Ohlédnutí za Křídly pro Coldplay

Dokumentární film o práci české malířky a grafičky, jejíž obrazy má ve své sbírce britská královna Alžběta II. nebo Mick Jagger, měl slavnostní premiéru 2. února v Rudolfinu.

Dorazily na ni známé osobnosti včetně Mirka Žbirky nebo Stephena Tannera, učitele a blízkého přítele frontmana skupiny Coldplay, pro kterou proslulá křídla vznikla. Předsálí Rudolfina se hemžilo hosty, cinkaly skleničky vína a vzduch vyplnilo nadšené očekávání a živá konverzace. Mezi hloučky lidí se občas mihla jako zářivá hvězda sama umělkyně. Ve stříbrných šatech, nepřehlédnutelná a úsměvy rozdávající Míla Fürstová. Na živo působí stejně milým a skromným dojmem jako ve filmu. Naše redakce měla možnost ji pozdravit a zhlédnout tento unikátní dokument.

Rudolfínský sál se zaplnil a úvodní slovo si vzala hrdinka večera spolu s režisérem dokumentu Peterem Hirjakem. A protože byli v publiku i zahraniční hosté, požádal režisér Mílu o simultánní překlad z angličtiny. Celou situaci oba pojali tak spontánním a neplánovaně vtipným způsobem, že rozesmáli celý sál. Výtvarnice překládala slovo po slovu a nenechala režiséra domluvit. Ten reagoval rozčarovaně a opakovaně tím bavil publikum.

Dokument je plný emotivních výpovědí všech, kteří ovlivnili profesní život a kariéru Míly Fürstové. Ta sama působí ve snímku sympaticky, pokorně a neskutečně opravdově. Zkrátka jako někdo, koho znáte už dlouhá léta a komu celá ta sláva rozhodně nestoupla do hlavy. Že je stále nohama na zemi dokazuje i fakt, že mnoho z jejich grafik vzniká v maličké prádelně jejího domu či skromném ateliéru. Nikdy nezapomíná na rodný Pelhřimov a milovanou babičku. Grafiky znázorňující rodný kraj jsou častým motivem Míliných prací. Její houževnatost, píle a vášeň ji dovedla až k nečekanému úspěchu, kterému dodnes nemůže uvěřit.

Více o dokumentárním filmu na: www.kridlaprocoldplay.cz

Redakce N&N na unikátní premiéře dokumentárního filmu Křídla pro Coldplay:

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,