N&N Podcast se zpravodajem ČT v Německu Martinem Jonášem: Proč Angela Merkelová nemluví s českými novináři?

Martin Jonáš je dlouholetý televizní reportér a moderátor. V Berlíně působí už podruhé jako zpravodaj České televize. Jenom z Německa, kde pracovně působí už pět let, přinesl českým divákům stovky reportáží. O Berlínu napsal taky knížku Příběh Berlín. A momentálně připravuje další knihu o Angele Merkelové, která vyjde na podzim.
N&N Podcast
N&N Podcast
N&N Podcast se zpravodajem ČT v Německu Martinem Jonášem: Proč Angela Merkelová nemluví s českými novináři?
/

Podcast s Martinem je o to zajímavější, že s ním dělala rozhovor jeho žena Veronika, která žije aktuálně s manželem a jejich dvěma dětmi rovněž v Berlíně. Martin během natáčení reportáží projel křížem krážem celé Německo a rád s nadsázkou říká, že zná doslova každou německou benzínku.

Novinář, reportér, moderátor

Jako novinář projel mnoho dalších zemí od Afghánistánu přes USA a Čínu až po Tchaj-wan. Kromě reportérské práce působil taky jako moderátor. V České televizi moderoval pořady Horizont nebo Prizma. Na televizi Nova, kde začínal, moderoval pořad Koření.

Má za sebou taky zkušenost z internetového projektu Seznam, kde působil dva roky jako hlavní moderátor videozpravodajství. V podcastu se se svou ženou baví především o Berlínu Německu, ale i o tom, jaká jsou specifika práce televizního reportéra v zahraničí.

Máš šanci získat jako český novinář v Německu interview s nějakým významným místním politikem?

Šanci asi mám, ale velmi malou. Možná bych mohl vzpomínat, kolikrát se mi to nepovedlo. Jen když si uvědomím, kolikrát jsem žádal o rozhovor třeba známého německého politika Norbert Röttgena! To jméno asi mnoha Čechům moc neřekne, ale jde o významnou osobnost a bývalého ministra. Toho jsem prosil asi desetkrát o setkání a nikdy se mi to nepovedlo.

Ale nechci jen fňukat. Měl jsem možnost natočit třeba dlouhý rozhovor s bývalým prezidentem Joachimem Gauckem. A povedlo se mi třeba udělat velmi hezký rozhovor s Wolfgangem Schäublem, což je předseda spolkového sněmu. On sám je takový pamětník německé politiky, který dělal kdeco. Dlouhá léta měl třeba dobře našlápnuto stát se německým kancléřem.

Jaký z rozhovorů, které jsi dělal, se ti nejvíc vryl do paměti?

Když odhlédnu od Německa, tak za jeden z nejvíc fascinujících považuji rozhovor s Dalajlámou. On je úžasný člověk nad věcí, který je zvláštní třeba tím, že si dává s odpověďmi na čas. Vy položíte otázku, on mlčí, přemýšlí a čeká. Kamery běží, záznam běží a on nespěchá. Je to fascinující osobnost.

Když se vrátím k Německu, tak naprosto nejvíc mě zasáhl právě onen rozhovor s Joachimem Gauckem, bývalým prezidentem a disidentem. Z toho interview by se dalo citovat na víc místech. Mně třeba utkvělo jeho vyjádření, když jsem se ho zeptal, proč nekandidoval na prezidenta podruhé v době, kdy byl hodně populární. A on mi řekl, že už je starý a že ten úřad by měl mít nějakou důstojnost. Údajně si to prý uvědomil poté, co nedokázal vyběhnout schody!

Kolikrát jsi žádal o rozhovor Angelu Merkelovou?

Mnohokrát. Naposledy před několika týdny. Nikdy jsem ho zatím nedostal a myslím, že ho ani nedostanu. Naposledy jsem to zkoušel i přes přímluvu a přes mé kontakty, ale dostal jsem zase odpověď, že rozhovor nebude. Na to už jsme ale zvyklí.

Zajímá vás, proč Angela Merkelová nedává rozhovory českým novinářům? V podcastu se dál taky dozvíte, kde všude se dají stříhat a kompletovat televizní reportáže, v čem se zásadně proměnil Berlín, proč se mu přezdívá přehřáté město a taky to, která německá témata nejvíc zajímají české televizní diváky a proč.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

V Berlíně možná vznikne největší zóna bez aut na světě

V Berlíně může vzniknout největší zóna bez aut na světě velká bezmála jako San Francisco. V době, kdy nejznámější berlínská třída Unter den Linden přichází o dva jízdní pruhy, ji prosazují občanští aktivisté. A jejich šance jsou velké. Do karet jim hraje skutečnost, že naprostá většina Berlíňanů beztak chodí do práce pěšky nebo tam jezdí hromadnou dopravou, ale i to, že hlavní město Německa má více městských lesů, parků a trávníků než kterákoliv jiná evropská metropole.
Přečtěte si

ONEXPERIENCE v Braniborsku: Unikátní průnik designu do vilémovského rustikalismu

Exkluzivně pro naše čtenáře se nám podařilo zajistit výjimečné cestovatelské nabídky na místa v Německu, kam se běžný turista jen tak nedostane. Cestovní agentura Onexperience je s autentickou jedinečností obchodní značkou nejpozoruhodnějšího partnera pro cestování. Zavede vás na místa, kde se mísí styly způsobem, který překonává běžnou lidskou představivost. V tomto venkovském domě zažijete 19. století na dotek, aniž byste opustili souřadnice moderního věku.

Nejčtenější v nezařazených

Aktuálně na českém webu

Kulturní průvodce na léto do Prahy i Berlína

       ·   23.06.2022
Sculpture Line 2022 – sochy opět vyrazí do ulic Vše plyne a vše se mění. Další ročník sochařského festivalu Sculpture line se uvelebil na náměstích, prostranstvích a zákoutích českých, moravských a evropských měst, aby i v komplikované společenské

Aktuálně na německém webu

Kulturtipps für Prag und Berlin

       ·   23.06.2022
Skulpturen gehen wieder auf die Strasse Alles vergeht und alles verändert sich. Das nächste Festival der Bildhauerkunst Sculpture Line wird sich auf den Stadtplätzen, in öffentlichen Räumen und in Winkeln der tschechischen, mährischen und europäischen Städte niederlassen, um die Kraft der Bildhauerkunst auch in einer…