Vyšehradský Vegefest ve znamení oslavy života

Užijte si poslední zářijový týden na multižánrovém festivalu plném pohybu, zdravé stravy, hudby a tance.

Letos se uskuteční již desátý ročník festivalu Vegefest, který je místem pro setkávání lidí se zájmem o zdravou stravu, pohyb a ekologii a kteří jsou otevřeni o těchto oblastech společně diskutovat. Hlavními tématy bude udržitelnost, seberozvoj, ekologie a smysluplný život ve městě. Čekají vás dva dny nabyté energií, informacemi, zábavou, dobrým jídlem a umožní vám se setkat se zajímavými lidmi. Před deseti lety Vegefest začínal jako vegetariánský festival, nyní zahrnuje mnohem širší spektrum témat a jeho cílem je kultivovaná diskuse a pozitivní přístup s dlouhodobým dopadem.

Organizátorovi festivalu Vladimíru Dolejšovi se letos podařilo festival oživit večerním programem na Letní scéně, kdy nejdříve proběhne diskuse na téma odvahy a večer bude zakončen koncertem od Rainera Scheurenbranda. S Vladimírem jsme si povídali o vzniku Vegefestu, jeho vývoji a o dalších jeho aktivitách, kterým se věnuje.

Vladimíre, máme za sebou divoké jaro a netradiční léto, kdy nás všechny zasáhla omezení spojená s koronavirem. Jak jste si Vy osobně v rámci možností užil letní měsíce?

Neobvykle klidně, dny nabraly zcela jiný spád a společně s nimi se definovaly hodnoty, co a proč stojí za to. Bylo a stále je zajímavé sledovat, jak může příchod nového desetiletí zcela změnit směr a vývoj společnosti. Domnívám se, že jsme na začátku nového přístupu k sobě a s tím i ke svému okolí a místu kde žijeme.

Za necelé dva týdny se bude konat desátý ročník Vegefestu. Vybavíte si, jak probíhal první ročník?

Bohužel, nevybavím tahle pravomoc patří zejména Tereze Hofbauerové a Honzovi Dlabalovi. Oni festival zakládali a já jsem se přes různé cesty dostal k jeho následující organizaci. Zcela přirozeně právě v době počátku nového desetiletí a s příchodem desátého ročníku.

Za těch deset let existence festivalu se obsah rozšířil o další zajímavá témata. Co Vás vedlo k tomu z původně vegetariánského festivalu udělat mnohem obsáhlejší víkendovou akci?

Před deseti lety byly alternativní přístupy k jídlu novým tématem. Dneska jsme o řádný skok dál, otázka je kde a zdali je to dobře. Proto otevíráme celou řadu současných témat. Kultivujeme pozitivní přístup a přinášíme odpovědi na otázky tak, aby si každý mohl udělat svůj názor a vybrat si, jak se k současným výzvám postaví.

V rámci večerního programu na Letní scéně se bude diskutovat na téma odvahy, proč zrovna toto téma?

Celý letošní ročník nese podtitul oslavy života – přece jenom jsme si ten život přišli užít, nemýlím-li se. Blíží se ale podzim a s ním i všeobecný strach z neznámého a všeobecně náročnější dny pro naši imunitu a duševní pohodu. Stále nad námi visí neurčitý oblak a my bychom ho touto diskuzí chtěli trochu prosvětlit. Pozvednout náladu ve společnosti a dodat právě odvahy a radosti z každého dne. Večer zakončí skvělý hudebník Rainer Scheurenbrand jehož vystoupení bude mít v Praze premiéru.

Ve vašem programu se objevují také témata jako je biohacking a mindfulness. Jaká je Vaše osobní zkušenost právě s touto oblastí osobního rozvoje a přístupu k péči o své zdraví?

S každou další zkušeností zjišťuji, jak jsem stále na začátku. Pokrok vidím v tom, že mi to nevadí. Přijímám a snažím se žít v přítomném okamžiku. Moje zkušenost je spíš v duchovní cestě, meditacích a snaze o pravidelný rytmus. Kdesi v dialogu ale vidíme nutné propojení s metropolitním životem v západním světě. A tam vnímám sílu mindfulness a biohacking aktivit. Baví mě sledovat, jak se tyto světy setkávají a roubují historii s budoucností. 

Festival je vhodný pro celou rodinu. Mohou se tedy rodiče těšit na aktivity speciálně pro děti?

Ano, budoucnost je právě v nich. Proto se snažíme i pro ně tvořit obsah Vegefestu. Zcela zásadní je samostatná část festivalu inspirovaná životem indiánů kmene Embera. Děti budou mít možnost si společně vyzkoušet výrobu ozdob, naučit se nové hry a užít si plnohodnotně festival, nejen jako doprovod. V rámci přednáškové části začínáme skvělou přednáškou “cesta pitné vody”, která je též určena mladým posluchačům. A samozřejmě hudba, jídlo, pití. Bude z čeho vybírat.

Jakým způsobem si mohou zájemci na letošní Vegefest koupit vstupenku?

Stejně jako v minulých ročnících ani letos nestavíme ploty. Snažíme se ale dělat kvalitní dvoudenní festival, a proto vyzýváme všechny, aby se právě nákupem vstupenky za 200 CZK stali součástí Vegefestu. Za tuto podporu se dočkají nejen skvělého dvoudenního programu ale i speciální pláštěnky, pokud si vstupenku pořídí v předprodeji. Dále pak slevy na místě a celoroční program výhod u těch, kteří se Vegefestu účastní jako prodejci. Více o možnostech nákupu najdou všichni na www.vegefest.cz

Děkuji za zájem o rozhovor a budeme se na vás poslední zářijový víkend těšit na Vyšehradě.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Berlínská gastronomie – kebab, currywurst a kryptoměna

V Berlíně je bezmála 10 000 stravovacích zařízení. Vedle místních bizarností jako jsou klobásy zasypané indickou směsí koření nebo bramborák politý jablečným protlakem, nabízí kuchyni celého světa ve špičkovém provedení. Kdo má opravdu hodně času, může ale zkusit vystát frontu před vyhlášeným stánkem s kebabem, který už popírá myšlenku rychlého občerstvení. Experimentovat lze i při placení – podobně jako Praha má i Berlín svá místa umožňující platbu bitcoinem a dalšími kryptoměnami.
Dušan Martinček
Přečtěte si

Ivo Kahánek: Ticho má mnoho podob

Hostem Salónku Lucie Šilhové byl v pražské Art&Event Gallery klavírista a hudební pedagog Ivo Kahánek. Veselý interpret vážné hudby kromě jiného prozradil, že s Dvořákovým klavírním dílem je třeba zacházet jako s dobrým parfémem. Dvě tři kapky stačí. Celý flakón by nikdo nevydržel, dodal virtuos k pětihodinovému souboru skladeb,…

Nejčtenější v kategorii Society