🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Als die Mauer noch stand: Die Geschichte aus der DDR im Goethe-Institut
„Kapitoly z kulturních a německých dějin někdejší Německé demokratické republiky představujeme široké veřejnosti od září až do února 2024“, říká ředitelka Goethe-Institutu v České republice Sonja Griegoschewski. „Nechceme přitom interpretovat dějiny a budit nostalgické pocity. Jde nám o to zaobírat se příběhy a tématy, které s NDR souvisejí.“
V popředí stojí v Česku nepříliš známé osobnosti východoněmecké kultury, jako například písničkář a spolupracovník tajné služby, Gerhard Gundermann nebo východoněmeckým režimem vyhoštěný literát Thomas Brasch. Spolu s dalšími osobnostmi je představí filmová řada „Kina Goethe“. Výraznou úlohu v celém tématu sehraje i jedna pozoruhodná nemovitost. „Společně s Prague City Tourism nabídneme komentované prohlídky budovou bývalého východoněmeckého velvyslanectví v Praze, v níž od znovusjednocení Německa sídlí právě Goethe-Institut,“ vysvětluje vedoucí knihovny institutu Petra Kulovaná. V rámci prohlídek, které probíhají od října každé úterý a dvě soboty v měsíci, se návštěvníkům otevřou jindy nepřístupné prostory secesního paláce na Masarykově nábřeží 32, jako například sauna východoněmeckých velvyslanců v Československu. Návštěvníci přitom vyslechnou i jejich osobní příběhy.
„Důležité jsou pro nás samozřejmě také diskuze s pamětníky a s historiky,“ dodává Sonja Griegoschewski. „Na listopad připravujeme debatu, jíž se kromě českých a německých historiků zúčastní také bývalý velvyslanec v Berlíně, František Černý, nebo první ředitel Goethe-Institutu v Praze, Jochen Bloss.“
Kulturní akce k tématu NDR jsou volně přístupné. Komentované prohlídky bývalým velvyslanectvím, dnes Goethe-Institutem, bude možné objednávat přes rezervační systém Prague City Tourism.
Bližší informace o programu a termínech najdete na www.goethe.de/cesko/NDR