Letos se uskuteční již desátý ročník festivalu Vegefest, který je místem pro setkávání lidí se zájmem o zdravou stravu, pohyb a ekologii a kteří jsou otevřeni o těchto oblastech společně diskutovat. Hlavními tématy bude udržitelnost, seberozvoj, ekologie a smysluplný život ve městě. Čekají vás dva dny nabyté energií, informacemi, zábavou, dobrým jídlem a umožní vám se setkat se zajímavými lidmi. Před deseti lety Vegefest začínal jako vegetariánský festival, nyní zahrnuje mnohem širší spektrum témat a jeho cílem je kultivovaná diskuse a pozitivní přístup s dlouhodobým dopadem.
Organizátorovi festivalu Vladimíru Dolejšovi se letos podařilo festival oživit večerním programem na Letní scéně, kdy nejdříve proběhne diskuse na téma odvahy a večer bude zakončen koncertem od Rainera Scheurenbranda. S Vladimírem jsme si povídali o vzniku Vegefestu, jeho vývoji a o dalších jeho aktivitách, kterým se věnuje.
Vladimíre, máme za sebou divoké jaro a netradiční léto, kdy nás všechny zasáhla omezení spojená s koronavirem. Jak jste si Vy osobně v rámci možností užil letní měsíce?
Neobvykle klidně, dny nabraly zcela jiný spád a společně s nimi se definovaly hodnoty, co a proč stojí za to. Bylo a stále je zajímavé sledovat, jak může příchod nového desetiletí zcela změnit směr a vývoj společnosti. Domnívám se, že jsme na začátku nového přístupu k sobě a s tím i ke svému okolí a místu kde žijeme.
Za necelé dva týdny se bude konat desátý ročník Vegefestu. Vybavíte si, jak probíhal první ročník?
Bohužel, nevybavím tahle pravomoc patří zejména Tereze Hofbauerové a Honzovi Dlabalovi. Oni festival zakládali a já jsem se přes různé cesty dostal k jeho následující organizaci. Zcela přirozeně právě v době počátku nového desetiletí a s příchodem desátého ročníku.
Za těch deset let existence festivalu se obsah rozšířil o další zajímavá témata. Co Vás vedlo k tomu z původně vegetariánského festivalu udělat mnohem obsáhlejší víkendovou akci?
Před deseti lety byly alternativní přístupy k jídlu novým tématem. Dneska jsme o řádný skok dál, otázka je kde a zdali je to dobře. Proto otevíráme celou řadu současných témat. Kultivujeme pozitivní přístup a přinášíme odpovědi na otázky tak, aby si každý mohl udělat svůj názor a vybrat si, jak se k současným výzvám postaví.
V rámci večerního programu na Letní scéně se bude diskutovat na téma odvahy, proč zrovna toto téma?
Celý letošní ročník nese podtitul oslavy života – přece jenom jsme si ten život přišli užít, nemýlím-li se. Blíží se ale podzim a s ním i všeobecný strach z neznámého a všeobecně náročnější dny pro naši imunitu a duševní pohodu. Stále nad námi visí neurčitý oblak a my bychom ho touto diskuzí chtěli trochu prosvětlit. Pozvednout náladu ve společnosti a dodat právě odvahy a radosti z každého dne. Večer zakončí skvělý hudebník Rainer Scheurenbrand jehož vystoupení bude mít v Praze premiéru.
Ve vašem programu se objevují také témata jako je biohacking a mindfulness. Jaká je Vaše osobní zkušenost právě s touto oblastí osobního rozvoje a přístupu k péči o své zdraví?
S každou další zkušeností zjišťuji, jak jsem stále na začátku. Pokrok vidím v tom, že mi to nevadí. Přijímám a snažím se žít v přítomném okamžiku. Moje zkušenost je spíš v duchovní cestě, meditacích a snaze o pravidelný rytmus. Kdesi v dialogu ale vidíme nutné propojení s metropolitním životem v západním světě. A tam vnímám sílu mindfulness a biohacking aktivit. Baví mě sledovat, jak se tyto světy setkávají a roubují historii s budoucností.
Festival je vhodný pro celou rodinu. Mohou se tedy rodiče těšit na aktivity speciálně pro děti?
Ano, budoucnost je právě v nich. Proto se snažíme i pro ně tvořit obsah Vegefestu. Zcela zásadní je samostatná část festivalu inspirovaná životem indiánů kmene Embera. Děti budou mít možnost si společně vyzkoušet výrobu ozdob, naučit se nové hry a užít si plnohodnotně festival, nejen jako doprovod. V rámci přednáškové části začínáme skvělou přednáškou “cesta pitné vody”, která je též určena mladým posluchačům. A samozřejmě hudba, jídlo, pití. Bude z čeho vybírat.
Jakým způsobem si mohou zájemci na letošní Vegefest koupit vstupenku?
Stejně jako v minulých ročnících ani letos nestavíme ploty. Snažíme se ale dělat kvalitní dvoudenní festival, a proto vyzýváme všechny, aby se právě nákupem vstupenky za 200 CZK stali součástí Vegefestu. Za tuto podporu se dočkají nejen skvělého dvoudenního programu ale i speciální pláštěnky, pokud si vstupenku pořídí v předprodeji. Dále pak slevy na místě a celoroční program výhod u těch, kteří se Vegefestu účastní jako prodejci. Více o možnostech nákupu najdou všichni na www.vegefest.cz
Děkuji za zájem o rozhovor a budeme se na vás poslední zářijový víkend těšit na Vyšehradě.