V Kunstpalast Düsseldorf zastiňuje výstava TONY CRAGG nezpochybnitelné pravidlo v muzeích: DOTÝKEJTE SE!

Je tabu dotýkat se vystavených předmětů holýma rukama. Ne tak na výstavě Tony Cragga “Please touch!”, kterou Kunstpalast připravil společně s anglickým sochařem.

Jedná se o první ucelenou prezentaci v muzeu, která návštěvníky výslovně vyzývá, aby se všech uměleckých předmětů dotýkali. Smyslová přitažlivost Craggových děl se tak na výstavě dostává do popředí: vedle sochařských a materiálových vlastností návštěvník může vnímat i pohyblivé formy, které umožňují intenzivní fyzické setkání s díly – “uchopení” v obou smyslech toho slova.

Tony Cragg na své výstavě “PLEASE TOUCH!” v Düsseldorfu. Foto: Ondřej Škarka

Chlad kamene se setkává s teplem dřeva, hladkost skla s tvrdostí oceli: ústředním zájmem Tonyho Cragga je zkoumání materiálního světa. Sochař se již dlouho zajímá o pocity a významy, které vznikají při použití různých materiálů. Jeho sochy se vyznačují nesmírnou rozmanitostí forem a materiálů, kterou lze vidět a pro jednou i cítit na výstavě jeho zhruba 60 děl.

Výstava Tonyho Cragga “PLEASE TOUCH!”. Foto: Ondřej Škarka

“Tato zvláštní forma prezentace je možná jen díky jeho mimořádnému nasazení,” vysvětluje Felix Krämer, generální ředitel Kunstpalastu a kurátor výstavy společně s Tonym Craggem. “Jsem rád, že můžeme návštěvníkům nabídnout tento mimořádný zážitek. Vnímání prostřednictvím hmatu je pro nás lidi stěžejní.”

Výstava Tonyho Cragga “PLEASE TOUCH!”. Foto: Ondřej Škarka

Tony Cragg (*1949), který žije od roku 1977 v německém Wuppertalu, patří k mezinárodně nejuznávanějším sochařům své generace. Jeho sochy jsou velmi dobře rozpoznatelné, vybízejí diváky ke změně úhlu pohledu a perspektivy. “Je to experiment, do kterého se zde pouštíme. Sám mám díla v rukou, samozřejmě proto, že je vytvářím, protože měním materiál,” vysvětluje autor a vybízí k haptickému zážitku.

Tony Cragg a zakladatel Sculpture line Ondřej Škarka na Düsseldorfské výstavě “PLEASE TOUCH!”.

Please touch! nabízí také pohled přes sochařovo rameno: v jedné z výstavních místností se nachází zrekonstruovaný ateliér Tonyho Cragga – místo, kde se stává srozumitelným jeho umělecký proces a pracovní metody. Zde pracuje současně na několika dílech v různých fázích rozpracovanosti a zkouší hranice a možnosti technik a materiálů.

TONY CRAGG (*1949, Liverpool, Anglie)
Po ukončení školy pracoval Tony Cragg jako laboratorní technik v oblasti biochemického výzkumu. V roce 1969 byl přijat na Gloucestershire College of Art and Design v Cheltenhamu a později na Wimbledon School of Art v Londýně. V roce 1973 se zapsal na Royal College of Art v Londýně, kde se zaměřil na sochařství. V roce 1976 Cragg nastoupil na svou první profesuru na École des Beaux-Arts v Metz. V následujícím roce se přestěhoval do Wuppertalu, kde žije dodnes a kde v roce 2008 založil sochařský park Waldfrieden. V letech 1978–2016 Cragg vyučoval na Akademii umění v Düsseldorfu, několik let byl jejím ředitelem. Cragg vystavoval v nejvýznamnějších světových muzeích. Jeho díla se nacházejí mimo jiné v Muzeu moderního umění v New Yorku, ve sbírce Tate a v Centre Pompidou v Paříži.

Kunstapalst Düsseldorf od 22. února až do 26. května 2024.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.