Výstava v Českém centru v Berlíně oslaví výročí ikony brutalismu

Pohled do interiéru budovy českého velvyslanectví v Berlíně
Budova českého velvyslanectví v Berlíně se stala nejen v Německu architektonickou ikonou. Je považována za vynikající příklad brutalistní architektury a dodnes vyzařuje futuristický půvab.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Ausstellung im Tschechischen Zentrum feiert den Jahrestag einer Ikone des Brutalismus

Právě v posledních letech avantgardní stavební projekty vzbuzují pozornost veřejnosti, která je přehodnocuje. To, co dříve považovala za ošklivé, dnes oceňuje jako esteticky odvážný experiment. Brutalismus, stejně jako tzv. socialistická moderna a odvážné průmyslové stavby, dnes inspirují příznivce architektury po celém světě. České velvyslanectví v Berlíně k nim jednoznačně patří.

Zařízení zhusta reprezentuje české sklářství Foto: Morgane Renou and Simon Schnepp, Schnepp Renou: from the photo-series The Czech Embassy, 2021-2022

Betonová stavba ve formě křišťálu, navržená Věrou a Vladimírem Machoninovými, se nachází v srdci Berlína ve Wilhelmstrasse, nedaleko Postupimského náměstí. Dnes bývá označována jako jedna z nejzajímavějších ukázek brutalistické architektury v metropoli. 

Fasádu brutalistní ikony charakterizují vystupující prosklené pásy a navazující skosené plochy Foto: Morgane Renou and Simon Schnepp, Schnepp Renou: from the photo-series The Czech Embassy, 2021-2022

Předmětnou budovu navrhli architekti v roce 1972 a po svém dokončení v roce 1978 dostala přezdívku “vesmírná loď Enterprise” – odkazující na raketoplán, který přistál na “území nikoho”, což je narážka na její futuristickou siluetu a umístění v bývalé pustině podél Berlínské zdi.

archiv Českého centra
Se svérázným zevnějškem je provázaný i interiér a jeho zařízení Foto: Morgane Renou and Simon Schnepp, Schnepp Renou: from the photo-series The Czech Embassy, 2021-2022

Vnější vzhled volně stojící budovy kontrastuje s překvapivě pestrým designem uvnitř, který doplňují jedinečná umělecká díla ze skla a textilu a vestavěný, na míru vyrobený nábytek. Až do konce 80. let 20. století byla budova českého velvyslanectví jedinou významnou památkou v této oblasti, protože okolí bylo uzavřené Berlínskou zdí.

Strop nad sálem nese mohutný betonový rošt Foto: archiv Českého centra Foto: Morgane Renou and Simon Schnepp, Schnepp Renou: from the photo-series The Czech Embassy, 2021-2022

Výstava v Českém Centru, které vedle velvyslanectví také v budově sídlí, se koná u příležitosti 50. výročí tohoto prvního návrhu Machoninových, a přibližuje jeho historii i současné fungování.

K vidění jsou unikátní poloinscenované série fotografií renomovaných fotografů Simona Schneppa a Morgane Renou, kteří žijí v Berlíně a Paříži. V archivu jsou vystaveny reprodukce historických plánů z Národní galerie v Praze, fotografie a model z Berlinische Galerie a originální návrhy nábytku z budovy od Věry Machoninové a Vladimíra Machonina. Předmětná výstava poběží od 8. 4. do 3.10., více informací najdete na stránkách Českého centra.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,