Jedná se o první ucelenou prezentaci v muzeu, která návštěvníky výslovně vyzývá, aby se všech uměleckých předmětů dotýkali. Smyslová přitažlivost Craggových děl se tak na výstavě dostává do popředí: vedle sochařských a materiálových vlastností návštěvník může vnímat i pohyblivé formy, které umožňují intenzivní fyzické setkání s díly – „uchopení“ v obou smyslech toho slova.
Chlad kamene se setkává s teplem dřeva, hladkost skla s tvrdostí oceli: ústředním zájmem Tonyho Cragga je zkoumání materiálního světa. Sochař se již dlouho zajímá o pocity a významy, které vznikají při použití různých materiálů. Jeho sochy se vyznačují nesmírnou rozmanitostí forem a materiálů, kterou lze vidět a pro jednou i cítit na výstavě jeho zhruba 60 děl.
„Tato zvláštní forma prezentace je možná jen díky jeho mimořádnému nasazení,“ vysvětluje Felix Krämer, generální ředitel Kunstpalastu a kurátor výstavy společně s Tonym Craggem. „Jsem rád, že můžeme návštěvníkům nabídnout tento mimořádný zážitek. Vnímání prostřednictvím hmatu je pro nás lidi stěžejní.“
Tony Cragg (*1949), který žije od roku 1977 v německém Wuppertalu, patří k mezinárodně nejuznávanějším sochařům své generace. Jeho sochy jsou velmi dobře rozpoznatelné, vybízejí diváky ke změně úhlu pohledu a perspektivy. „Je to experiment, do kterého se zde pouštíme. Sám mám díla v rukou, samozřejmě proto, že je vytvářím, protože měním materiál,“ vysvětluje autor a vybízí k haptickému zážitku.
Please touch! nabízí také pohled přes sochařovo rameno: v jedné z výstavních místností se nachází zrekonstruovaný ateliér Tonyho Cragga – místo, kde se stává srozumitelným jeho umělecký proces a pracovní metody. Zde pracuje současně na několika dílech v různých fázích rozpracovanosti a zkouší hranice a možnosti technik a materiálů.
TONY CRAGG (*1949, Liverpool, Anglie)
Po ukončení školy pracoval Tony Cragg jako laboratorní technik v oblasti biochemického výzkumu. V roce 1969 byl přijat na Gloucestershire College of Art and Design v Cheltenhamu a později na Wimbledon School of Art v Londýně. V roce 1973 se zapsal na Royal College of Art v Londýně, kde se zaměřil na sochařství. V roce 1976 Cragg nastoupil na svou první profesuru na École des Beaux-Arts v Metz. V následujícím roce se přestěhoval do Wuppertalu, kde žije dodnes a kde v roce 2008 založil sochařský park Waldfrieden. V letech 1978–2016 Cragg vyučoval na Akademii umění v Düsseldorfu, několik let byl jejím ředitelem. Cragg vystavoval v nejvýznamnějších světových muzeích. Jeho díla se nacházejí mimo jiné v Muzeu moderního umění v New Yorku, ve sbírce Tate a v Centre Pompidou v Paříži.
Kunstapalst Düsseldorf od 22. února až do 26. května 2024.