Městské zahradničení na Střechách Lucerny

Už jsi byl na střeše? Kdo již podlehl kreativním pražským pop-up projektům, tomu jistě neunikly aktivity Ondřeje Kobzy, organizátora Pián na ulici a provozovatele Café Neustadt a Café V lese. Kromě jeho originálních akcí ve veřejném prostoru a na hradě, který si vzal pod svá křídla, pečuje také o střechu paláce Lucerna, kam můžete aktuálně zajít pro zahradní inspiraci či na výstavu.Kromě toho, že střecha nabízí exkluzivní výhled, probíhá na ni přes léto atraktivní doprovodný program ve formě přednášek, workshopů, koncertů a dalších eventů.

Kromě toho, že střecha nabízí exkluzivní výhled, probíhá na ni přes léto atraktivní doprovodný program ve formě přednášek, workshopů, koncertů a dalších eventů. Mezi ty spadá také například ukázka městského zahradničení v několika formách, přístupech a sekcích. Každý, kdo se na „Střechu“ vydá, může projít pěti druhy zahrad či zahrádek. Ty jsou tematicky rozdělené podle typu a účelu. Návštěvníci tak pozorují motýlí či ptačí zahradu, zahradu, kde rostou jedlé rostliny a plodiny, léčivou zahrádku s bylinkami nebo párty zahradu s ukázkami rostlin pro přípravu letních drinků. Zajímavé jsou také prezentace typů vegetačních střech, které je možné využít místo klasické střešní krytiny. Zkrátka inspirace z mnoha úhlů pohledu, která nezná mezí a která je doplněna také sérií přednášek o městském zahradničení a gardeningu nazvané Haenke Rooftop Talks. Kobza chce motivovat ostatní majitele střech, aby na těch svých začali vytvářet něco podobného. „Jsou to kilometry a kilometry nevyužívaného prostoru, který se může stát novým veřejným místem,“ uvádí Kobza.

strecha-lucerny-praha-3

Celé léto se na střeše můžete procházet také mezi otáčivými panely, na kterých probíhá stálá expozice výstavy věnované majitelům Lucerny – Havlovým. S výstavou si tak prožijete nevšední příběh této vizionářské podnikatelské rodiny, která v roce 1921 dokončila stavbu paláce Lucerna. Ale nejen té. Havlovi vybudovali také například slavnou restauraci Terasy, Zahradní čtvrť Barrandov, filmové ateliéry nebo studio Lucerna Film. „Kromě informací o členech rodiny Havlů a podnicích, které v Lucerně fungovaly, by si návštěvník měl odnést dojem, že se otci a synům Havlovým podařilo mezi lety 1909 až 1948 vybudovat dílo, které v tehdejším Československu nemělo obdoby. Důkazem budiž fakt, že toto dílo je dodnes živé a nesmírně inspirativní,“ uvádí k výstavě Krystyna Wanatowiczová, autorka monografie o Miloši Havlovi. Výstava je vytvořena ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. Takže hurá na „Střechu“!

strecha-lucerny-praha-2

www.strechalucerny.cz

Text Barbora Vojtová

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,