustruje svůj vlastní fantazijní svět. Také kvůli brexitu se tento rok přestěhoval z Londýna do Berlína – jaké štěstí!

Vlastně ani nezáleží na tom, kde Klaus Haapaniemi žije. On nosí svůj svět v sobě. Když slunce roztaje poslední sníh, nechá na tapetě vyklíčit první květiny, na kimonu se vlní mořské řasy a plavou mořští koníci a nahoře trůní velryba s korunou třpytivých medúz. Také svou kočku Putte přeměňuje na mýtické stvoření na látce, někdy s rozcuchanou srstí a hrbem, někdy s kohoutím ocasem. Finská krajina a finské lidové pohádky jsou často základem jeho práce.

20 let žil v zahraničí, navrhoval tisky pro Dolce & Gabbana, Diesel a Cacharel. Nyní se vzdal svého podnikání v módní londýnské čtvrti Shoreditch, protože jak říká, brexit má znatelný vliv na spotřebitelskou náladu, zejména u menších značek. „Lidé jsou nejistí a nakupují mnohem méně. To platí hlavně pro krásné věci v životě, mobilních telefonů se to netýká,” dodává.

Mnoho z jeho produktů se vyrábí v Japonsku, kde má Klaus Haapaniemi skutečnou fanouškovskou základnu, která ho na ulici poznává. Ochota zapojit se do pohádkového světa je obzvláště v Asii velká. V jednom z největších tokijských nákupních center postavil sochu vyrobenou z washi papíru, vysokou 15 metrů a osvětlenou zevnitř. Produkty Klause Haapaniemiho se dají v Německu koupit pouze online. My máme pro Vás ale speciální tip. Nová galerie STUDIO 4 BERLIN v Charlottenburgu má jeho dílo v nabídce. Otevřeno mají vždy o víkendu, od pátku do neděle.

Více informací najdete tady.

Foto: STUDIO 4 BERLIN

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Tajemnosti Mily Fürstové v Hradci Králové

       ·   07.05.2024
Pochází z Čech, ale žije ve Velké Británii. Je nejmladší členkou umělecké akademie The Royal West of England Academy v Bristolu. Její práce se nacházejí ve sbírkách královny Alžběty II. a V&A Musea v Londýně:

Aktuálně na německém webu

Geheimnisse von Míla Fürstová in Hradec Králové

       ·   07.05.2024
Sie ist eine der bedeutendsten zeitgenössischen Künstlerpersönlichkeiten. Sie stammt aus Tschechien, lebt seit dreißig Jahren in Großbritannien. Ihre Werke befinden sich in den Sammlungen von Königin Elisabeth II. und dem V&A Museum in London: die

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und