Street art patří k živé umělecké a kulturní scéně Berlína

Street art, umění ve veřejné prostoru, vzniknul v 70. letech jako „hlas města“, úzce spjatý s hip-hop scénou. Street art ještě stále dělí umělce na dva tábory.Street art, umění ve veřejné prostoru, vzniknul v 70. letech jako „hlas města“, úzce spjatý s hip-hop scénou. Street art ještě stále dělí umělce na dva tábory.

Kontroverzní jsou tajné malby na stěnách domů a střech, které malují ke hrůze majitelů domů pouliční sprejeři v noci se strachem a adrenalinem zároveň — nebýt odhalen. Jejich message je však nepřehlédnutelná. Často jde o politický protest a o znovuzískání veřejného prostoru, kterému dominuje reklama. A jde o otázku, kdo a hlavně KDE může žít svůj tvůrčí potenciál nad rámec galerií a komercializace umění.

Avšak sprejovat se může v Berlíně i legálně, např. v Mauerpark nebo v Naturpark Südgelände… ale nejen tam. Obrovská street art scéna již dávno přilákala velké hvězdy jako Banksy, Tristan Eaton, BLU a mnoho dalších mezinárodně uznávaných umělců, kteří se již zvěčnili na fasádách, ruinách a zdech města. Pocházejí z Brazílie, Itálie, Francie a USA, protože město nabízí nejen nekonečný prostor pro své umění, ale street art je v Berlíně také společensky přijatelný a v mnoha případech i ziskový. Nejznámější sprejeři nemusí pracovat v noci a tajně. Najímají si je hotely, firmy, kluby a především umělecké festivaly a platí jim za to, že se ve městě můžou umělecky vyžít.

Vydejte se sami objevovat ta nejzajímavější místa nebo s průvodci. Ke vhodně vybraným agentůrám patří např. Alternative Berlin Tours nebo Berlin Street Art Tours. Také existuje specifické místo, kde nejenže street art ožívá, ale je nabízen i ke koupi. SALZIG Berlin ve Friedrichshainu je umělecká galerie a obchod zároveň. Jména autorů se čtou jako Who is Who streetartové scény; návštěva stojí za to v každém případě.

Highlightem je však pro fanoušky Street Art Gallery for Urban Contemporary Art v Schönebergu, které ukazuje více než 130 děl nejlepších mezinárodních streetartových umělců.

street-art-berlin-5

street-art-berlin

street-art-berlin-3

Zakladatelka, kurátorka a umělkyně Yasha Young, která v roce 2017 tímto otevřela první street art galerii v Německu, říká: „Myslím, že je to jedinečný mix, který dělá Berlín tak populární. Dlouhá, nelehká historie plná avantgardních hnutí a rebelů, město se zcela odlišnými čtvrtěmi, místo přeplněné uměním, kde mohou žít a pracovat také umělci bez velkého množství peněz… protože jim město dává na to prostor.“

street-art-berlin-2

street-art-berlin-4

 street-art-berlin-6

street-art-berlin-7

street-art-berlin-9

street-art-berlin-11
Veronika Jonasova
street-style-berlin-art
Veronika Jonasova

urban-nation.com

Text Danuše Siering

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Probublejte se závěrem roku

Šampaňské, prosecco, sekt, cava, franciacorta, crémant nebo pet-nat. Co mají společného? Bubliny. V čem se liší? To vám prozradíme v následujícím článku, abyste si mohli pro slavnostní chvíle vybrat to, které je vám nejsympatičtější.
Přečtěte si

Berlínský zpravodaj ČT Martin Jonáš: Problematické dědictví po Angele Merkelové

Vrchol éry Angely Merkelové nastal 22. září 2013, okolo půl deváté večer. Krátce předtím se uzavřely volební místnosti. Jedny z prvních povolebních odhadů tehdy předpověděly, že její strana získá ve volbách absolutní většinu. Něco takového se naposledy podařilo muži, po kterém se jmenuje sídlo CDU. Angela Merkelová v tu chvíli sahala po vavřínech Konrada Adenauera. Po osmi letech od tohoto úspěchu nejvlivnější žena Evropy s politikou končí, a mnohé je jinak.
Shutterstock
Přečtěte si

Východ Německa po dekády ozdravuje zemědělskou krajinu, Česko s tím teprve začíná

Na mnoha místech vysychají studny a přibývají celé obce či chatové osady bez vody. Krajina ji kvůli devastaci z minulého století dodnes nedokáže v dostatečné míře zadržovat. Porovnání s východem Německa, jejž poznamenaly podobné dramatické zásahy do krajiny jako u nás, však ukazuje na poměrně rozdílný přístup v obou zemích. Zatímco v Česku se k citlivému hospodaření teprve odhodláváme, v Německu už někdejší velkopodniky rozdělují na menší hospodářství , čímž urychlují návrat k rozmanité zemědělské krajině.

Nejčtenější v kategorii Society