Návrat Devětsilu

||[#Beginning of Shooting Data Section]
Česká výtvarná avantgarda se po více než třiceti letech dočkala nového celistvého pojetí a podrobného výstavního projektu.

Karel Teige, Pozdrav z cesty, 1923, koláž, papír, 33,1 x 23,5 cm, GHMP

Umělecký svaz Devětsil, jehož vůdčími osobnostmi byli Karel Teige, Vítězslav Nezval a Jaroslav Seifert, vznikl v Praze v roce 1920. K jeho první a zároveň poslední ucelené výstavě však došlo až dlouho po jeho skončení, konkrétně v roce 1986. Aktuální výstavní projekt Galerie hlavního města Prahy je proto velkým návratem do prvorepublikového Československa, který přináší řadu nových poznatků a kontextů. Díky tomu se na uměleckou tvorbu Devětsilu budeme moci podívat jinou optikou.

Josef Šíma obraz

Josef Šíma, Krajina s trojúhelníkem (Krajina s obeliskem), 1930, tempera, plátno, 149 x 99 cm, GHMP

Celou výstavou prostupuje hlavní tendence této umělecké skupiny, tedy odklon od tradičního pojetí autonomního výtvarného díla, což teoreticky označil Karel Teige jako „ars una“. Jedná se o sjednocení různých uměleckých forem, které se doplňují a vytvářejí jakési souhrnné umění. Ve výstavě proto nechybí architektonické a scénografické modely, filmy, typografie, časopisy nebo fotografie. Z klasičtějších uměleckých technik jsou zastoupeny hlavně ty kombinované, například koláže nebo fotomontáže.

Bedřich Feuerstein obraz

Bedřich Feuerstein, Scénický návrh ke hře K. Čapka R.U.R., 1921, GHMP

Toto intermediální pojetí celého projektu si klade za cíl co nejlépe a nejautentičtěji představit poetiku Devětsilu a také mediální důležitost a propojenost evropských avantgardních časopisů. Díky tomuto přístupu byl zároveň možný vznik obsáhlé devětsilské publikace, která je mimo jiné vzpomínkou na jednoho z autorů předchozí výstavy Františka Šmejkala, od jehož úmrtí uplynulo právě třicet let. Výstavu můžete v domě U Kamenného zvonu navštívit do 29. března 2020.

Vítězslav Nezval obraz

Vítězslav Nezval, Abeceda, 1926, Muzeum umění Olomouc

Více informací zde.

Mohlo by vás zajímat

Das Prager Jesulein
Přečtěte si

Pražskému Jezulátku se klaní i ve světě

Stověžatá Praha je uctívána na celém světě. Věží a věžiček je ve skutečnosti na tisíc, v panoramatu města mnohé z nich patří sakrálním stavbám. Ne každý však ví, že právě v jedné z nich se nachází jeden z největších duchovních symbolů. Kult Pražského Jezulátka v zahraničí je mnohem větší než jakékoli jiné české postavy či osobnosti. Od Filipín přes Srí Lanku až po Jižní Ameriku dobylo Jezulátko miliony srdcí; v Indii má svoji vlastní komunitu, v Bangalore je mu zasvěcen kostel Infant Jesus Shrine. Co ale o něm víme my?
Přečtěte si

Politicky nekorektní Louskáček. Berlínský státní balet stáhl adventní hit z programu

K adventu neodmyslitelně patří baletní představení Louskáček – Vánoční příběh, které bývá beznadějně vyprodané měsíce dopředu. Pohádku o oživlé hračce a zlém Myším králi ovšem na programu Berlínského Státního baletu letos nenajdete. Opulentní nastudování z roku 2013 v choreografii Vasilije Medveděva a Yuriho Burlaky za 1,5 milionu eur zůstane v depozitáři. Je prý totiž politicky nekorektní.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign