Příběh růže

„Kdekoli zasejeme sny, vykvetou růže.“ Aveline Claude

Růže je jednou z  nejstarších květin v  dějinách lidstva. Je příběhem v  legendách, romancích, světové literatuře i  ve  výtvarném umění. Má důstojné místo v  lidské komunikaci. Je symbolem krásy, elegance, lásky. Pro své krášlicí a  hojivé účinky má své jisté místo v  kosmetice i  moderní medicíně.

růže-karin-zadrick-1

Růže v  čase a  prostoru měla své výsadní postavení již v  antice. Pěstovala se pro svou vůni a  krásu. Růžový olej se používal především k  ošetřování drobných poranění kůže a  k  regeneraci těla i  mysli.

růže-karin-zadrick-2

Pro umělkyni Karin Zadrick je příroda nevyčerpatelnou inspirací. Křehké fotografie, které pořídila ve své růžové zahradě, se staly základem jejích uměleckých i designových realizací.

růže-karin-zadrick-4

Růže jsou pro Karin vzpomínkou na dětství u babičky a holčičí hry. A taky na alchymistické a kulinářské květinové pokusy. V její vlastní zahradě růží najdete staré anglické, moravské i české nádherně voňavé květy. Popínavé, půdokryvné, mnohokvěté i velkokvěté, zvláštní svým tvarem či barvou. A všechny je fotí v  různých fázích květu. „Fotografie růží z  mé zahrady se staly inspirací vlastní designové linii tapet a inspirovaly také další české návrháře a designéry,“ vysvětluje Karin, která se z  umělkyně na část roku stává zahradnicí.

růže-karin-zadrick-5

růže-karin-zadrick-6

růže-karin-zadrick-7

Její růže se prošly po molu Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, objevily se také jako motiv autorského nábytku z  javorového dřeva, který Karin připravila v  rámci Design Bloku, zdobí zdi kanceláří i bytů a poté, co v  zahradě uvadnou, ještě žijí dalším svébytným životem.

růže-karin-zadrick-8

růže-karin-zadrick-9

Růže ze zahrady Karin Zadrick se také staly hvězdami květnové obálky NN a leitmotivem celého čísla.

Text Kateřina Černá Fotografie Karin Zadrick

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,