Má Šarlatán šanci získat Oscara?

Naposledy získal český film Oscara v roce 1996, kdy byl oceněn snímek režiséra Jana Svěráka Kolja. Jak bude vypadat oscarová nominace pro cizojazyčný film, se dozvíme na jaře příštího roku. Mezitím držme palce českému snímku Šarlatán, který do výběru vysílá Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), jež stojí za udílením Českého lva.

Foto: kinema

Akademici tento rok vybírali z 10 českých hraných a dokumentárních snímků. Hlasování probíhalo od 1. do 11. října 2020.

Film Šarlatán je inspirovaný skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška. Natočila ho režisérka Agnieszka Holland podle scénáře Marka Epsteina a do hlavní role obsadila Ivana Trojana a jeho syna Josefa. Film měl premiéru na letošním 70. ročníku Berlinale v nesoutěžní sekci Berlinale Special Gala. Reakce kritiků i médií byly velmi pozitivní. Šarlatána vidělo v českých kinech za dva měsíce více než 252 tisíc diváků a jeho tržby přesáhly 38,2 milionu korun.

Má Šarlatán vůbec šanci získat alespoň nominaci? Možná ano. Světovou kinematografii ovládly filmové kvóty, které hlídají diskriminaci jak rasovou, tak sexuální a díky kterým se setkáváme stále častěji ve filmech s homosexualitou, transgendrizmem a mnohem pestřejším výběrem etnických herců, než tomu bylo před lety. A právě téma homosexuality se ve snímku Šarlatán objevuje. Ač ženatý, Jan Mikolášek byl pravděpodobně homosexuál, přičemž až do roku 1961 byla homosexualita v Československu trestná. To a jeho silný příběh by mohlo oslovit americké akademiky. Další výhodou může být fakt, že režisérka snímku Agnieszka Holland je mezinárodně známá a uznávaná filmařka.

Slavnostní ceremoniál americké Akademie filmového umění a věd se uskuteční 25. dubna 2021 v Los Angeles.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Řezbářským uměním českých betlémářů se chlubil i komunistický režim

Betlémy zdobí v čase vánočním domácnosti a svatostánky po celém světě. Ve světě se tento fenomén datuje do osmého století. Jejich rozšíření přišlo do českých zemí o tisíc let později, sahá až na přelom 17. a 18. století. Které betlémy jsou tedy v Čechách a na Moravě, nejstarší, technicky nejdokonalejší a také největší?

Nejčtenější v kategorii ArtDesign