Německá média gratulují Čechům k novému prezidentovi

Okamžitě po vyhlášení výsledků prezidentských voleb zveřejnila významná německá média svůj názor na Petra Pavla. Vskutku jen málokdy se stane, aby Německo věnovalo Česku takovou pozornost.

“Je to pro Česko zlomový okamžik: Babiš v době, kdy byl premiérem, i současný prezident Miloš Zeman pěstovali politický populismus, který polarizoval českou společnost,” píše zpravodaj televize ZDF.

Hned v úvodu použité slovo “zlomový okamžik” čili Zeitenwende ukazuje, jak důležitý je tento krok pro celou Evropu. Od 27. února, kdy německý kancléř Scholz poprvé použil označení “Zeitenwende” v prohlášení vlády na zvláštním zasedání o válce proti Ukrajině, stalo se toto slovo nejpoužívanějším v politickém slovníku v celém Německu. Citát “Prožíváme zlomový okamžik. A to znamená, že svět už není stejný jako svět předtím” je i po roce aktuální. Česko už podle ZDF není stejné jako předtím. 

“Na rozdíl od situace před pěti lety se letos nedokázal prosadit kandidát se zastrašovací a dezinformační kampaní,” připomněla nevybíravé metody Miloše Zemana v roce 2018 reportérka TV stanice ARD Marianne Allweiss. Poukázala na to, že po senátních a parlamentních volbách je to potřetí, kdy v Česku “prohrál populismus”. Podobně to vidí prestižní týdeník Der Spiegel: “Jeho předchůdce polarizoval, on (Pavel)  slibuje normální komunikaci.” List Frankfurter Rundschau připomněl, že protikandidát a “rodilý Slovák” Andrej Babiš žádal mírové rozhovory s Moskvou a postaral se o mezinárodní pozdvižení svým výrokem, že by v případě napadení Polska nechtěl vyslat na pomoc vojenské jednotky.

Co zvítězilo

Pro prestižní Frankfurter Allgemeine Zeitung “výsledek voleb znamená, že zvítězily hodnoty jako pravda, důstojnost, úcta a pokora.”

Saský zpravodaj Sachsen.de hlásí, že předseda zemské vlády Michael Kretschmar gratuloval Petru Pavlovi k vítězství v prezidentských volbách a dodal: “Bez jakýchkoliv pochybností jsme tu vždy jeden pro druhého. To si přeji i do budoucna,” řekl saský premiér.

Stojí za zmínku, že Sasko a Česká republika mají společnou hranici dlouhou 454 kilometrů. Od roku 1992 oba státy úzce spolupracují. Česká republika má v Drážďanech generální konzulát, který je vedle amerického a ruského generálního konzulátu v Lipsku jedním ze tří profesionálních konzulárních zastoupení v Sasku. Česká republika je s objemem obchodu ve výši přibližně 5,37 miliardy eur zdaleka nejvýznamnějším dovozním partnerem Saska. 

Týdeník WELT končí svůj článek slovy, které pronesl spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier v gratulaci Petru Pavlovi: “Jako sousedé, partneři a přátelé společně pracujeme na míru a bezpečnosti v Evropě.”

Když vstoupí do místnosti

Zpravodaj Mitteldeutscher Rundfunk, MDR, označuje Petra Pavla za “charismatického vůdce”, jeho vojáci by prý za něj dali ruku do ohně i dnes. Jeho bývalí podřízení vzpomínají, že nikdy nezvyšoval hlas, nikoho neuváděl do rozpaků a nikoho neurážel – naopak, hovoří o jeho vyloženě noblesním chování. Je prý také nesmírně cílevědomý. Politicky je považován za prozápadně orientovaného a proevropského. 

Cezary Bazydło, reportér MDR, dále píše: “V roce 2015 byl náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky a poté do roku 2018 předsedou Vojenského výboru NATO, což je nejvyšší vojenská funkce v západní obranné alianci. Pavel byl prvním vojenským důstojníkem z bývalého státu Varšavské smlouvy, který funkci získal.”

Když čtu všechny tyto povzbudivé reakce, nemohu si nevzpomenout na slova jedné mé slovenské přítelkyně, která pracovala v Bruselu ve stejné době, kdy tam působil nový prezident Pavel. V průběhu oné divoké prezidentské kampaně mi řekla: ”Veľmi by som vám Čechom želala, aby sa Pavel stal prezidentom. V Európe sa teší veľkej úcte. Keď vstúpi do sálu, ľudia stichnú a ich pozornosť sa sústredí len na neho. Každý chce počuť jeho slová. Jeho zvolenie by bolo víťazstvom nielen pre Českú republiku, ale pre celú Európu.”

Aktuálně na českém webu

The dark rooms exhibition

       ·   25.04.2024
Berlín nikdy neodpočívá. V této metropoli se zdá, že mír a čas jsou jen privilegiem pro vyvolené. Ale existují i výjimky.

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.