S konceptuální umělkyní Miou jsem se sešla na čaj a krátký rozhovor

Když se člověk setká s konceptuální, instalační a performační umělkyní Miou Florentine Weissovou (39), nikdy by nevěřil, že ve svých dílech nejraději zobrazuje extrémy lidských emocí. Působí něžně a křehce, ale co řekne, to sedne a také vyvolá protichůdné reakce.Když se člověk setká s konceptuální, instalační a performační umělkyní Miou Florentine Weissovou (39), nikdy by nevěřil, že ve svých dílech nejraději zobrazuje extrémy lidských emocí. Působí něžně a křehce, ale co řekne, to sedne a také vyvolá protichůdné reakce.

Studovala módu a herectví, pracovala jako modelka, ale své poslání nalezla v umění. V berlínském muzeu Nikolaikirche až do 24. listopadu 2019 vystavuje svoji monumentální, desetitunovou sochu kříže, po které je možné chodit. Její socha LOVE HATE byla 27. září odhalena v Berlíně. S Miou jsem se sešla na čaj a krátký rozhovor.

Jak bys definovala hlavní téma svých objektů a instalací?
What is your place of protection? Hledání bezpečí jako nejmenší společný, lidský jmenovatel navzdory kulturním rozdílům – této otázce se ve svém životě věnuji už od roku 1999. Zajímají mě protiklady – průsečíky, kde vzniká tření. Rozpory – Goethův Faust. Performance je vždycky momentální záznam pocitu přenesený do nového, jiného média. Z této dialektiky vznikají moje obrazy nebo instalace. Jako přesvědčené Evropance mi záleží na tom, aby duch Evropy jako největšího mírového projektu na světě zůstal vytesán do kamene pro nás i pro další generace.

Tvoje nejnovější umělecká instalace v berlínském muzeu Nikolaikirche se jmenuje Kreuz Weg #LoveEurope. Co čeká publikum tam?
Quo vadis, Evropo? Položený kříž se stává křižovatkou. Výše očí se setkává s okamžikem. Performativním setkáním nás lidí vznikne dialog. Žijeme, dýcháme, činíme rozhodnutí – můžeme si zvolit, kam budeme směřovat. Křížová cesta, Kreuzweg – nebo je kříž už pryč, „weg“? Instalace KREUZ WEG pro mě vychází z jednoho z nejstarších vzorců světa, které známe: dvě protínající se linie. Co si z toho vezmeme, zůstává zcela na nás. Na počátku je pouhé jednoduché gesto položení kříže do kostela, na konci najdeme Evropu v dlani plné hlíny. Kameny lisované z této hlíny (Europe Bricks), na nichž je můj pochozí kříž symbolicky uložen, jsem namíchala ze zeminy všech 47 států Rady Evropy a přivezla do Berlína. Matka Země jako metafora pro to, co nás všechny spojuje. Vzhledem k hrozící klimatické katastrofě a strachu o naše životní prostředí doufám v rozšíření vědomí uvnitř naší industrializované společnosti. Prostřednictvím umění můžeme do světa vysílat velká gesta a obrazy a tematizovat to, co chceme změnit. Be the change you want to see…

Jak jsi přišla na myšlenku sochy Love/Hate?
#LOVEUROPE jako označení smírné a svobodné Evropy dosáhlo svého vrcholu u příležitosti letošních evropských voleb při dvojité instalaci soch LOVE HATE u Braniborské brány. Socha je ambigram dvou nejprotikladnějších pocitů, které máme: válka a mír, krása a hrůza, život a umírání nebo právě láska a nenávist. Goethův Faust vtělený do sochy. Člověk se o ni může otřít, projít kolem ní, lámat si hlavu, klást si otázky – a jako hybná síla na veřejnosti představuje myšlenkový prostor, který v sobě spojuje město, lidi, umění a kulturu. Na rozdíl od LOVE Roberta Indiany v sobě má socha LOVE HATE více rozměrů a vrstev, mimo jiné díky interaktivitě, s jejíž pomocí zve lidi k dialogu. Myšlenka na ni ve mně zrála dlouho, už od maturity. Také v mé hrudi sídlí dvě duše – tento dualismus vystihuje lidskou duši ve všech ploškách mezi světlem a stínem. Pohání mě přání, touha po změně a nevyvratitelná naděje, že nakonec bude možné všechnu tu všudypřítomnou, rostoucí nenávist na celém světě proměnit v lásku!

Marcela von Kayser

Umění milující manažerka a sběratelka.

galerie-berlin-marcela

Text Marcela von Kayser  Foto Mia Florentine Weiss

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Poslední zastávka prezidenta Steinmeiera v Česku: výstava Naši Němci v Ústí nad Labem

Posledním bodem programu státní návštěvy prezidenta Spolkové republiky Německo Franka-Waltera Steinmeiera a jeho manželky Elke Büdenbenderové v České republice je v pátek 27. srpna prohlídka multimediální interaktivní výstavy Naši Němci, kterou připravila obecně prospěšná splečnost Collegium Bohemicum v Muzeu města Ústí nad Labem. Expozice chce přiblížit osmisetletou historii německy mluvícího obyvatelstva v českých zemích, mapuje období od středověku až do 20. století.
Foto: archiv
Přečtěte si

Před Ruskem jsme varovali, ale Berlín to nechtěl slyšet

Často slýcháme, že jedním z důvodů pro Putinovo rozhodnutí zahájit svou “ruskou válku” byla skutečnost, že Západ ve svém hodnocení Ruska a jeho záměrů zanedbal historické zkušenosti Východu či spíše střední Evropy. Kdyby tomu bylo jinak a Západ by více naslouchal zejména Polsku a Pobaltí, mohla být dnešní situace jak na ukrajinském bojišti, tak i na Západě jiná.

Nejčtenější v kategorii Society