“Je to pro Česko zlomový okamžik: Babiš v době, kdy byl premiérem, i současný prezident Miloš Zeman pěstovali politický populismus, který polarizoval českou společnost,” píše zpravodaj televize ZDF.
Hned v úvodu použité slovo “zlomový okamžik” čili Zeitenwende ukazuje, jak důležitý je tento krok pro celou Evropu. Od 27. února, kdy německý kancléř Scholz poprvé použil označení “Zeitenwende” v prohlášení vlády na zvláštním zasedání o válce proti Ukrajině, stalo se toto slovo nejpoužívanějším v politickém slovníku v celém Německu. Citát “Prožíváme zlomový okamžik. A to znamená, že svět už není stejný jako svět předtím” je i po roce aktuální. Česko už podle ZDF není stejné jako předtím.
“Na rozdíl od situace před pěti lety se letos nedokázal prosadit kandidát se zastrašovací a dezinformační kampaní,” připomněla nevybíravé metody Miloše Zemana v roce 2018 reportérka TV stanice ARD Marianne Allweiss. Poukázala na to, že po senátních a parlamentních volbách je to potřetí, kdy v Česku “prohrál populismus”. Podobně to vidí prestižní týdeník Der Spiegel: “Jeho předchůdce polarizoval, on (Pavel) slibuje normální komunikaci.” List Frankfurter Rundschau připomněl, že protikandidát a “rodilý Slovák” Andrej Babiš žádal mírové rozhovory s Moskvou a postaral se o mezinárodní pozdvižení svým výrokem, že by v případě napadení Polska nechtěl vyslat na pomoc vojenské jednotky.
Co zvítězilo
Pro prestižní Frankfurter Allgemeine Zeitung “výsledek voleb znamená, že zvítězily hodnoty jako pravda, důstojnost, úcta a pokora.”
Saský zpravodaj Sachsen.de hlásí, že předseda zemské vlády Michael Kretschmar gratuloval Petru Pavlovi k vítězství v prezidentských volbách a dodal: “Bez jakýchkoliv pochybností jsme tu vždy jeden pro druhého. To si přeji i do budoucna,” řekl saský premiér.
Stojí za zmínku, že Sasko a Česká republika mají společnou hranici dlouhou 454 kilometrů. Od roku 1992 oba státy úzce spolupracují. Česká republika má v Drážďanech generální konzulát, který je vedle amerického a ruského generálního konzulátu v Lipsku jedním ze tří profesionálních konzulárních zastoupení v Sasku. Česká republika je s objemem obchodu ve výši přibližně 5,37 miliardy eur zdaleka nejvýznamnějším dovozním partnerem Saska.
Týdeník WELT končí svůj článek slovy, které pronesl spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier v gratulaci Petru Pavlovi: “Jako sousedé, partneři a přátelé společně pracujeme na míru a bezpečnosti v Evropě.”
Když vstoupí do místnosti
Zpravodaj Mitteldeutscher Rundfunk, MDR, označuje Petra Pavla za “charismatického vůdce”, jeho vojáci by prý za něj dali ruku do ohně i dnes. Jeho bývalí podřízení vzpomínají, že nikdy nezvyšoval hlas, nikoho neuváděl do rozpaků a nikoho neurážel – naopak, hovoří o jeho vyloženě noblesním chování. Je prý také nesmírně cílevědomý. Politicky je považován za prozápadně orientovaného a proevropského.
Cezary Bazydło, reportér MDR, dále píše: “V roce 2015 byl náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky a poté do roku 2018 předsedou Vojenského výboru NATO, což je nejvyšší vojenská funkce v západní obranné alianci. Pavel byl prvním vojenským důstojníkem z bývalého státu Varšavské smlouvy, který funkci získal.”
Když čtu všechny tyto povzbudivé reakce, nemohu si nevzpomenout na slova jedné mé slovenské přítelkyně, která pracovala v Bruselu ve stejné době, kdy tam působil nový prezident Pavel. V průběhu oné divoké prezidentské kampaně mi řekla: ”Veľmi by som vám Čechom želala, aby sa Pavel stal prezidentom. V Európe sa teší veľkej úcte. Keď vstúpi do sálu, ľudia stichnú a ich pozornosť sa sústredí len na neho. Každý chce počuť jeho slová. Jeho zvolenie by bolo víťazstvom nielen pre Českú republiku, ale pre celú Európu.”