🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Erbsen und Bläschen
Druhé největší město v České republice – Brno – si letos opět připomnělo zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Skleník, kde objevitel principů dědičnosti prováděl své pokusy na hrachu, se totiž mění na místo konferencí a usiluje o zápis na Seznam světového dědictví UNESCO.
V červenci proběhnul v Brně multižánrový Mendel Festival, konaný v rámci tradičních narozeninových oslav Gregora Johanna Mendela, který právě v Brně působil. Součástí byl také cyklus odborných přednášek nejen z oblasti genetické genealogie či workshopy s genetickými vzorky. Ty se konaly mj. právě ve zrekonstruovaném Mendelově skleníku, který je součástí Augustiniánského opatství. Nová podoba skleníku kopíruje originální půdorys i orientaci a začal se v něm „jako za starých časů“, a přesto nejmodernějším způsobem v aeroponických květináčích pěstovat hrách. Hrách, který se zapříčinil o zrod genetiky. Za návštěvu stojí i muzeum opatství, kde je vystaveno výjimečné dílo od slavného malíře Petera Paula Rubense – obraz sv. Augustina.
Významnost Mendelova přínosu podtrhuje také sekt z vinařství Proqin, za kterým stojí Martin Prokeš. Rodinné vinařství se zaměřuje na ručně vyráběné sekty tradiční metodou kvašení v láhvi a jejich vlajkovou lodí je právě sekt G. Mendel Génétique Cuvée Extra Brut. Ten vznikl k příležitosti oslav dvoustého výročí narození moravského přírodovědce německého původu, zakladatele genetiky a objevitele základních zákonů dědičnosti, biologa, matematika a botanika G. J. Mendela. Sekt navíc doprovázel privátní audienci řádu augustiniánů u papeže Františka za účelem posvěcení základních kamenů nových brněnských staveb – náměstí, sochy i skleníku – spojených právě s G. J. Mendelem.
Sekty dosud nehrají na tuzemském trhu tak významnou roli jako u německých příznivců vína. Ti patří k největším spotřebitelům sektů na světě. Sektem G. Mendel Génétique se vinařství Proqin snaží mj. o popularizaci těchto šumivých vín. Největší přínos si však slibuje od připravované apelace VOC Moravia Classique Methode, zaměřené právě na sekty. Jedná se o první oficiální certifikaci šumivých vín na tuzemském trhu.
Záměrem je jak jejich jednoznačná komunikace ke spotřebitelům, tak především osvěta o šumivých vínech jako taková. „V Česku se trendy pomalu mění, ale stále má většina lidí bublinky zafixované jen jako slavnostní přípitek. Přesto vnímám, že narůstá množství milovníků bublinek, kteří dokážou ocenit kvalitu metody tradičního kvašení v láhvi, na které jsou kvalitní sekty postavené,“ říká Martin Prokeš. Žádost o novou apelaci se momentálně nachází ve schvalovacím řízení na stole ministerstva zemědělství. „Celý apelační systém vín originální certifikace (VOC) je aktuálně upravován tak, že v tomto novém pojetí bude již začleněno i VOC Moravia Classique Methode. A to dokonce ve třech jakostech dle senzorických vlastností a minimální doby zrání v láhvi po sekundární fermentaci jako Classic, Reserve a Extra Reserve,“ dodává Prokeš.