Češi mají během koronavirové krize EU raději, všímá si německá rozhlasová stanice

Češi jsou především na západě EU považováni za jeden z nejvíce euroskeptických národů. Německá rozhlasová stanice Mitteldeutsche Rundfunk (MDR) ovšem zaznamenala fakt, že obliba Čechů Evropské unie po dlouhých letech raketově stoupá. Příčinou je údajně koronavirová krize. Proč? Protože se během druhé vlny pandemie EU představuje jako autorita, která obstarává vakcíny a zvládá krizi. A ke změně nálady Čechů prý zřejmě přispěly i nabídky pomoci z Německa.

Stěžovat si na EU je podle komentáře na webu německé stanice MDR jakási součást koloritu českých hospod. Majitelé automobilů, kteří jsou vůči EU obzvláště kritičtí, někdy dokonce jdou tak daleko, že přelepí nebo odstraní znak EU na poznávacích značkách. Politici i novináři často prezentují Evropskou unii jako neohrabané, byrokratické monstrum, které namísto řešení skutečných problémů, jako je migrace, obtěžuje Čechy pochybnými předpisy týkajícími se třeba tvaru banánů.

Nejlepší výsledek za 10 let

O to překvapivější jsou podle MDR výsledky nejnovějšího průzkumu institutu STEM, který pravidelně zkoumá postoj Čechů k EU. Sedmapadesát procent Čechů je v současné době spokojeno se členstvím své země v EU. To je na euroskeptickou zemi skutečně vysoká hodnota, dokonce nejvyšší za posledních deset let. Důvod pro změnu názoru je podle výzkumníků jednoznačný. Češi prý mají dojem, že při nich EU během pandemie konečně stojí.

Na jaře 2020 to ale vypadalo jinak, připomíná německá stanice. V té době byl kontinent otřesen první koronavirovou vlnou. Mnoho zemí téměř panicky uzavřelo své hranice, pozastavilo volné cestování v schengenském prostoru a kritizovalo, že EU pro zvládnutí krize nic nedělá. Tehdy si Česká republika šla svou vlastní cestou, velmi brzy zavedla přísná opatření, uzavřela hranice a zakázala svým občanům opustit zemi.

Česko bylo téměř ušetřeno první vlny, ale podpora Čechů EU ještě tehdy klesla na 46 %. Nyní, během druhé vlny pandemie, podle výzkumníků Češi uznávají úsilí EU zejména při efektivním obstarávání vakcín. Rovněž jsou rádi, že hranice zůstaly otevřené a že fungují dodávky potravin a dalšího zboží. Roli by měl hrát podle německé stanice také fakt, že se Česká republika s druhou vlnou pandemie nevypořádává vůbec lehce, v posledních týdnech naopak dosahovala stále nových a nových negativních rekordů v počtu infikovaných a úmrtí.

Spoléháme na evropskou ekonomiku

Analytik STEM Nikola Hořejš zdůraznil, že pozitivní hodnocení EU je pozoruhodné i proto, že lidé nevidí svou osobní životní situaci celkově zvlášť pozitivně. Bude proto velmi důležité, jak bude pomoc EU s krizí fungovat do budoucna. Česká ekonomika je totiž závislá na exportu, ze kterého jde 80 % do dalších zemí EU. Dvě třetiny dotázaných se domnívají, že Česká republika sklouzne do recese, pokud se ekonomika EU znovu nerozjede.

Za skepsi mohou i média

Při vylepšování obrazu EU o očích Čechů mohly hrát roli také německé nabídky pomoci. Na začátku druhé vlny pandemie bylo Německo zasaženo výrazně méně než Česká republika. Sousední spolkové země Sasko a Bavorsko v době, kdy docházela lůžka v českých nemocnicích, nabídly Česku své zdravotnické kapacity. Německo navíc na začátku listopadu poslalo do České republiky 100 ventilátorů.

Obecně jsou však Češi stále považováni za velké euroskeptiky. Co za tím stojí? Mnoho lidí v Česku vnímá EU jako projekt elit, které nemají tušení o starostech běžných lidí. Určitou roli sehrávají podle německé rozhlasové stanice také česká média, která se v boji o čtenáře zaměřují na kontroverzní a negativní aspekty EU. Podle některých politologů, připomíná MDR, přispívají ke špatnému jménu EU v Česku také fake news a dezinformační kampaně, které chtějí podkopat důvěru v Evropskou unii.

Důvěrou otřásla migrace

Bezprostředně po vstupu České republiky do EU v roce 2004 měla EU v Česku dobré jméno. V roce 2009 bylo pak s členstvím spokojeno rekordních 69 % Čechů. Krize eura a řecké dluhové drama, které začalo v roce 2010, však důvěrou Čechů otřáslo a kladné hodnocení EU kleslo hluboko pod 50 %.

V roce 2016 v důsledku uprchlické krize přišlo historické minimum, pouhých 35 %. Dramaticky se změnil také postoj Čechů k euru. Ihned po expanzi EU na východ si většina občanů Česka přechod na euro přála, obrat ovšem nastal v roce 2010, připomíná MDR. Česká koruna je často vnímána jako synonymum pro stabilitu a je symbolem českého ekonomického zázraku po roce 1989. Má v tomto podobný emocionální význam jako německá marka po roce 1989, uzavírá v komentáři Mitteldeutsche Rundfunk.

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Vandals Marka Schovánka v Praze

       ·   22.09.2024
Pochází z Prahy. Dětství strávil v kanadském exilu, což zásadně formovalo jeho citlivost vzhledem k identitě a kulturnímu rozhraní. Dnes Mark Schovánek žije a tvoří střídavě v Berlíně a v Praze. 

Netušené zážitky na festivalu FALL v DOXu

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, bratři Quayové Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst či Josef Bolf jsou jen některé z osobností, které budou v příštích dnech moci potkat návštěvníci pražského Centra pro současné umění DOX.

České tóny Dvořákovy Prahy 

       ·   10.09.2024
„To byl nářez!“, prohlásil na konci koncertu pán sedící vedle mě. Stejné nadšení sdílel zaplněný sál pražského Rudolfina, ve kterém bouřlivý standing ovation nebral konce. Letošní Dvořákova Praha nemohla začít lépe.

Aktuálně na německém webu

Vandals von Marek Schovánek in Prag

       ·   22.09.2024
Marek Schovánek wurde in Prag geboren und verbrachte seine Kindheit mit seinen Eltern im kanadischen Exil, was seine Sensibilität für Fragen der Identität, des Exils und der kulturellen Schnittstellen grundlegend prägte. Heute lebt und arbeitet

Unerahnte Erlebnisse auf dem Fall-Festival in DOX

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, Gebrüder Quay, Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst oder Josef Bolf sind nur einige von vielen Persönlichkeiten, denen man in der kommenden Tagen im Zentrum für die Gegenwartskunst DOX in Prag

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.