Pojítkem toho všeho bude třicetileté výročí sametové revoluce, které si bude Plzeň Design Week připomínat zejména skrze ikony československého designu, ale i výstavou fotografií „Plzeň 11/89“. Z retro značek se můžete těšit na kola Favorit, hračky Fatra nebo auta Velorex; protiváhu budou těmto designovým stálicím tvořit práce mladých návrhářů, kteří byli nominováni na Národní cenu za studentský design.
V pátek 15. listopadu odstartuje víkendová prodejní přehlídka, kterou doprovodí diskuze na téma „Design a svoboda“ s módní návrhářkou Liběnou Rochovou, teoretikem designu Jiřím Hulákem a sochařem Pavlem Karousem. Páteční program potom v prostorách Klempírny zakončí pražská elektro-industriální kapela WWW. V sobotu proběhnou mimo jiné čtyři bloky módních přehlídek, kdy za zmínku rozhodně stojí prezentace novodobého plzeňského kroje z dílny projektu CZECHIA.
Návštěvníci ale nezůstanou jen u sledování přednášek a přehlídek. Budou se moci sami zapojit třeba do malování porcelánu, navrhování interiéru nebo cvičení krasopisu. Po celý týden bude navíc otevřené pop up knihkupectví Bendox, které nabídne kromě workshopů i autorská čtení.
Z dalších zajímavostí programu si pozornost zaslouží Kuba & Pilař architekti, kteří představí svůj návrh nové Západočeské galerie a také Václav Cinádr a Lukáš Houška z projektu Vizuální smog v Plzni, kteří připravili komentovanou procházku městem s názvem „Reklama v proměnách času“. V neposlední řadě je třeba zmínit výjimečný happening norimberského streetartového umělce Juliana Vogela, který pro Plzeň vytvoří její vlastní zeď míru. Obdoba pražské Lennonovy zdi bude umístěna v podchodu mezi Purkyňovou a Harantovou ulicí, kde se budou návštěvníci moci zapojit do tvorby obrazů na téma svoboda.
Text Tereza Vacková