Výstava v Českém centru v Berlíně oslaví výročí ikony brutalismu

Pohled do interiéru budovy českého velvyslanectví v Berlíně
Budova českého velvyslanectví v Berlíně se stala nejen v Německu architektonickou ikonou. Je považována za vynikající příklad brutalistní architektury a dodnes vyzařuje futuristický půvab.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Ausstellung im Tschechischen Zentrum feiert den Jahrestag einer Ikone des Brutalismus

Právě v posledních letech avantgardní stavební projekty vzbuzují pozornost veřejnosti, která je přehodnocuje. To, co dříve považovala za ošklivé, dnes oceňuje jako esteticky odvážný experiment. Brutalismus, stejně jako tzv. socialistická moderna a odvážné průmyslové stavby, dnes inspirují příznivce architektury po celém světě. České velvyslanectví v Berlíně k nim jednoznačně patří.

Zařízení zhusta reprezentuje české sklářství Foto: Morgane Renou and Simon Schnepp, Schnepp Renou: from the photo-series The Czech Embassy, 2021-2022

Betonová stavba ve formě křišťálu, navržená Věrou a Vladimírem Machoninovými, se nachází v srdci Berlína ve Wilhelmstrasse, nedaleko Postupimského náměstí. Dnes bývá označována jako jedna z nejzajímavějších ukázek brutalistické architektury v metropoli. 

Fasádu brutalistní ikony charakterizují vystupující prosklené pásy a navazující skosené plochy Foto: Morgane Renou and Simon Schnepp, Schnepp Renou: from the photo-series The Czech Embassy, 2021-2022

Předmětnou budovu navrhli architekti v roce 1972 a po svém dokončení v roce 1978 dostala přezdívku “vesmírná loď Enterprise” – odkazující na raketoplán, který přistál na “území nikoho”, což je narážka na její futuristickou siluetu a umístění v bývalé pustině podél Berlínské zdi.

archiv Českého centra
Se svérázným zevnějškem je provázaný i interiér a jeho zařízení Foto: Morgane Renou and Simon Schnepp, Schnepp Renou: from the photo-series The Czech Embassy, 2021-2022

Vnější vzhled volně stojící budovy kontrastuje s překvapivě pestrým designem uvnitř, který doplňují jedinečná umělecká díla ze skla a textilu a vestavěný, na míru vyrobený nábytek. Až do konce 80. let 20. století byla budova českého velvyslanectví jedinou významnou památkou v této oblasti, protože okolí bylo uzavřené Berlínskou zdí.

Strop nad sálem nese mohutný betonový rošt Foto: archiv Českého centra Foto: Morgane Renou and Simon Schnepp, Schnepp Renou: from the photo-series The Czech Embassy, 2021-2022

Výstava v Českém Centru, které vedle velvyslanectví také v budově sídlí, se koná u příležitosti 50. výročí tohoto prvního návrhu Machoninových, a přibližuje jeho historii i současné fungování.

K vidění jsou unikátní poloinscenované série fotografií renomovaných fotografů Simona Schneppa a Morgane Renou, kteří žijí v Berlíně a Paříži. V archivu jsou vystaveny reprodukce historických plánů z Národní galerie v Praze, fotografie a model z Berlinische Galerie a originální návrhy nábytku z budovy od Věry Machoninové a Vladimíra Machonina. Předmětná výstava poběží od 8. 4. do 3.10., více informací najdete na stránkách Českého centra.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Červnový Berlín ovládly architektky. Proč jich známe tak málo, a jak to napravit?

Už jste slyšeli jména Zaha Hadid, Kazuyo Sejima nebo Odile Decq? A kolik dalších jmen známých architektek dáte z hlavy dohromady? Organizátoři unikátního festivalu Women in Architecture tuší, že moc ne, a právě jejich festival má tenhle nešvar napravit. Během června proto v Berlíně naplánovali téměř sto eventů, které se věnují hlavně tématu žen v architektuře a v nichž se odráží podtitul festivalu, tedy „Rovnost na staveništi“.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign