NFT jako most do budoucnosti

O trendech na trhu s uměním a luxusem s Joëlle Rombou, ředitelkou berlínského zastoupení Sotheby’s

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: NFT als Brücke in die Zukunft

Nadšenec do umění jsem od dětství,“ říká Joëlle Romba. „Studovala jsem dějiny umění v Mnichově a Berlíně. A po různých stážích v muzeích a galeriích jsme si uvědomila, že aukční domy nejlépe vyhovují mému naturelu. Kromě své profe­sionální práce v oblasti umění jsem v roce 2011 spolu se svým manželem Ericem založila nadaci ROCCA, Romba Collection for Contemporary Art, jejímž cílem je podpora současného umění a umělecké kritiky.“

Sotheby’s, založená v roce 1744, je jednou z předních společností na trhu s uměním a luxusem a svá aukční centra má v řadě světových metropolí. Vy řídíte berlínskou pobočku. Jak vypadá vaše každodenní práce? 

Mezi mé hlavní úkoly patří péče o klienty v Berlíně a nových spolkových zemích, ať už se jedná o prodej, nebo koupi. Odpovídám na dotazy týkající se oceňování, starám se o zásilky v našich aukcích. Protože žiji v Berlíně od roku 1995 a vždy jsem se pohybovala ve světě umění, znám mnoho osobností místní kulturní scény. Je pro mě důležité, že mohu být klientům nablízku a vést s nimi dialog o jejich pokladech – uměleckých dílech, grafikách, fotografiích a designových předmětech, špercích a hodinkách, evropském umění a řemeslech, abych zmínila jen některé sběratelské oblasti. Největším přínosem je pro mě možnost inspirovat ostatní lidi k umění a doprovázet je na jejich cestě sběratelství. Líbí se mi, když se sběratel zamiluje do uměleckého díla natolik, že o svůj předmět touhy pečuje navzdory všem ekonomickým ohledům. Pak vím, že jsem svou práci odvedla správně. 

Sotheby’s dnes nenabízí pouze klasické aukce umění, šperků, automobilů nebo hodinek, ale můžete si díky ní koupit také luxusní tašky, speciální edice tenisek nebo vintage luxusní zboží online za pevnou cenu nebo v aukci. Jaká je poptávka po tomto inovativním formátu mezi aukcí a obchodem? 

Poptávka je velmi vysoká. To se projevilo i v našich výsledcích: rok 2021 byl pro Sotheby’s v luxusním segmentu rekordní, když prodeje přesáhly jednu mi­liardu dolarů.

Joëlle Romba, ředitelka berlínského zastoupení Sotheby’s

Jak hodnotíte vývoj v NFT (non-fungible tokenů)? Jak taková aukce funguje v praxi? 

Sotheby’s se zajímá o nejnovější digitální inovace. Věříme v rozvoj NFT a přispíváme k budování mostu od nového digitálního umění k institucionálnímu umění. Naším cílem je oslovit nové generace sběratelů. Kupující si zakoupí NFT, což je žeton nebo certifikát spojený s jednotlivým uměleckým dílem či fotografií. Nákup NFT je zaznamenán v blockchainu, takže je dokladem o nákupu a vlastnictví. Platba se obvykle provádí v kryptoměně. Obrázek lze poté zobrazit na počítači nebo vytisknout. Výtisk si sice může pořídit kdokoli, ale nemůže jej dále prodávat. NFT chrání pravost a vytváří sekundární trh. NFT jsou zpravidla nabízeny ve specializované online aukci. Po registraci, obvykle 24 hodin před začátkem aukce, může každý zájemce přihazovat. 

Přítomnost na místě je nejzajímavější částí aukce. Může se kdokoli zaregistrovat jako divák na aukci v sále, například v Londýně, nebo jsou místa omezena hlavně pro vážné zájemce? 

Naše aukce jsou otevřené všem sběratelům. Stačí se u nás předem zaregistrovat. Na naše večerní aukce jsou nutné vstupenky a musíte se předem akreditovat.

Jste nejen specialistkou Sotheby’s na současné umění, ale také vášnivou sběratelkou. Kdo je váš oblíbený umělec a který obraz z celosvětových muzejních sbírek byste si vzala na pustý ostrov? 

Před svým prvním pohovorem v Sotheby’s, který se konal v roce 1996, jsem navštívila galerii Tate. Tam mě zaujalo devět obrazů Marka Rothka, které Rothko vytvořil koncem 50. let 20. století na zakázku pro restauraci Four Seasons v New Yorku. Po vzoru potemnělých oken Michelangelovy Medicejské knihovny sv. Vavřince ve Florencii vytvořil autor cyklus v tmavých barvách – tmavě červené, hnědé a černé –, který má diváka přivést k rozjímání. Aura obrazů je bezprostřední a naprosto výjimečná. Možná v obrazech cítím i nádech svobodného ducha, kterým umělec zřejmě disponoval, protože si cyklus nakonec nechal pro sebe, byly příliš dobré na to, aby je vystavoval v restauraci. Později je věnoval muzeu Tate. 

A nakonec, kam se chystáte na další výlet za uměním?

Právě letím do Chicaga a kromě veletrhu umění Expo Chicago se chystám navštívit četná muzea, především Art Institute Chicago s jeho vynikající uměleckou sbírkou. Pak se chystám do Kolína nad Rýnem na Karl Lagerfeld Preview, jehož třetí část pozůstalosti se draží v přímém přenosu z paláce Oppenheim. Mezitím proběhne Galerijní víkend v Berlíně: v mém kalendáři se vždycky něco najde.

 

Nejčtenější v kategorii Society