Berlínem po stopách Davida Bowieho

David Bowie kdysi popsal Berlí­n jako „největší kulturní extravaganci, jakou si člověk dokáže představit.“ I když zde strávil jen necelé tři roky, žije dědictví tohoto hudebního giganta ve měste doposud.

1. Kdo se chce projít po jeho stopách, začne v Schönebergu na Hauptstr. 155. Zde žil David Bowie s Iggy Popem roku 1976—1979. I když dům je v soukromých rukách, můžeš se podívat do foyer, kde se v roce 2013 natáčelo video k „Where Are We Now?“.

2. Hned vedle bydliště leží kavárna Neues Ufer, která byla v roce 1977 otevřena jako první gay-lesbická kavárna v Berlíně. Dodnes funguje a je oblíbeným lokálem alternativní transsexuální scény. „Když jsme se 11. 1. 2017 dozvědeli o smrti Davida, mysleli, že to je špatný vtip“, říká majitel Frank Wacker. „Najednou zde byl tisk, televize, fanoušci. Lidé zde křičeli, tančili, smáli se, smutnili, oslavovali — až do šesti do rána.“ Dnes jsou zde štamgasti o víkendu rušeni turisty, kteří zde fotografují opravdu každý kout.

neues-ufer-bowie

3. Dalším oblíbeným místem byla kavárna Bohemia Cafe Exil, kterou David nazýval „můj druhý obývací pokoj“. Dnes je zde restaurace Horvath.

4. I když zmizel, dalším oblíbeným prostorem na Kurfurstendamm bylo Cafe Wien. Dnes je zde vlajkový obchod Apple.

5. Jaké bylo Bowieho oblíbené muzeum asi jen tak neuhádneš. Brücke Museum v Grunewaldu se 400 díly klasických německých malířů. Obzvláště pak obraz Roquairol expressionisty Ericha Heckela byl hlavní inspiraci pro obal alba „Heroes“, jehož titulní píseň vznikla pro Berlínskou trilogii ve stínu Berlínské zdi.

roquairol-bowie

bowie-cover

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,