Kulturama: Ji.hlava v online kabátu

Letošní ročník MFDF Ji.hlava začne 27. října a kvůli koronavirovým opatřením proběhne online. I tak nás však čeká plnohodnotný festival s více než 270 filmy, debatami s tvůrci i diskusemi v rámci Inspiračního fóra.

ZAHO ZAY, Georg Tiller, Maéva Ranaivojaona, foto: Georg Tiller.

„I přesto, že jsme letos online, uděláme vše pro to, abychom divákům vytvořili a zprostředkovali jedinečnou atmosféru Ji.hlavy,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. „Abychom do online prostředí přenesli festivalový život a energii, budeme každý den streamovat z ji.hlavského Majáku. Od rána do noci poběží informace, co se aktuálně děje: budeme upozorňovat na zajímavé filmy a diskuse, zvát filmaře, aby mluvili o své práci. Budeme se snažit do dnešních dnů těžce zasažených pandemií vnést jiná než koronavirová témata a pozitivní energii plynoucí ze vzájemné inspirace.“

Jak se festivalu zúčastnit?

Pokud chcete filmy streamovat z území České republiky, stačí si zakoupit akreditaci, která vám umožní přístup ke všem filmům i k doprovodnému programu – taktéž v online podobě. Cena akreditace je 350 Kč, jako tomu bylo i u jarního předprodeje. V rámci podpory českého filmového průmyslu ale můžete za akreditaci zaplatit i víc, záleží na vás. Z každé akreditace bude totiž letos 60 % věnováno filmařům, mezi které se výsledná částka rozdělí podle toho, jak byly jednotlivé filmy streamovány.

Po zakoupení akreditace dostanete e-mail s návodem a přístupovými informacemi, které vám otevřou exkluzivní část webu, kde festival proběhne. Více informací k průběhu festivalu najdete tady.

Pro diváky mimo území České republiky bude velká část filmového programu zpřístupněna prostřednictvím portálu DAFilms.com (cena jednotlivého streamu bude 2–4 EUR).

Na co se v online programu těšit?

Zahajovacím snímkem letošního ročníku bude Nová šichta režiséra Jindřicha Andrše. „Režisér tu navazuje na svůj předchozí film Poslední Šichta Tomáše Hisema, oceněný před dvěma lety Zvláštní cenou poroty v sekci Česká radost,“ říká Hovorka. Časosběrný dokument Nová šichta sleduje titulního horníka, který přišel o práci a rekvalifikuje se na programátora. „Film vznikal téměř čtyři roky. Začali jsme intenzivně natáčet v roce 2017, těsně před zavřením dolu Paskov. Což je i iniciační moment našeho příběhu: Tomášovi se zavřel důl, na kterém celý život pracoval, a musí se rozhodnout, co bude dělat dál,“ říká o filmu režisér Jindřich Andrš.

Nová Šichta, Jindřich Andrš, foto: Artcam Films.

Zajímavá bude i sekce Work in Progress, která každoročně představuje výjimečné filmy ve stádiu vzniku. Letos uvede snímek Miloslava Šmídmajera Milan Kundera – od Žertu k Bezvýznamnosti. Dokument představuje všechna Kunderova zásadní díla a je rámován „příběhem studenta“, který si vezme do hlavy, že se pokusí s tímto ikonickým autorem získat rozhovor. Snímek se snaží potvrdit nebo vyvrátit řadu mýtů, kterými jsou život a práce Milana Kundery opředeny a ukázat, že to důležité, co zůstane navždy, je právě autorovo mimořádné dílo.

Milan Kundera, foto: Gisele Freund.

Mysteriózní až detektivní snímek ZAHO ZAY nás zavede na nekonečná třtinová pole „červeného ostrova“ – Madagaskaru. Režisérské duo Ranaïvojaona Maéva a Georg Tiller nám servíruje příběh strážkyně přelidněné věznice, která pátrá po zmizelém otci. Nečekejte nic menšího než nahlédnutí do historie decimovaného ostrova skrze osudy reálných i symbolických vězně.

Naše další tipy na ji.hlavské filmy najdete tady.

24. MFDF Ji.hlava proběhne 27. října – 8. listopadu. O dvě akreditace si s námi můžete zasoutěžit TADY.

Více najdete na webu a sociálních sítích.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,