Spotřební zboží, ale i stavební materiály zdražují a podle německých analytiků bude tento neblahý trend nadále pokračovat
Kombinace koronavirem způsobené krize, logistických problémů a nyní i rostoucích cen energií a pohonných hmot zvyšují ceny a nemilosrdně odhalují zranitelnost globálních dodavatelských řetězců. Podle výzkumu hospodářského institutu IFO si tři ze čtyř maloobchodníků nyní stěžují na nedostatek zboží, o zdražování mluví téměř všichni.
Příklady nejvíce zasažených odvětví a položek:
1. Auta
V září 2021 se v Německu prodalo méně aut než kdykoli za posledních 30 let. Chybí totiž čipy. Některé automobilky proto dodávají ne zcela kompletní vozidla, např. bez navigace nebo pouze s jedním klíčem (protože druhý klíč také potřebuje čip). Výsledek: německé automobilky zkracují pracovní dobu a ztráty průmyslu jsou obrovské; Boston Consulting uvádí částku 210 Miliard Euro.
2. Jízdní kola
Jízdní kola jsou vzácnější než kdykoli předtím. Ve snaze vyhnout se nákaze v prostředcích hromadné dopravy přechází lidé na jízdní kola, ale protože mnoho továren v Asii dočasně zavřelo kvůli případům infekce, dodávky jsou velmi omezené. Podle expertů, které cituje německý web Velobiz se situace vrátí do normálu až na podzim 2022. Týká se to jak elektrokol, tak klasických jízdních kol.
3. Hračky
Neočekává se, že by se trh s hračkami letos uklidnil; Server Welt am Sonntag s odvoláním na šéfa Spolkového sdružení pro maloobchod hračkami Steffena Kahnta upozorňuje, že hrozí výpadky v zásobování.
4. Elektronika
Rostoucí ceny surovin a výpadky ve výrobě čipů zvýšily ceny elektroniky v Německu až o 80 % ve srovnání s předchozím rokem.
5. Obiloviny
Zemědělské trhy uvádějí, že ceny obilí v Německu vzrostly během jednoho roku o více než třetinu.
6. Dřevo
Dřevo je nyní luxusní zboží. V bytové výstavbě vzrostly ceny ve srovnání se srpnem 2020 průměrně o 12, 6 %. Velký podíl na tom mají ceny dřeva, které od ledna podražilo o více než 200 %.
7. Energie
Na začátku topné sezóny jsou německé zásobníky plynu kvůli omezeným dodávkám z Ruska naplněny pouze ze 60 %. Náklady na elektřinu, které již nyní patří v Německu k nejvyšším na světě, stále rostou. Velkoobchodní cena zemního plynu je téměř třikrát vyšší než před rokem a ceny elektřiny na burze vzrostly o 140 %. Trend je vzestupný.