Michal Kubal: Zelenskyj působil absolutně uvolněně

Michal Kubal s prezidentem Volodymyrem Zelenským a dalšími reportéry v Kyjevě
Reportér Michal Kubal se s kameramanem Vojtěchem Hönigem vrátili po skoro třech týdnech z Ukrajiny. „Varovali nás, že novináři jsou pro ruské síly častým a záměrným cílem,“ popsal v exkluzivním rozhovoru pro N&N magazín.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Kriegsberichterstatter Michal Kubal: Selenskyj wirkte völlig entspannt

Jak složité bylo dostat se k nejsledovanějšímu muži světa?

Jedna věc je domluvit rozhovor a druhá fyzicky nakonec stát vedle prezidenta. V zajišťování rozhovoru hrála klíčovou roli synergie mezi Evropskou vysílací unií zastřešující veřejnoprávní televize z celé Evropy a její členskou organizací z Ukrajiny. Jedním rozhovorem tak prezident Zelenskyj mohl oslovit desítky milionů lidí po celé Evropě i obyvatele vlastní země.

Michal Kubal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským Foto: Archiv

Vlastní příprava pak odpovídala tomu, že se chystáme na rozhovor s člověkem, který je pro jadernou velmoc s obrovskou armádou a obávanými tajnými službami terčem číslo 1. Komunikace na šifrovaných platformách, přesedání z auta do auta, přísné kontroly. V osobním styku ale prezident Zelenskyj působil absolutně uvolněně, velmi bezprostředně.

Foto: Vojtěch Hönig

Jak vypadá práce reportéra ve válce?

Každá válka je v něčem stejná jako ostatní a v něčem specifická. I tady musíme dodržovat základní pravidla, která pomáhají snižovat riziko na místech, kde člověk riskuje už tím, že na nich vůbec pracuje. Ale třeba tady kolegové i ukrajinští představitelé varovali, že novináři jsou pro ruské síly častým a záměrným cílem.

Dalším nepříjemným aspektem jsou zprávy, že ruští „diverzanti“, jak jim tady říkají, se vydávají na Ukrajinu jako novináři. To dělá z každého reportéra víc podezřelého při každé kontrole.

Jaká je teď situace v hlavním městě Ukrajiny?

Situace se mění poměrně často. Závisí na vývoji bojů na frontě v blízkosti hlavního města – podle toho vypadá život v Kyjevě i práce novinářů v něm a blíž k frontě. Už pominuly neuspořádané časy, kdy se šlo bez problémů dostat do bezprostřední blízkosti válčících stran. Teď už se frontové linie ustálily a projet přes kontrolní stanoviště bez domluvy s velením té které jednotky je nemožné.

Michal Kubal (1976) Vedoucí zahraniční redakce České televize a zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT, moderátor Událostí. Vystudoval FSV v Praze. V ČT pracuje od roku 1999. V letech 2008-2012 byl zpravodajem ČT v USA.

Aktuálně na českém webu

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač. 

Švankmajers disegno interno in der Galerie GASK

       ·   04.03.2024
Collagen, Buchillustrationen, dreidimensionale Objekte, taktile Experimente, Theater- und Filmarbeiten ... Das breite, kreative Spektrum von Jan Švankmajer wird vom 3. März bis zum 4. August in einer umfangreichen Ausstellung im GASK präsentiert, mit der auch