Kulturama: Je možné přesunout site-specific umění do online prostoru? Pokoje dokazují, že ano!

Pražské opuštěné budovy, mladé umělecké talenty, pocity euforie i úzkosti. Taková je každoroční přehlídka site-specific umění Pokoje. Letos se, stejně jako ostatní kulturní projekty, přesouvá do online prostředí a slibuje novinku! Podíváme se totiž přímo do tvůrčího prostředí jednotlivých umělců.

Během osmileté historie přetvořili studenti uměleckých vysokých škol prázdné místnosti paláce Cihelné ulici, Kampusu Hybernská a Desfourského paláce. Každoročně bylo k vidění vše od pokojů vyzařujících pozitivní energii přes opulentní místnosti plné bizarních objektů až k nepříjemným a svazujícím instalacím. Kde ale tato díla vznikají? A kde je vlastně umělci vytváří? Na tyto otázky možná dostaneme odpovědi právě letos, kdy se přehlídka přesouvá z veřejných budov do soukromí mladých umělců.

Pro letošní Pokoje byli studenti vysokých uměleckých škol vyzváni, aby přetvořili pokoje a ateliéry, kde žijí a tvoří a aby tuto proměnu zdokumentovali. Záznamy z jednotlivých projektů budou prezentovány online v rámci přehlídky Pokoje 2020 – Stay Home Edition a vy si je budete moct prohlédnout od 7. do 20. prosince na stránkách www.prehlidkapokoje.cz.

Letošní ročník Pokojů je speciální nejen online pojetím, ale také proto, že se tak nejrůznější domovy stanou místy k realizaci unikátních site-specific instalací, performativních vystoupení nebo videoartu. Programová ředitelka výstavy Kamila Huptychová navíc uvádí: „Na celém konceptu mě baví nejen to, že člověk nakoukne do intimních prostorů mladých tvůrců, ale i to, že se celá výstava stane vysoce aktuální a jedinečnou uměleckou výpovědí o dnešní době.”

Během 14 dnů, kdy bude možné online výstavu navštívit, bude probíhat také hlasování o nejlepší realizaci. Jednoho vítěze vyberou sami návštěvníci a pět dalších odborná porota. Těchto šest vítězů si potom rozdělí výhru ve výši 60 000 korun.

Podívat se na virtuální výstavu bude možné zdarma nebo za dobrovolné symbolické vstupné, kterým podpoříte organizaci přehlídky Pokoje 2020.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign