Samet, nostalgické návraty i budoucnost řemesel — týdenní svátek designu již počtvrté ovládne Plzeň

Ve dnech 11.–17. listopadu bude plzeňská kreativní zóna DEPO2015 patřit přednáškám, diskuzím a workshopům, které se tematicky dotknou módy, architektury, interiérového designu i řemesel.Ve dnech 11.–17. listopadu bude plzeňská kreativní zóna DEPO2015 patřit přednáškám, diskuzím a workshopům, které se tematicky dotknou módy, architektury, interiérového designu i řemesel.

Pojítkem toho všeho bude třicetileté výročí sametové revoluce, které si bude Plzeň Design Week připomínat zejména skrze ikony československého designu, ale i výstavou fotografií „Plzeň 11/89“. Z retro značek se můžete těšit na kola Favorit, hračky Fatra nebo auta Velorex; protiváhu budou těmto designovým stálicím tvořit práce mladých návrhářů, kteří byli nominováni na Národní cenu za studentský design.

plzen-design-week

V pátek 15. listopadu odstartuje víkendová prodejní přehlídka, kterou doprovodí diskuze na téma „Design a svoboda“ s módní návrhářkou Liběnou Rochovou, teoretikem designu Jiřím Hulákem a sochařem Pavlem Karousem. Páteční program potom v prostorách Klempírny zakončí pražská elektro-industriální kapela WWW. V sobotu proběhnou mimo jiné čtyři bloky módních přehlídek, kdy za zmínku rozhodně stojí prezentace novodobého plzeňského kroje z dílny projektu CZECHIA.

Návštěvníci ale nezůstanou jen u sledování přednášek a přehlídek. Budou se moci sami zapojit třeba do malování porcelánu, navrhování interiéru nebo cvičení krasopisu. Po celý týden bude navíc otevřené pop up knihkupectví Bendox, které nabídne kromě workshopů i autorská čtení.

Z dalších zajímavostí programu si pozornost zaslouží Kuba & Pilař architekti, kteří představí svůj návrh nové Západočeské galerie a také Václav Cinádr a Lukáš Houška z projektu Vizuální smog v Plzni, kteří připravili komentovanou procházku městem s názvem „Reklama v proměnách času“. V neposlední řadě je třeba zmínit výjimečný happening norimberského streetartového umělce Juliana Vogela, který pro Plzeň vytvoří její vlastní zeď míru. Obdoba pražské Lennonovy zdi bude umístěna v podchodu mezi Purkyňovou a Harantovou ulicí, kde se budou návštěvníci moci zapojit do tvorby obrazů na téma svoboda.

plzen-design-week-plakat

plzendesign.cz

Text Tereza Vacková

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Berlín – kosmopolitní metropole milionářů i vězněných černých pasažérů

Pohled do statistické ročenky pro Berlín a Braniborsko odhaluje některá zajímavá fakta o životě v německé metropoli. O uvažování i finanční situaci jejích sociálně slabých obyvatel vypovídá dobrovolný pobyt ve vězení mnohých dlužníků, kteří než by uhradili pokutu za jízdu načerno, raději obětují vlastní svobodu. Na druhou stranu má Berlín – nikterak překvapivě – i mnohé až pohádkově bohaté obyvatele, kteří tu nachází veškerý myslitelný servis nejen pro vlastní pohodlný život, ale i pro svá domácí zvířata.
Přečtěte si

V českých kinech se opět bude mluvit německy! Začíná patnáctý Das Filmfest

Oslava německy mluveného filmu Das Filmfest přichází už popatnácté do pražských a brněnských kin a představí aktuální snímky z německé, rakouské a švýcarské produkce. Filmy od oscarových režisérů i debutujících filmařů se věnují například historickým tématům nebo komplikovaným rodinným vazbám. Zajít na ně můžete od 20. října do 7. listopadu.
Přečtěte si

Berlínský zpravodaj ČT Martin Jonáš: Problematické dědictví po Angele Merkelové

Vrchol éry Angely Merkelové nastal 22. září 2013, okolo půl deváté večer. Krátce předtím se uzavřely volební místnosti. Jedny z prvních povolebních odhadů tehdy předpověděly, že její strana získá ve volbách absolutní většinu. Něco takového se naposledy podařilo muži, po kterém se jmenuje sídlo CDU. Angela Merkelová v tu chvíli sahala po vavřínech Konrada Adenauera. Po osmi letech od tohoto úspěchu nejvlivnější žena Evropy s politikou končí, a mnohé je jinak.

Nejčtenější v kategorii Society