Rodinný výlet do Berlína s dětmi

V novém seriálu „Víš, že…“ se dozvíš fakta a novinky z Berlína, které ne každý zná. Doporučíme místa, jež metropoli na Sprévě dělají jedinečnou lokalitou, která magicky přitahuje nejen turisty z celého světa.

Tentokrát se vydáváme do Berlína s dětmi.

Říkat, že Berlín je k dětem přátelský, to bychom asi přeháněli. Ale když se podíváte na nabídku zblízka, zjistíte, že je bohatý nejen výběrem, ale příznivý i cenou. Děti mají často výrazně snížené vstupné, ve státních muzeích mají do 18 let dokonce vstup zdarma. Podívejte se na naše tipy.

1. Zoologické zahrady
jsou v Berlíně hned dvě — jedna ve východní, jedna v západní části. Obě velmi obdivované, vždyť mají největší počet druhů zvířat ze všech zoo na světě! Unikátem je Aquarium v západní části, které je jedním z největších v Evropě. Na návštěvu si dopřejte dost času, děti odsud jen tak neodejdou.

berlín-s-dětmi-1

berlín-s-dětmi-2

berlín-s-dětmi-3

berlín-s-dětmi-4

2. Legoland
na Potsdamer Platz děti milují, bohužel čekací řady jsou někdy nekonečné. Doporučujeme nejdříve ověřit dobu čekání a až pak dětem slíbit, že jdete dovnitř. Když to však vyjde, budou vaše děti v sedmém nebi!

3. Domäne Dahlem
Panství ze 17. století, které se doposud zachovalo v  původním stavu. Tady děti zjistí, jak se kdysi žilo ve velkoměstech. Výlet do minulosti potěší každou uhnanou městskou duši. Před cestou do Berlína si ještě ověřte jejich online kalendář akcí.

 4. Kinder-café Schönhausen
V této kavárně si odpočinou nejen děti, ale 
i dospělí. Vedle výborné domací kuchyně a opravdu milého personálu zde najdete vše, co vám výlet s dětmi ulehčí: přebalovací pult, baby bar, dětský pokoj s průlezkami, láhve aj. Terasa a pískoviště jsou samozřejmostí. Hned vedle se nachází obchůdek jak s dětským sortimentem, tak pro budoucí maminky.

5. Sea life & AquaDom
Tato návštěva nechybí v žádném dětském cestovním zápisníku. AquaDom je největší volně stojící oválné akvárium na světě. Je vysoké 16 metrů o průměru 11, 5 metrů a můžete v něm pozorovat žraloky, kraby, mořské koníky, tanec medúzy a pět tisíc dalších bytostí.

6. Ritter sport čokoládový svět
Pokud vaše děti milují čokoládu, našli jste pro ně ráj. Ritter Sport čokoladový svět je tříposchoďový obchodní dům na Gendarmenmarktu postavený jako zábavný park pro návštěvníky, kteří si chtějí sami vyrobit, vychutnat (a koupit) čokoládu. V dílně se děti a dospělí dozví o procesu výroby čokolády a mohou si namíchat svou vlastní příchuť.  Pro velký zájem o tuto atrakci je právě rekonstruováno další poschodí.

7. Computer game museum
na Karl-Marx-Allee. Cesta zpět k mládí a do virtuálně reálného světa v budoucnosti. Najdete zde vývoj počítačových her od roku 2000, od konzoly Brown Box až po Playstation. Většinu her si můžete s dětmi vyzkoušet.

berlín-s-dětmi-5

berlín-s-dětmi-7

berlín-s-dětmi-9

8. Filmové ateliéry Babelsberg
Na přelomu 19. a 20. století zde byly natočeny jedny z nejdůležitějších filmů němé éry, včetně Metropolis. Dodnes se ateliéry používají, právě nyní získaly za vizuální  efekty ve filmu Blade Runner 2049  filmového Oscara. Část z nich je přeměněna na zábavný park a la Hollywood i se starými kulisami, rekvizitami, technickými či světelnými efekty. Speciální část je věnována popularním televizním postavám. Největším lákadlem je každodenní stunt show, která začíná vždy ve 14.30 hod. A také hala číslo 8, kde je možno navštívit tajnou ponorku.

9. Deutsches technikmuseum
Vaše děti nemusí být milovníky techniky, přesto je z tohoto muzea jen tak ven nedostanete. Technologické muzeum nabízí pohled na vývoj letectví, železnic a  automobilů.

10. DDR museum
Každodenní život, předměty, dederonské oblečení, trabanty, potraviny i  nábytek, to vše je ukázkou toho, co bylo, než padla zeď. Toto vysoce interaktivní muzeum patří v Berlíně k nejnavštěvovanějším.

berlín-s-dětmi-10

berlín-s-dětmi-11

berlín-s-dětmi-13

Tento článek a další zajímavosti z Berlína a Prahy si můžeš přečíst v příštím vydání magazínu N&N, který vychází 22. 5.

A v seriálu 
„Víš, že…“ se příště dozvíte:

Má Berlín více mostů než Benátky? 
KaDeWe je největším obchodním domem v Evropě?
Zde žijí lidé více než 190 národností?
Berlín je nejzelenější metropolí v Německu?
Berlín ohromí čísly: dvě ZOO,  tři operní domy, 150 divadel, 180 muzeí a 440 galerií.Text Danuše Siering, Foto Kristýna Strejcová

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Německý think-tank mimo realitu: Ministři ČSSD odvedli ve vládě dobrou práci, chválí Babišovy spojence

Šest týdnů po volbách nic nenasvědčuje tomu, že by ČSSD s výjimkou formální změny ve vedení jakkoliv reflektovala své volební fiasko. Z přešlapování na místě ji zjevně nevytrhne ani její spřátelený německý think-tank. Šéf pražské pobočky Nadace Friedricha Eberta (FES) mající blízko k ČSSD Urban Uberschär totiž nespatřuje žádnou souvislost mezi volebním fiaskem ČSSD a tím, že držela u moci politický projekt trestně stíhaného oligarchy Andreje Babiše. Sociální demokraté vládli s Babišem „i ze zodpovědnosti k zemi a lidem,“ prohlásil naopak Uberschär v rozhovoru pro NN magazín.
Přečtěte si

Petra Nesvačilová: Neměli bychom zapomínat vyvěšovat červené trenýrky

Vyhledávaná herečka a režisérka Petra Nesvačilová loni zvítězila na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava (MFDF) se snímkem Vojna Ztohoven. Nyní odjíždí na filmový festival do Polska (opět soutěž o nejlepší dokument), moc se na to těší. N&N Magazín si s ní povídal o vzniku filmu, o rozdílech mezi českou a ruskou povahou, a také o hranicích dobra a zla.
Přečtěte si

„Evropské Oscary“ v Berlíně ovládla bosenská Aida

Velké vítezství režisérky Jasmily Žbanićové a jejího historického dramatu Quo vadis, Aida? – tak by se dalo popsat sobotní předávání cen European Film Awards, které proběhlo v Berlíně, avšak z velké části online. Mezi nominované se dostal i snímek Myši patří do nebe českých režisérů Jana Bubeníčka a Denisy Grimmové, ten ale nominaci neproměnil.

Nejčtenější v kategorii Society