Factory v Berlíně ukazuje, jak by šlo zachránit “moravský Manchester”

Berlín a Brno vykazují odlišný přístup k industriálním památkám. Factory Berlin je výstavním projektem, na kterém si Berlíňané mohou ověřit, že spojení historie a moderního stavebnictví může fungovat. Brno naopak o významné historické budovy přichází – nyní se rozhoduje o osudu bývalé textilky Mosilana, která je součástí unikátního „moravského Manchesteru“.

Zrekonstruovaná budova Factory Berlin.

Tam, kde se kdysi v Berlíně vařilo pivo, se dnes potkává široká škála velkých i malých firem. Cihlová budova, která byla postavena v 19. století a nyní se v pozoruhodném projektu Factory Berlin zhmotnila v moderní ozdobu Berlína, kdysi patřila podnikateli Jürgenovi Oswaldovi, který zde vyráběl pšeničné pivo.

Místnosti v suterénu budovy byly během druhé světové války používány jako bunkr a později, protože byly umístěny poblíž Berlínské zdi, byly zasypány, aby se zabránilo podzemním únikům z východu na západ.

Po sjednocení Německa začala nová éra. Nejdříve různé neúspěšné pokusy všemi směry, a to až do roku 2014, kdy berlínský architekt Julian Breinersdorfer dal domu hybridní vzhled, v němž propojil loftovou nástavbu s původní cihlovou továrnou. Dnes zde vznikl silný ekosystém pro inovace v Evropě – od startupů až po andělské investory z řad obřích firem jako Audi nebo Siemens.

Mosilaně hrozí osud Špalíčku

V Brně je situace úplně jiná, moravská metropole o významné historické budovy přichází. Seznam Zprávy nedávno upozornily na to, že se právě teď rozhoduje o osudu bývalé textilky Mosilana, součásti takzvaného „moravského Manchesteru“.

Ministerstvo kultury chce z areálu udělat chráněnou památku, investor naopak plánuje jeho zbourání. Zatímco úředníci znovuotevřeli možnost zpamátnění části areálu, investor nově zažádal o klíčové razítko k demolici.

Mosilana. Zdroj: Facebook / MOSILANA HUB.

Jeden z posledních historických průmyslových areálů v Brně je v ohrožení. I díky Mosilaně se městu v minulosti přezdívalo moravský Manchester, areál připomíná doby, kdy bylo Brno textilním centrem střední Evropy. Teď fabrice hrozí podobný osud, který v minulosti potkal například Velký Špalíček v centru města. Na jeho místě nyní stojí nákupní centrum, investoři před výstavbou srovnali historické budovy se zemí.

Areál bývalé Mosilany rozhodně nechátrá a je aktuálně centrem pro různé kreativní profese, které jsou sdružovány v komunitním „hubu“.

Developerská společnost Financial Consortium, která areál vlastní, ovšem požádala stavební úřad městské části Brno-střed o odstranění budov. V případě, že stavební úřad žádost potvrdí, nejspíš otevře developerovi cestu k úplné demolici. Tomu může zabránit jen Ministerstvo kultury, pokud by zahájilo proces zpamátnění areálu. Podle zákona je v průběhu procesu nutné pohlížet na objekty jako na památky. Do jeho dokončení tak nesmí investor s areálem nic dělat.

Přístup Berlína a Brna je ve věci využívány staré zástavby a jejího přizpůsobení současným potřebám diametrálně odlišný. Brno bourá a staví na místech potenciálních kulturních památek nákupní centra, Berlín renovuje a oživuje stavby, které se pyšní historickou a architektonickou hodnotou.