VaNa1 – kus Polska v Paláci Koruna

Při vstupu do butiku VaNa1 se na mne usmívá sympatická mladá žena. Málokdo ze zákazníků tuší, že se jedná o jednu z nejúspěšnějších polských zpěvaček Halinu Wronka Mlynkovou. Díky zájmu o butik jsem se najednou ocitla částečně v Polsku a to i díky rozhovoru se spolumajitelem butiku, známým producentem a hudebníkem Leškem Wronkou.

Vstupuji do zasedačky, kde v rohu stojí velká maketa na muzikál Ferda Mravenec. Tak nechávám připravené otázky stranou a dávám prostor spontánní zvídavosti.

Pane Wronko, vy jste člověk mnoha talentů a aktivit, mám pravdu?
Ano, mám široký záběr aktivit. Vystudoval jsem herectví a hudební fakultu. Začínal jsem na severní Moravě v Těšínském divadle, ale působil jsem taky v Polsku, protože jsem národností Polák. Narodil jsem se v Českém Těšíně, ale v Polsku jsem studoval. Pak jsem se vrátil, šel na vojnu a do revoluce jsem se hrál v divadle a působil jako zpěvák “na volné noze”. Když vypukla sametová revoluce, tak už jsem měl svou rodinu a bylo těžké ji uměním uživit. Začal jsem proto podnikat a na 15 let jsem vypadl ze showbyznysu. V čem jste začal podnikat? Jsem typické dítě postrevolučního období podnikání u nás. Asi nebylo oblasti, ve které se svými společníky bychom nezkoušeli s větším či menším úspěchem podnikat. Až jsem koncem devadesátých let zakotvil ve spediční firmě Čechofracht, která sídlila v domě, kde je dnes obchod Mango Na Příkopech. V roce 2004 jsem se rozhodl, že už podnikat v této sféře nechci a nechal jsem si jen distribuci CD a DVD. Vrátil jsem se zpátky k muzice a k divadlu. Zároveň jsem psal písničky pro Karla Gotta, Helenu Vondráčkovou, Věru Špinarovou, Hanu Zagorovou… Koupil jsem hudební ceny Anděl, které jsem 13 let organizoval. a pak jsem objevil Ewu Farnou, které jsem byl producentem a manažerem 10 let. Mezitím jsem koupil Bontonland. Takže jsem částečně stále podnikatel, částečně tvůrce: skladatel, režisér, producent.

To je opravdu hodně aktivit! Jak do toho zapadá dětský muzikál?
V roce 1994 se na mě obrátilo Těšínské divadlo, že získalo zázračným způsobem licenci na muzikál Ferda Mravenec. Napsal jsem k tomu hudbu a muzikál byl na světě. Hrají ten muzikál dodnes. Vystřídalo se tam už spoustů “Ferdů” v hlavní roli, jako například Michal Kavalčík alias Ruda z Ostravy nebo Patrik Děrgel. Přál jsem si muzikál udělat na větší scéně a protože tu všechny z branže znám, zjišťoval jsem možnosti. Dětský nebo lépe “rodinný” muzikál je velmi ošemetná věc, protože je to výdaj pro celou rodinu. Nakonec se mi podařilo muzikál dostat do divadla Hybernia, upravil a dopsal jsem některé písničky, doplnili jsme některé postavy a od března hrajeme. Je to velká výprava, která děti baví. Když si pak někdo koupí CD s muzikálem, pak mě trochu proklínají, protože si to děti doma pouštějí nonstop, jak se jim to líbí (směje se).

Máte další plány s postavou Ferdy Mravence?
Protože se snažím být důsledný podnikatel, dopátral jsem dědičku práv, která žije ve Švédsku, a získal jsem od ní další práva na užití značky Ferda Mravenec. Muzikál je vlastně takový začátek, mám s tím další podnikatelské záměry. Máme založený web ferdaland.cz a uvidíme, kam se ještě dostaneme. Chce to spoustů investorů a let. To už možná bude řešit až můj syn. Jsem ten typ člověka, že pokud se pro něco rozhodnu, že chci dělat, tak to udělám. a musí to vyjít. Neexistuje “to nejde”.

Prozraďte mi, jak přišel do vašeho bohatého podnikatelského života butik s polskou módou?
Moje žena, Halina Wronka Mlynkova, je úspěšnou polskou zpěvačkou. Přestěhovala se za mnou z Varšavy do Prahy před rokem. V Polsku samozřejmě jezdí pořád koncertovat, ale zároveň začala přemýšlet o tom, co dělat tady. Sice mluví a zpívá velmi dobře česky, ale tady by začínala pěveckou kariéru z nuly. Možná bych ji uměl pomoct, ale protekce nás ani jednoho nelákala. Móda se k nám do života dostala přirozeně. Hala si v poslední době na vystoupení v Polsku navrhovala většinu šatů sama, dokonce si něco i ušila. Povídám ji: „Móda tě velmi baví, pořád sleduješ nové trendy. Co kdybys začala navrhovat něco i pro ostatní, nejen pro sebe?”  Zaujalo ji to. Nápad to nebyl špatný, tak jsme hledali cestu, která zajistí k její značce základní obrat. a najednou se uvolnil prostor tady v Paláci Koruna, kde už sídlí moje další firmy včetně prodejny Bontonland.

butik-1

Co nakonec tvoří váš základní prodej? Jaká značka vyhrála?
Oslovili jsme velmi známého polského módního návrháře Roberta Kupisze, zda by nechtěl, abychom ho tady v Praze zastupovali. Slovo dalo slovo. Další oslovenou firmou byla firma Kazar, která vyrábí velmi elegantní obuv, kabelky a kožené doplňky.

butik-vana-boty

A co nějaké šperky?
Ano, to byl třetí typ sortimentu, který jsme chtěli nabízet. Vybrali jsme si společnost Mokobelle, která vychází hodně z orientálního a indického stylu, takže si příznivkyně jógy a jemného designu přijdou na své. Ještě mám v živé paměti, jak jsme měli pouze dva prázdninové měsíce na celou přípravu k otevření. Za pochodu jsme řešili software, architekty… Naštěstí moje firma Lewron music center je zvyklá chystat eventy, tak jsme se zmobilizovali a zvládli jsme to.

Otevření butiku VaNa1 jste zahájili módní přehlídkou přímo v pasáži Paláce Koruna. To je hodně nevšední.
Ano, ale pasáž je nádherná, tak to fungovalo bezvadně. Dokonce nám toto místo dalo i název. VaNa1 znamená Václavské náměstí č.1. Přehlídku moderovala Iva Kubelková, přišly krásné ženy jako Pavlína Němcová či Aneta Vignerová a Leoš Mareš se objevil na přehlídkovém mole! a teď začíná ten prozaický každodenní retailový život a péče o zákazníky. Obdivuju svou ženu, jak to nyní zvládá, protože je to pro ni vše úplné novum. Neznám jiného umělce, který se naučil tak rychle podvojné účetnictví, přijímat zboží, řídit lidi… Je to pro ni velká výzva, co dál se životem a s kariérou.

palac_koruna_6

A čím se vyznačují modely Roberta Kupisze, že vás oslovil právě on?
Je to casual streetová móda, kterou si můžou dovolit jak mladí, tak starší. Modely jsou unisex a musím říct, že prvotřídní kvality. Nechává si svou značku šít ve Španělsku, Portugalsku a Polsku. Látky jsou velmi kvalitní, takže se opravdu nestane, že se vám po prvním praní mikina srazí nebo vybledne. Chodí sem jak mladí, tak i dámy padesát let a výše. Oblečení je velmi pohodlné jak na schůzky, tak na nákupy a “běhání” po městě. Proč nezkombinovat třeba dobře ušitou teplákovinu s vysokými podpatky?

butik-3

Jako zpěvačka Rihanna?
Ano, takováto móda tu moc není. Navíc Robert má skvělý management. Dokonce pokud není nějaký model právě ve vaší velikosti, pošleme požadavek a do 14 dnů máte model u nás v butiku.

Vraťme se ještě k vlastní módní tvorbě vaší ženy? Co teď můžeme na prodejně pod její značkou VaNa1 najít?
Začala teď s kolekcí svetrů s prodlouženou délkou. Jsou velmi pohodlné a přitom elegantní. Samozřejmě pro zimní sezónu připravila i šály a čepice. Chystáme se taky na plesovou sezónu.

VaNa1 Palác Koruna – Václavské náměstí 1, Praha 1

PO—NE 10.00—20.00
vana1@vana1.cz
+420 725 544 678

facebook @VaNa1
instagram @vana1store

Palác Koruna – unikátní palác v srdci Prahy

Jedinečný Palác Koruna na top adrese Václavské náměstí 1 je významné dílo české architektury, ale také příjemné místo pro návštěvu restaurací, klidné nákupy a pohodlné ubytování. a může být rovněž prestižní adresou pro Vaši kancelář. Vítejte.

www.koruna-palace.cz

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Česko se na rozdíl od bývalé NDR nevylidňuje. Má však podobné problémy jako SRN

Zwickau znal před pár desítkami let každý, kdo uměl najít tehdejší Německou demokratickou republiku na mapě. Tehdy víc než stodvacetitisícové město bylo totiž proslavené jako jedno ze dvou center východoněmeckého automobilového průmyslu. Město, kde se vyráběly slavné trabanty, lidová bakelitová vozítka, která měla sice mnoho odpůrců, ale jež jsou dodnes symbolem své doby.

Nejčtenější v kategorii Society