Úžasný Berlín: 7 zajímavých faktů, o nichž jste možná nevěděli

Tahle moderní a živá metropole nepřestává překvapovat. Skrývá mnohé zajímavosti a vlastní několik významných prvenství. Schválně, věděli jste, že…

1. Berlín je devětkrát větší než Paříž

Gigant mezi hlavními městy má 12 okresů a Paříž by se do něj vešla devětkrát. Ovšem populaci má oproti francouzské metropoli menší, což činí z Berlína prostorné místo na život. Jeho rozloha je 892 kilometrů čtverečních.

2. Berlín má více muzeí než deštivých dnů

Berlín je kulturou protkán, takže není překvapení, že zde najdete muzeum téměř na každém kroku. Konkrétně jich je 180! To je víc, než počet deštivých dnů, kterých v tomto městě bývá ročně v průměru 106. Takže se během ošklivého počasí nemusíte bát, že nebudete mít co dělat.

3. Berlín má víc vodních kanálů než Benátky

Lidé předpokládají, že králem vodních kanálů je hlavní město Holandska nebo proslulé Benátky. Ale vězte, že Berlín je oba strčí do kapsy. Se svými 180 km vodních cest se staví v této kategorii na první místo na světě. Dokonce je zde více vodních kanálů, než mají Amsterdam, Benátky a Stockholm dohromady. Jejich břehy jsou spojené 1700 mosty, a tak není divu, že nejlepší způsob, jak vidět Berlín a jeho památky, je vydat se na vyhlídkovou plavbu.

4. Berlínskou hromadnou dopravou téměř devětkrát kolem celé Země

Berlínská podzemka (SBahn a UBahn) má dohromady 473 km. K tomu přičtěte dalších 120 km tramvajových linek a máte jeden z nejpůsobivějších systémů městské hromadné dopravy na světě. Kdyby se měly všechny linky vydat kolem Země, objely by ji každý den 8,7krát. Pro porovnání délka linek hromadné dopravy v Paříži činí 214 km a v Londýně 400 km.

5. V Berlíně se nachází největší nákupní centrum v Evropě

Shopaholici, zpozorněte! Kaufhaus des Westens, zkráceně KaDeWe, je největším nákupním centrem na území kontinentální Evropy. Má rozlohu 60 000 metrů čtverečních a rozkládá se na 8 patrech. 

6. Graffiti stojí Berlín skoro miliardu korun ročně

Berlín je známý svými graffiti, nebo chcete-li “street artem”. Ročně na jejich odstranění město vynaloží přes 35 milionů euro. Ale jako kouzlem se vždy pouliční sprejerské umění objeví rychle znovu.

7. Největší open-air galerie na světě

Zachovaná část Berlínské zdi (přibližně 1,3 km) byla proměněna na venkovní otevřenou galerii, kde malíři a graffiti umělci z celého světa zanechávají svůj kreativní podpis. Asi nejslavnější kresbou na této zdi je tzv. “Bratrský polibek” – replika slavné fotografie, na které Leonid Brežněv dává socialistický polibek čelnímu představiteli Východního Německa Erichu Honeckerovi.

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v nezařazených

Aktuálně na českém webu

Děti z KIDS Company Praha objevují umění 

       ·   04.06.2024
🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Kinder von KIDS Company Prag entdecken Kunst Nejdůležitějším posláním KIDS Company Praha je dvojjazyčná výchova. Probíhá během celého dne tzv. imerzní metodou, kdy s dětmi komunikují češti…

Aktuálně na německém webu

Kinder von KIDS Company Prag entdecken Kunst

       ·   04.06.2024
Die zweistöckige gelbe Villa in der ruhigen Straße Hradešínská im Prager Stadtteil Vinohrady ist schon von weitem zu sehen. Gerade dort siedelt der tschechisch-deutsche Kindergarten KIDS Company Prag, der vor neunzehn Jahren von Markéta Frank