Soňa Schumann

Česká dýdžejka Soňa Schumann (35 let) našla štěstí v Berlíně, kde se neplánovaně stala i maminkou. O Berlíně tvrdí, že v něm může být každý sám sebou.

„Berlín mě fascinoval od prvního momentu svou atmosférou a nespoutaností. Je to město, kde si každý přijde na své,“ vypráví Soňa Schumann, která se poprvé do německé metropole vypravila jako studentka vysoké školy. Tehdy sem vyjela v rámci evropského programu Erasmus a začala tady taky s nadšením poznávat místní klubovou scénu a noční život. Vystudovaná učitelka němčiny se později do Německa vracela a hrála v Berlíně i po klubech coby dýdžejka. Tehdy by ji však ještě nenapadlo, že město jednou bude jejím domovem.

DJ Soňa Schumann v Berlíně

Stalo se to neplánovaně v jejích sedmadvaceti letech. Tehdy chtěla jet do Berlína původně jen na tři měsíce vyčistit si hlavu a pronajala si pokoj ve společném bydlení. „V té době jsem se rozešla s klukem a měla jsem takové období, kdy jsem byla ztracená. Ani práce mě nenaplňovala. Říkala jsem si, že potřebuji změnu a nové impulzy a na to kamarádka zareagovala: Tak jeď do Berlína, ne?“ vzpomíná Soňa na spontánní rozhodnutí.

Tehdy byla na volné noze, pracovala pro hudební web a v Praze měla své pravidelné house parties coby DJ Sonja. V Berlíně proto obcházela místní kluby a vozila si do Česka i nové dýdžeje, které zvala na své pražské akce. „Zároveň jsem měla pocit, že v Česku jsem dosáhla v dýdžejingu svého maxima a říkala jsem si, že se pokusím ještě uspět v Berlíně. Jenže místní scéna je nejlepší na světě a prorazit v tak obrovské konkurenci je skoro nemožné,“ vzpomíná Soňa, která si sice zahrála v několika berlínských klubech, ale osud jí naplánoval jinou cestu.

„Na jedné party jsem potkala svého budoucího manžela – Němce Mathiase. A kvůli němu jsem nakonec v Berlíně zůstala,“ vzpomíná a dodává, že první rok v Berlíně pro ni nebyl vůbec jednoduchý. I jako vystudovaná němčinářka měla zpočátku s jazykem velký problém. „Nebylo pro mě zrovna příjemné třeba telefonovat na úřady, občas jsem poprosila kamarádku Němku, ať to za mě vyřídí. I když jsem německy uměla dobře, bylo těžké si vše najednou vyřizovat v cizím jazyce. Ten první rok v Berlíně byl náročný, byla jsem hodně osamocená,“ vzpomíná Soňa, která hned v počátku svého pobytu však řešila i zcela jiné výzvy.

Neplánovaně totiž otěhotněla. „Bylo to vtipné, lékařka mi totiž tvrdila, že nikdy nemůžu mít přirozeně děti,“ říká a otevřeně přiznává, že těhotenství pro ni byl tehdy šok, a dokonce uvažovala i o interrupci. „Nemohla jsme se ale dovolat lékaři, což jsem vzala jako znamení, že to nemám dělat. Navíc můj přítel Mathias děti moc chtěl a říkal, že se bude vzorně starat, což splnil. Je to skvělý táta,“ říká dýdžejka, která porodila v Berlíně syna Marka a provdala se za německého otce svého dítěte. Mladá rodina se usadila ve Friedrichshainu, kde provozoval Mathias cyklistický obchod.

Soňa Schumann se synem

Na první pohled rodinná idyla. Soňa v ní ale nebyla šťastná a čekal ji další veletoč. S manželem se po roce vztahu rozešla a ani mateřství ji nenaplnilo a netají se tím. „Za synka jsem moc ráda, ale mateřská role mi vůbec nesedí a znovu bych do toho nešla. Není to vůbec náplň mého života. Tohle je obrovské tabu a něco, co bych v Česku nemohla vůbec otevřeně říct. Ale tady v Berlíně o tom můžu mluvit na rovinu,“ říká Soňa upřímně a jedním dechem dodává, že právě otevřenost a tolerance se jí mimo jiné také na německé metropoli líbí.

Soňa Schumann se synem

Přiznává taky, že velmi uvítala berlínský zvyk, kdy je běžné vracet se po porodu brzy do práce – zpravidla v roce věku dítěte. „Klasickou českou tříletou mateřskou si neumím představit. Dřív jsem to mým českým známým nepřiznávala, teď už o tom mluvím na rovinu,“ říká Soňa, jejíž syn šel v roce a půl na hlídání k takzvané Tagesmutter, jak je v Německu zvykem, a ona si začala hledat stálou práci. Jako vystudovaná učitelka němčiny si nejdřív nevěděla rady, co by mohla se svou kvalifikací dělat. Její situaci ale vyřešila uprchlická krize a vlna příchozích v roce 2015. „Našla jsem si práci v jazykové škole a pomáhala uprchlíkům s integrací do Německa. Stala jsem se cizinkou, která učí cizince němčinu, což je v Berlíně běžné, jak jsem zjistila. Moje kolegyně učitelky byly Polky i Maďarky,“ vypráví Soňa, která se v jazykové škole podílí i na různých zajímavých projektech v zahraničí. Absolvovala třeba několikaměsíční program ve Vietnamu, kde učila místní cizince německy, aby se mohli vypravit do Německa za prací tak jako kdysi ona.

Soňa Schumann v jazykové škole
Soňa Schumann v jazykové škole

Soňa už si teď nedokáže představit, že by žila jinde než v Berlíně. I proto, že je to tak tolerantní a benevolentní metropole. „Tady může být každý sám sebou. Můžu si na sebe vzít třeba pytel od brambor a každému to bude jedno,“ dodává žena, která i nadále žije hudbou. Ta pro ni zůstává koníčkem a po několikaleté pauze si třeba nedávno zahrála ve slavném klubu Golden Gate. Svůj dýdžejský sen nevzdává. Ostatně v Berlíně je možné vše a parties zdaleka nejsou jen doménou mládeže. Potkáte tu na rozdíl od Prahy třeba i lidi v důchodovém věku. I v tom město boří předsudky a tabu. 

A jak vnímá Soňa pomyslnou zeď mezi Německem a Českou republikou? Vadí jí, když slyší od kamarádů v Česku, že si v Německu žije na vysoké noze, a taky ji štvou některé komentáře Čechů k uprchlické krizi. Němci jsou podle ní víc kosmopolitní a otevření, ale zase nechápou specifický český smysl pro humor. „Občas mě překvapí, jak málo toho Němci o nás vědí, i když jsme tak blízcí sousedé. Vždy mě proto potěší, když Němci vědí, že Prag je česky Praha a umí si objednat česky pivo.“

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,