Úžasný Berlín: 7 zajímavých faktů, o nichž jste možná nevěděli

Tahle moderní a živá metropole nepřestává překvapovat. Skrývá mnohé zajímavosti a vlastní několik významných prvenství. Schválně, věděli jste, že…

1. Berlín je devětkrát větší než Paříž

Gigant mezi hlavními městy má 12 okresů a Paříž by se do něj vešla devětkrát. Ovšem populaci má oproti francouzské metropoli menší, což činí z Berlína prostorné místo na život. Jeho rozloha je 892 kilometrů čtverečních.

2. Berlín má více muzeí než deštivých dnů

Berlín je kulturou protkán, takže není překvapení, že zde najdete muzeum téměř na každém kroku. Konkrétně jich je 180! To je víc, než počet deštivých dnů, kterých v tomto městě bývá ročně v průměru 106. Takže se během ošklivého počasí nemusíte bát, že nebudete mít co dělat.

3. Berlín má víc vodních kanálů než Benátky

Lidé předpokládají, že králem vodních kanálů je hlavní město Holandska nebo proslulé Benátky. Ale vězte, že Berlín je oba strčí do kapsy. Se svými 180 km vodních cest se staví v této kategorii na první místo na světě. Dokonce je zde více vodních kanálů, než mají Amsterdam, Benátky a Stockholm dohromady. Jejich břehy jsou spojené 1700 mosty, a tak není divu, že nejlepší způsob, jak vidět Berlín a jeho památky, je vydat se na vyhlídkovou plavbu.

4. Berlínskou hromadnou dopravou téměř devětkrát kolem celé Země

Berlínská podzemka (SBahn a UBahn) má dohromady 473 km. K tomu přičtěte dalších 120 km tramvajových linek a máte jeden z nejpůsobivějších systémů městské hromadné dopravy na světě. Kdyby se měly všechny linky vydat kolem Země, objely by ji každý den 8,7krát. Pro porovnání délka linek hromadné dopravy v Paříži činí 214 km a v Londýně 400 km.

5. V Berlíně se nachází největší nákupní centrum v Evropě

Shopaholici, zpozorněte! Kaufhaus des Westens, zkráceně KaDeWe, je největším nákupním centrem na území kontinentální Evropy. Má rozlohu 60 000 metrů čtverečních a rozkládá se na 8 patrech. 

6. Graffiti stojí Berlín skoro miliardu korun ročně

Berlín je známý svými graffiti, nebo chcete-li “street artem”. Ročně na jejich odstranění město vynaloží přes 35 milionů euro. Ale jako kouzlem se vždy pouliční sprejerské umění objeví rychle znovu.

7. Největší open-air galerie na světě

Zachovaná část Berlínské zdi (přibližně 1,3 km) byla proměněna na venkovní otevřenou galerii, kde malíři a graffiti umělci z celého světa zanechávají svůj kreativní podpis. Asi nejslavnější kresbou na této zdi je tzv. “Bratrský polibek” – replika slavné fotografie, na které Leonid Brežněv dává socialistický polibek čelnímu představiteli Východního Německa Erichu Honeckerovi.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Mnichovská redakce Rádia Svobodná Evropa komunistům pěkně zatápěla

Impuls k založení rozhlasové stanice, která by během počínající studené války přenášela poselství svobodného světa do zemí za železnou oponou, vzešel od amerického ministerstva zahraničí a zpravodajské služby CIA. Po dvouletých přípravách začalo 1. května 1951 Rádio Svobodná Evropa (Radio Free Europe – RFE) s pravidelnými relacemi na středních vlnách. V jedenáct hodin dopoledne promluvil poprvé Ferdinand Peroutka, v nadcházejícím desetiletí ředitel československé redakce. Poděkoval Američanům za veliký dar demokratickým Čechům a Slovákům, kteří po komunistickém převratu v únoru 1948 odešli do exilu, a přislíbil lidem doma, že je rádio bude provázet v tvrdé realitě života v totalitním zřízení až do okamžiku osvobození.
Přečtěte si

Berlín – kosmopolitní metropole milionářů i vězněných černých pasažérů

Pohled do statistické ročenky pro Berlín a Braniborsko odhaluje některá zajímavá fakta o životě v německé metropoli. O uvažování i finanční situaci jejích sociálně slabých obyvatel vypovídá dobrovolný pobyt ve vězení mnohých dlužníků, kteří než by uhradili pokutu za jízdu načerno, raději obětují vlastní svobodu. Na druhou stranu má Berlín – nikterak překvapivě – i mnohé až pohádkově bohaté obyvatele, kteří tu nachází veškerý myslitelný servis nejen pro vlastní pohodlný život, ale i pro svá domácí zvířata.

Nejčtenější v kategorii Society