Vášeň na Designbloku pohledem Jany Zielinski

S ředitelkou Designbloku Janou Zielinski jsem se potkala před pár týdny, v době, kdy bylo vše ohledně konání akce ještě nejasné. Nakonec se Designblok koná a my všichni jsme nesmírně rádi. Nyní vám přinášíme ty nejdůležitější informace ohledně konání této designové události roku.

Designér David Valner.

Tématem 22. ročníku Designbloku, které volně protíná doprovodný program, hlavní výstavu i jednotlivé instalace, bude vášeň. Proč zrovna téma vášeň?

Vášeň ve smyslu zaujetí pro stvoření něčeho dokonalého, nádherného. Něčeho, co nás přesáhne a dotkne se nesmrtelnosti. Krása, která přesáhne běžné, obyčejné a stává se nadčasovou a věčnou. Budeme se věnovat zejména spojení současného designu a klasických řemesel, které mají v naší zemi dlouhou tradici.

Jana Zielinski.

Designblok se také již nebude konat na holešovickém Výstavišti. Je to tak?

Ano. Hlásíme po pěti letech přesun z holešovického Výstaviště a hlavním dějištěm dvaadvacátého ročníku bude nově klášter svatého Gabriela v Holečkově ulici na pražském Smíchově. Je to unikátní prostor bývalého konventu svatého Gabriela, který nyní nese název Gabriel Loci.

Unikátní budova bývalého kláštera, která se nachází v sousedství zahrady Kinských, byla postavena v letech 1888–1891 dle návrhu benediktinských mnichů. Funkci kláštera plnila do roku 1919 a později vlastněná Českou poštou fungovala jako Poštovní muzeum, Poštovní poukázková ústředna nebo Ředitelství pošt Praha.

Historická architektura a současný design přinesou návštěvníkům mimořádný zážitek v prostorech, které jsou veřejnosti za normálních okolností nepřístupné. Budova kláštera byla původně postavena jako ústav pro výchovu mladých dívek z dobrých rodin. Jedná se o specifickou architekturu v beuronském stylu s mnoha zachovanými prvky. Kontrast historických prostor a současného designu bude bezesporu návštěvně i výstavně velmi atraktivní. Tento princip se nám osvědčil i v minulosti, například v Grand hotelu Evropa, továrních halách v Karlíně, nebo Nákladovém nádraží Žižkov.

Klášter benediktinek, který je od roku 1964 zapsán v seznamu kulturních památek, pojme pro letošní rok Superstudio, Openstudio i Art House a nabídne tak současný český i zahraniční design v interakci s historickým areálem a jedinečným geniem loci. Kromě změny prostor se Designblok posouvá také časově do začátku měsíce – 7. až 11. října 2019. 

Masopust – koberce designérky Anny Štajglové.

BRO. –  NEW URBAN TATTOO/limitovaná kolekce ručně vyšívaných náramků a body broží.

Kdo je autorem letošní designerie?

Designerii, konceptuálně zpracované srdce Designbloku, i hlavní výstavu Vášeň letos navrhl úspěšný designér Jan Plecháč. Dvanáct mistrovských řemeslníků podle konceptu Jana Plecháče a za supervize DK Garage Boss přetvoří motorku ČZ 175 v unikátní designérský klenot přímo na Designbloku.

TAK TO BYLO by Lenka Záhorková.

Jaká jsou bezpečnostní a hygienická opatření pro návštěvu Designbloku?

Ve spolupráci s pražskou hygienou jsme připravili bezpečnostní opatření, která minimalizují riziko nákazy. Doporučuji návštěvníkům vyhradit si na Designblok asi 5 hodin – za 2 hodiny zhlédnou expozice v sektoru A, za další 2 hodiny sektor B a poté mohou navázat prohlídkou venkovních expozic a Art House v Musaionu v Letohrádku Kinských. V průběhu Designbloku budou zdarma přístupné přednášky a diskuse, které jsme připravili ve spolupráci s Reflexem, Hospodářskými novinami a agenturou CzechTrade. Vstupenky na festival jsou v prodeji od 1. října na Goout a také na místě. Kromě Gabriela Loci a Musaionu se bude Designblok odehrávat v showroomech a ateliérech ve městě. Věřím, že i když je návštěvnost na letošním Designbloku časově limitovaná, bude letošní ročník stát za návštěvu. Designéři a výrobci si zaslouží naši podporu a zájem. A to, co připravili, je velmi silné.

Nastassia Aleinikava Studio – kolekce brýlí pro první českou prezidentku.

Více o Designbloku najdete zde.

Právě pro vás připravujeme velký osobní rozhovor s Janou Zielinski, tak sledujte aktuality.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,