Současná situace nahrává zútulňování domácnosti, vnímáte ve vaší firmě zvýšenou poptávku po biokrbech?
Ano, vnímáme zvýšenou poptávku, lidé omezili cestování, více zůstávají doma nebo na chatách a chalupách, a tak budují a renovují.
Na co všechno měla koronakrize vliv ve vaší firmě – co jste museli změnit?
Koronakrize nás poučila v tom, že hlavně musíme držet větší zásoby biokrbů skladem. Do krize jsme měli operativní zásobu, kterou jsme dle potřeby doplňovali krby od výrobců. Jenomže v celé Evropě na jaře firmy zastavily výrobu, my jsme doprodali náš sklad a pak jsme čekali celé léto, až budou výroby znovu obnoveny, což se stalo v září. Byli jsme bez možnosti nakoupit krby asi půl roku. A k tomu jsme se potýkali také s problémy s biolihem – palivem do biokrbů, protože biolíh z trhu zmizel a nešel dokoupit, výrobci rovněž v celé Evropě dodávali přednostně biolíh pro nemocnice a lékárny jako dezinfekci. Takže jsme v konečné fázi neměli biokrby ani palivo. Kompletně jsme vyčistili sklady.
Změnily se nějakým způsobem preference výběru vašeho portfolia před a během krize – v čem zejména?
Co se týká preferencí – velmi se snížila poptávka po malých – stolních – biokrbech, a naopak vzrostl zájem především o velké krby k zabudování do zdí nebo na pověšení na zeď. Odvíjí se to opět od zmíněných razantnějších přestaveb a budování.
Proč si myslíte, že mají lidé tak rádi prvek „ohně“ v interiéru a z čeho to vychází?
Oheň lidi baví, cítí se u něj dobře a bezpečně. Navíc u našich biokrbů oproti běžným krbům na dřevo odpadá starost o úklid. Není třeba malovat zakouřené zdi, není třeba čistit krb, umývat zakouřená skla. Stejně tak i pocit bezpečí je vyšší, protože z biokrbu neodlétávají žádné jiskry, neprská mokré dřevo a hlavně, když se člověk rozhodne, že se mu líbí oheň a chce krb, tak si ho u nás může koupit, my mu ho do 24 hodin dodáme a on už druhý den může koukat do plamenů. Nemusí budovat ani vložkovat žádné komíny, nemusí mít žádné revize, nemusí řešit zedníky a nepořádek. A když je náhodou biokrb přestane bavit, odnesou jej někam do sklepa a je hotovo. U běžného krbu na dřevo to není tak jednoduché. Biokrby jsou jednoduché na pořízení i likvidaci.
Pořizují si lidé krby obecně kvůli vizuální podobě, kvůli atmosféře či z důvodů praktičnosti?
Biokrb si lidé pořizují výlučně pro atmosféru, pro pocit, že je jim fajn. Určitě to není pro výhřevnost nebo praktičnost. Jednak by to bylo drahé a jednak – jako u každého ohně – dochází ke spotřebě kyslíku, takže se musí čas od času vyvětrat a tím dojde zpátky k ochlazení místnosti. Jednoduše řečeno jde o designovou záležitost.
Jistě obecně monitorujete interiérové trendy, co nyní hraje prim?
Interiérové trendy se u biokrbů moc nemění, je to hořák a je v různých modelech, ale nějaké krátkodobé výstřelky se neukázaly jako příliš zajímavé. Jediné, co se mění, jsou velikosti biokrbů. Před pár lety byl zájem především o ty menší – stolní biokrby, které si mohl člověk postavit na stůl či komodu – dnes je zájem, jak už jsem zmínila, spíše o ty velké. A také narostl zájem o samostatné hořáky. Hořáky dodáváme v různých velikostech a lidé si je nechávají zabudovat do stolních desek, do nábytku nebo je dost často instalují do původních krbů na dřevo, kde postaví hořák, obloží ho keramickými poleny a mají okamžitě oheň po ruce.
Více najdete zde.