Rosenthal – kultovní německá značka spolupracuje s českou výtvarnicí

Německá porcelánka Rosenthal je plná obdivuhodných příběhů. Jeden z nich je spojený s vánoční kolekcí. Několikátým rokem ji navrhuje česká výtvarnice Renáta Fučíková.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Weihnachtsgeschichte auf Porzellan

Jsou to české zvyky a tradice, které najdete každoročně zachycené na vánočních kolekcích světově proslulé porcelánky Rosenthal. Ve skutečnosti jde o motivy společné pro Čechy i Němce. Minimálně v regionu, kam zasahují Krušné hory. Drsné pohoří oba národy v minulosti navzdory státní hranici vždy spíše propojovalo, než rozdělovalo. Nejen z pracovních a příbuzenských důvodů. 

Téměř deset kilometrů od nejzápadnějšího českého města Aš leží bavorské město Selb, odedávna spojené s výrobou porcelánu. Své sídlo zde má i mezinárodně proslulá společnost Rosenthal. Psal se rok 1879, kdy se mladičký Philipp Rosenthal vrátil z Ameriky, kde se vypracoval z umývače nádobí na prodejce porcelánu. Po svém návratu založil na zámku Erkersreuth v Selbu malírnu porcelánu. Vznikla tak firma, která je dodnes symbolem funkčnosti, kvality, inovací a kreativity. Potvrzuje to i spolupráce s českou výtvarnicí a ilustrátorkou Renátou Fučíkovou. Ta pro porcelánku od roku 2016 každoročně připravuje exkluzivní vánoční kolekci. „Před lety mě oslovila art direktorka v Design centru společnosti Rosenthal paní Insa Doan. Údajně jsem byla součástí tendru, kdy si tým na základě jejich prací z internetu vytipoval pět evropských výtvarníků. Nakonec si vybrali mě, abych nahradila jejich letitého spolupracovníka Oleho Wintera z Dánska,“ vzpomíná Renáta Fučíková a dodává, že práce na vánočních kolekcích není snadná, protože má mnoho technických, barevnostních i námětových omezení. 

Tramvaje na porcelánu

Prvním tématem, které spolupráci odstartovalo, byly tradiční zimní sporty. A to v nostalgii přelomu 19. a 20. století, kterou ponechává své tvorbě každoročně. Letos se její vánoční sběratelská edice nese v duchu Christmas Sounds, tedy zvuků Vánoc. Čím je specifická? „Letošní kolekce se přesunula z venkova do města. Na talířích se prohánějí tramvaje a vlaky, děti zpívají pod stromky na náměstích. Je to atmosféra doby mezi dvěma světovými válkami. Všechny moje kolekce jsou retro, někdy se v nich vracím až do 19. století, kdy byly hlavním motivem vánoční trhy. Jindy jdu třeba jen o třicet let zpátky. Taková kolekce se na trhu objeví napřesrok. Na porcelán maluji ráda zvířata: divoce žijící bažanty, zajíce, kachny, racky, ježky nebo domácí, jako jsou psi, kočky, papoušci,“ popisuje autorka svoje oblíbené náměty. 

Zvuky Vánoc

Vánoční porcelánové ozdoby ve tvaru koulí, šišek, holínek nebo kornoutů letos zachycují dlouho očekávaná setkávání přátel, doprovázená cinkáním zvonečků, hrou violoncella s pianem nebo žesťových nástrojů. Hudební a jiné zvukové motivy spojené s (před)vánočním časem najdeme nejen na vánočních porcelánových ozdobách, stojáncích na ubrousky i plechových krabičkách, ale především na rozmanitém stolním nádobí. Díky tomu můžeme pít svařené víno z hrnků, na kterých zpívají děti koledy, hrají na housle nebo trubku, či ochutnávat různé druhy cukroví z talířků, na nichž se lidé scházejí u bohatě zdobeného vánočního stromu na náměstí těsně před začátkem slavnostního adventního koncertu. 

Výhodou je, že si obdivovatel vánočního porcelánu nemusí koupit celou vánoční kolekci, ale může si každý rok dokupovat třeba i jeden kousek. Vždy spolu barevně ladí a každý z nich má navíc svůj popis. „Společnost Rosenthal mě oslovila, abych sepsala příběhy nakreslené na porcelánu. Jsou to kratičké texty s vánoční náladou,“ dodává ke své poetické vánoční kolekci výtvarnice Renáta Fučíková. 

Tento článek vyšel v pátém čísle tištěného magazínu N&N Czech-German Bookmag

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,