Kulturama: Ukradená Venuše i loupák na kolonádě. Nejen to přinese letošní Marienbad Film Festival

Mariánské Lázně se během posledních srpnových dní promění na multižánrové kulturní centrum. V popředí sice nadále zůstává experimentální kinematografie z celého světa, doplní ji však další projekty jako intermediální a audiovizuální performance, divadlo nebo podcasty.

To vše odstartuje galavečerem, který proběhne 27. srpna v hotelu Lesní mlýn (původně Donbas), který dlouhá léta chátral a v posledním roce se částečně otevřel veřejnosti jako prostor pro kulturu. „V malebném místě uvedeme americkou klasiku Jak ukrást Venuši s Audrey Hepburn v hlavní roli z roku 1966. Celý večer bude koncipován jako instalace navržená pro toto speciální místo uprostřed parků v srdci Mariánských Lázní. Bude to nádherný večer korunovaný pak Dojetím (Ergriffenheit), které bude naplněno hudbou,” slibuje programový šéf festivalu Lubomír Konečný. 

A co dál?

Festival Marienbad je zajímavý také z hlediska kompozice jednotlivých sekcí. Hlavní výběr současné filmové tvorby najdete v sekci Theatre Electric. Jak ale název napovídá, nejedná se jen o záležitost filmovou. Sekce má dalších pět částí, a sice site-specific art, imerzivní divadlo, performance, krátké filmy a – poslední část je opravdová lahůdka – dokumentární sci-fi o sofistikované umělé inteligenci. Tento popis můžeme přiřadit konkrétně snímku FREM slovenské autorky Viery Čákanyové, který byl poprvé uveden na MFDF Jihlava a letos v únoru se objevil také v sekci Forum na festivalu Berlinale. V Mariánských Lázních ho můžete vidět v neděli 30. 8. od 17:00.

Pro snímky zařazené v sekci Forum Marienbad byla vypsána mezinárodní výzva, do níž se přihlásilo celkem 86 děl ze 16 zemí. Z nich bylo nakonec vybráno dvaadvacet projektů, které byly zařazeny do finálního programu festivalu. Zajímavé filmové počiny budou k vidění i v rámci kurátorské selekce současné tvorby filmových veřejných škol, kterou sestavují filmoví kritici Martin Svoboda a Martin Šrajer.

Pořád čekáte, kdy přijde na řadu loupák?

Odpověď je jednoduchá – každý den na Ferdinandově kolonádě, ze které se na několik dní stane Marienbad Kaffehaus. Právě tam se bude v dopoledních hodinách servírovat káva, loupák a poslech dvou českých podcastů – PohřešovanáAnatomie strachu. Co jiného si ke snídani také poslechnout než záhady novodobé kriminalistiky a skutečné příběhy o lidském strachu.

Marienbad Film Festival
27. – 30. 8.
Mariánské Lázně
www.marienbadfilmfestival.com

Akreditace k zakoupení zde.
Facebookovou událost najdete zde.

Mohlo by vás zajímat

Das Prager Jesulein
Přečtěte si

Pražskému Jezulátku se klaní i ve světě

Stověžatá Praha je uctívána na celém světě. Věží a věžiček je ve skutečnosti na tisíc, v panoramatu města mnohé z nich patří sakrálním stavbám. Ne každý však ví, že právě v jedné z nich se nachází jeden z největších duchovních symbolů. Kult Pražského Jezulátka v zahraničí je mnohem větší než jakékoli jiné české postavy či osobnosti. Od Filipín přes Srí Lanku až po Jižní Ameriku dobylo Jezulátko miliony srdcí; v Indii má svoji vlastní komunitu, v Bangalore je mu zasvěcen kostel Infant Jesus Shrine. Co ale o něm víme my?
Přečtěte si

Nová umělecká galerie Kunsthalle Praha přinese nejen přeshraniční dialogy

„Chtěli bychom přispívat k objevování nových pohledů na umění 20. a 21. století, na svět, ve kterém žijeme, a vytvořit tak živé místo pro setkání s uměním pro co nejrozmanitější publikum,“ říká o Kunsthalle Praha její ředitelka Ivana Goossen. Nové místo pro umění z bývalé Zengerovy trafostanice otevře své prostory 22. 2. 2022.
Přečtěte si

Horní Franky otevřely zvláštní koncertní sál. Je v podzemí jako bunkr a zdobí jej plastika s motivem exploze

V historické vile hudebního centra Haus Marteau v hornofranckém Lichtenbergu se letos na podzim otevřel podzemní koncertní sál a zkušebna. Nepojme sice ani stovku návštěvníků, svým architektonickým ztvárněním však předčí mnohé výrazně větší sály nejen v Německu. Nejvíc se vymyká paradoxně tím, že je zvenku v podstatě nepostřehnutelný.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign