Street art patří k živé umělecké a kulturní scéně Berlína

Street art, umění ve veřejné prostoru, vzniknul v 70. letech jako „hlas města“, úzce spjatý s hip-hop scénou. Street art ještě stále dělí umělce na dva tábory.Street art, umění ve veřejné prostoru, vzniknul v 70. letech jako „hlas města“, úzce spjatý s hip-hop scénou. Street art ještě stále dělí umělce na dva tábory.

Kontroverzní jsou tajné malby na stěnách domů a střech, které malují ke hrůze majitelů domů pouliční sprejeři v noci se strachem a adrenalinem zároveň — nebýt odhalen. Jejich message je však nepřehlédnutelná. Často jde o politický protest a o znovuzískání veřejného prostoru, kterému dominuje reklama. A jde o otázku, kdo a hlavně KDE může žít svůj tvůrčí potenciál nad rámec galerií a komercializace umění.

Avšak sprejovat se může v Berlíně i legálně, např. v Mauerpark nebo v Naturpark Südgelände… ale nejen tam. Obrovská street art scéna již dávno přilákala velké hvězdy jako Banksy, Tristan Eaton, BLU a mnoho dalších mezinárodně uznávaných umělců, kteří se již zvěčnili na fasádách, ruinách a zdech města. Pocházejí z Brazílie, Itálie, Francie a USA, protože město nabízí nejen nekonečný prostor pro své umění, ale street art je v Berlíně také společensky přijatelný a v mnoha případech i ziskový. Nejznámější sprejeři nemusí pracovat v noci a tajně. Najímají si je hotely, firmy, kluby a především umělecké festivaly a platí jim za to, že se ve městě můžou umělecky vyžít.

Vydejte se sami objevovat ta nejzajímavější místa nebo s průvodci. Ke vhodně vybraným agentůrám patří např. Alternative Berlin Tours nebo Berlin Street Art Tours. Také existuje specifické místo, kde nejenže street art ožívá, ale je nabízen i ke koupi. SALZIG Berlin ve Friedrichshainu je umělecká galerie a obchod zároveň. Jména autorů se čtou jako Who is Who streetartové scény; návštěva stojí za to v každém případě.

Highlightem je však pro fanoušky Street Art Gallery for Urban Contemporary Art v Schönebergu, které ukazuje více než 130 děl nejlepších mezinárodních streetartových umělců.

street-art-berlin-5

street-art-berlin

street-art-berlin-3

Zakladatelka, kurátorka a umělkyně Yasha Young, která v roce 2017 tímto otevřela první street art galerii v Německu, říká: „Myslím, že je to jedinečný mix, který dělá Berlín tak populární. Dlouhá, nelehká historie plná avantgardních hnutí a rebelů, město se zcela odlišnými čtvrtěmi, místo přeplněné uměním, kde mohou žít a pracovat také umělci bez velkého množství peněz… protože jim město dává na to prostor.“

street-art-berlin-2

street-art-berlin-4

 street-art-berlin-6

street-art-berlin-7

street-art-berlin-9

street-art-berlin-11
Veronika Jonasova
street-style-berlin-art
Veronika Jonasova

urban-nation.com

Text Danuše Siering

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,