Jak proměnit panelák ve vodopád? Zeptejte se Patrika Hábla

Patrik Hábl je svými velkoformátovými malbami a netradičními technikami proslulý po celém světě. Jeho účast na letošnímu ročníku Landscape festivalu proto budila velká očekávání. Jak jsme u Patrika Hábla ale již zvyklí, tato očekávání naplnil, mnohá z nich překonal a na Žižkově vytvořil obří vodopád.

Landscape festival se dlouhodobě věnuje možnostem zlepšování kvality života ve městech a jeho snahou je přinášet do městského prostředí trvalé změny. Patrik Hábl svou obří malbou o rozměrech 40 metrů na výšku a 8 metrů na šířku jednak oživuje nevzhlednou fasádu klasického socialistického panelového domu a jednak poukazuje na nezadržitelný proud času a vyzdvihuje sílu přírodních živlů. Obraz s názvem Vodopád můžete vidět na fasádě domu na rohu Kubelíkovy a Táboritské ulice.

A jak sám umělec popisuje, realizace projektu nebyla vůbec jednoduchá: „Pro mne samotného to byla nejenom nová výzva a zatěžkávací zkouška, jak citlivě vstoupit do veřejného prostoru, ale i jak zvládnout více jak 300 m2 vertikálního obrazu z čtyřicetimetrové výšky. Před sedmi lety jsem na podobnou plochu maloval na magistrále na I. P. Pavlova, ale nohama na zemi. Tentokrát se vše odehrávalo ve velké propasti pode mnou.“

Festival Landscape poběží až do konce září, avšak Vodopád zůstane. „Jsem rád, že se taková kulturní událost, jako je Landscape festival, odehrává opět u nás na Žižkově. A vítám, že se Praha 3 bude moci pyšnit dílem renomovaného umělce Patrika Hábla, které zde přetrvá i po skončení letošního ročníku festivalu,“ dodává Pavel Křeček, radní pro kulturu a strategické plánování městské části Praha 3, která se na Landscape festivalu podílí od prvního ročníku.

Více o festivalu najdete zde.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,