Má Šarlatán šanci získat Oscara?

Naposledy získal český film Oscara v roce 1996, kdy byl oceněn snímek režiséra Jana Svěráka Kolja. Jak bude vypadat oscarová nominace pro cizojazyčný film, se dozvíme na jaře příštího roku. Mezitím držme palce českému snímku Šarlatán, který do výběru vysílá Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), jež stojí za udílením Českého lva.

Foto: kinema

Akademici tento rok vybírali z 10 českých hraných a dokumentárních snímků. Hlasování probíhalo od 1. do 11. října 2020.

Film Šarlatán je inspirovaný skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška. Natočila ho režisérka Agnieszka Holland podle scénáře Marka Epsteina a do hlavní role obsadila Ivana Trojana a jeho syna Josefa. Film měl premiéru na letošním 70. ročníku Berlinale v nesoutěžní sekci Berlinale Special Gala. Reakce kritiků i médií byly velmi pozitivní. Šarlatána vidělo v českých kinech za dva měsíce více než 252 tisíc diváků a jeho tržby přesáhly 38,2 milionu korun.

Má Šarlatán vůbec šanci získat alespoň nominaci? Možná ano. Světovou kinematografii ovládly filmové kvóty, které hlídají diskriminaci jak rasovou, tak sexuální a díky kterým se setkáváme stále častěji ve filmech s homosexualitou, transgendrizmem a mnohem pestřejším výběrem etnických herců, než tomu bylo před lety. A právě téma homosexuality se ve snímku Šarlatán objevuje. Ač ženatý, Jan Mikolášek byl pravděpodobně homosexuál, přičemž až do roku 1961 byla homosexualita v Československu trestná. To a jeho silný příběh by mohlo oslovit americké akademiky. Další výhodou může být fakt, že režisérka snímku Agnieszka Holland je mezinárodně známá a uznávaná filmařka.

Slavnostní ceremoniál americké Akademie filmového umění a věd se uskuteční 25. dubna 2021 v Los Angeles.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Červnový Berlín ovládly architektky. Proč jich známe tak málo, a jak to napravit?

Už jste slyšeli jména Zaha Hadid, Kazuyo Sejima nebo Odile Decq? A kolik dalších jmen známých architektek dáte z hlavy dohromady? Organizátoři unikátního festivalu Women in Architecture tuší, že moc ne, a právě jejich festival má tenhle nešvar napravit. Během června proto v Berlíně naplánovali téměř sto eventů, které se věnují hlavně tématu žen v architektuře a v nichž se odráží podtitul festivalu, tedy „Rovnost na staveništi“.
Přečtěte si

Jak české sklářské řemeslo okouzlilo královnu. O berlínské výstavě se Zdeňkem Lhotským

Do Berlína se s více než ročním zpožděním chystá výstava o unikátním skleněném projektu, který pro dánský královský pár vytvořilo studio Lhotský z Železného Brodu. Jedinečný sarkofág měl už dávno zdobit kapli v katedrále v Roskilde, zatím na své odhalení však stále čeká. Kromě sarkofágu představí České centrum v Berlíně také velmi široký kreativní záběr umělce a majitele sklářského studia Zdeňka Lhotského, s nímž jsme si povídali o konceptu výstavy, sarkofágu i jeho vlastní sklářské technice Vitrucell.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign