Berlín má víc nabíječek pro elektromobily než celé Česko. Praha plánuje, ale s elektromobilitou zaostává

Podle Německé asociace energetického a vodního průmyslu (BDEW) Berlín daleko předběhl ostatní německá města a potvrdil své vedoucí postavení, co se týká počtu dobíjecích stanic pro elektromobily. Jejich počet se v roce 2020 zvýšil dokonce o 70 procent. Nyní má Berlín na 1 700 nabíjecích bodů. Jen pro srovnání: V celém Česku bylo v březnu něco přes 1 500 nabíjecích bodů na více než 800 dobíjecích stanicích. Praha měla na konci roku 2020 těchto nabíjecích bodů, tedy možností připojení pro elektromobily, přibližně 260.

Průzkum BDEW, který zveřejnil magazín Clean Energy Wire, ukazuje, že od prosince 2019 bylo v německém hlavním městě přidáno 720 veřejných dobíjecích bodů, celkový počet se tak za rok z počtu 974 zvýšil na plných
1 694.

Těsně za Berlínem následuje Mnichov s 1 310 nabíjecími body, Hamburk s
1 226 a Stuttgart s 616. Dynamickou expanzi zaznamenal také Wolfsburg, město, kde sídlí společnost Volkswagen, které zaznamenalo roční nárůst až o 1 500 procent. Z 28 nabíjecích bodů v prosinci 2019 je nyní už 467.

Dobře je na tom i Bavorsko, to od prosince 2019 hlásí nárůst o téměř 50 procent a z německých zemí aktuálně se svými 8 325 nabíjecími body jednoznačně vede, následuje Bádensko-Württembersko a Severní Porýní-Vestfálsko. V celém Německu se v současnosti dají elektromobily nabít přibližně na 40 tisících veřejně přístupných místech, což je asi o 24 tisíc více než v prosinci 2019.

Pomalá politika a zbytečná byrokracie

Navzdory tomu, že situace v Německu vypadá velmi příznivě, zmiňují oficiální stránky německé metropole Berlin.de kritiku, kterou BDEW směřuje k politice, jež podle asociace stojí za pomalým pokrokem instalace nabíjecích stanic.

Nové vládní pobídky vedly k prudkému nárůstu nových registrací elektromobilů, které se teď nemají kde dobíjet. Německé ministerstvo dopravy má proto investovat téměř dvě miliardy eur do rozšíření německé nabíjecí infrastruktury pro elektrická vozidla podél dálnic v zemi.

V Praze se spíš jen plánuje

Němci si tedy mohou stěžovat na pomalou politiku a byrokracii, která rozvoj elektromobility brzdí, ale aspoň v Berlíně je nezanedbatelný počet skutečných dobíjecích stanic. To hlavní město Česka zatím uvízlo v množství slibů a výhledů do budoucna.

Teprve na konci února 2021 schválili pražští radní Generel rozvoje dobíjecí infrastruktury v hlavním městě Praze do roku 2030, podle něhož by mělo být v české metropoli do roku 2025 zprovozněno minimálně 750 dobíjecích stanic pro elektromobily, přičemž by do roku 2030 po Praze mělo jezdit až 200 tisíc elektromobilů.

Jestli je tento plán ambiciózní, ponechme na těch, kteří si elektromobil pořídili a potřebují ho někde dobíjet. Německo se každopádně svou sítí dobíjecích stanic podílí na jejich celkovém počtu v Evropě 20 procenty. Česko pak čtyřmi desetinami procenta.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Dobře utajená fotbalová legenda. Nekrolog za Gerda Müllera od velvyslance Tomáše Kafky.

Gerd Müller je mrtev. Fotbalový svět ztratil v neděli 15.8. ve věku 75 let jednoho ze svých nadčasových hrdinů, kterého by se slušelo uctít alespoň symbolickou minutou ticha, kdyby… Kdyby tento svět nebyl tak strašně uhranut aktuálními góly, sekundy a pohádkovými gážemi, že se mu na skutečné legendy již nedostávají kapacity.
Přečtěte si

Německo český slovník. Kde najít papírový, on-line i na mobilech

Takřka nutnou pomůckou pro návštěvu Německa je pro většinu Čechů německo český a česko německý slovník. Podle posledních průzkumů patří jazykové znalosti obyvatel České republiky v porovnání s ostatními evropskými státy dlouhodobě k nejhorším. Německy se dorozumí zhruba 20 procent lidí – a to v případě, že jde pouze o základy jazyka. Jak se tedy před cestou do Německa vybavit?
Přečtěte si

Berlínské zdi pomohl k zemi zmatený soudruh

Komunismus charakterizuje především zločinnost, kromě toho ovšem vynikal i mimořádně bizarními počiny, mezi nimiž přední místo pomyslného žebříčku zaujímá berlínská zeď. Padla 9. listopadu roku 1989, a to díky jednomu zmateně vystupujícímu komunistickému politikovi.

Nejčtenější v kategorii Society