Výstava v Českém centru v Berlíně oslaví výročí ikony brutalismu

Pohled do interiéru budovy českého velvyslanectví v Berlíně
Budova českého velvyslanectví v Berlíně se stala nejen v Německu architektonickou ikonou. Je považována za vynikající příklad brutalistní architektury a dodnes vyzařuje futuristický půvab.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Ausstellung im Tschechischen Zentrum feiert den Jahrestag einer Ikone des Brutalismus

Právě v posledních letech avantgardní stavební projekty vzbuzují pozornost veřejnosti, která je přehodnocuje. To, co dříve považovala za ošklivé, dnes oceňuje jako esteticky odvážný experiment. Brutalismus, stejně jako tzv. socialistická moderna a odvážné průmyslové stavby, dnes inspirují příznivce architektury po celém světě. České velvyslanectví v Berlíně k nim jednoznačně patří.

Zařízení zhusta reprezentuje české sklářství Foto: Morgane Renou and Simon Schnepp, Schnepp Renou: from the photo-series The Czech Embassy, 2021-2022

Betonová stavba ve formě křišťálu, navržená Věrou a Vladimírem Machoninovými, se nachází v srdci Berlína ve Wilhelmstrasse, nedaleko Postupimského náměstí. Dnes bývá označována jako jedna z nejzajímavějších ukázek brutalistické architektury v metropoli. 

Fasádu brutalistní ikony charakterizují vystupující prosklené pásy a navazující skosené plochy Foto: Morgane Renou and Simon Schnepp, Schnepp Renou: from the photo-series The Czech Embassy, 2021-2022

Předmětnou budovu navrhli architekti v roce 1972 a po svém dokončení v roce 1978 dostala přezdívku “vesmírná loď Enterprise” – odkazující na raketoplán, který přistál na “území nikoho”, což je narážka na její futuristickou siluetu a umístění v bývalé pustině podél Berlínské zdi.

archiv Českého centra
Se svérázným zevnějškem je provázaný i interiér a jeho zařízení Foto: Morgane Renou and Simon Schnepp, Schnepp Renou: from the photo-series The Czech Embassy, 2021-2022

Vnější vzhled volně stojící budovy kontrastuje s překvapivě pestrým designem uvnitř, který doplňují jedinečná umělecká díla ze skla a textilu a vestavěný, na míru vyrobený nábytek. Až do konce 80. let 20. století byla budova českého velvyslanectví jedinou významnou památkou v této oblasti, protože okolí bylo uzavřené Berlínskou zdí.

Strop nad sálem nese mohutný betonový rošt Foto: archiv Českého centra Foto: Morgane Renou and Simon Schnepp, Schnepp Renou: from the photo-series The Czech Embassy, 2021-2022

Výstava v Českém Centru, které vedle velvyslanectví také v budově sídlí, se koná u příležitosti 50. výročí tohoto prvního návrhu Machoninových, a přibližuje jeho historii i současné fungování.

K vidění jsou unikátní poloinscenované série fotografií renomovaných fotografů Simona Schneppa a Morgane Renou, kteří žijí v Berlíně a Paříži. V archivu jsou vystaveny reprodukce historických plánů z Národní galerie v Praze, fotografie a model z Berlinische Galerie a originální návrhy nábytku z budovy od Věry Machoninové a Vladimíra Machonina. Předmětná výstava poběží od 8. 4. do 3.10., více informací najdete na stránkách Českého centra.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Vandals Marka Schovánka v Praze

       ·   22.09.2024
Pochází z Prahy. Dětství strávil v kanadském exilu, což zásadně formovalo jeho citlivost vzhledem k identitě a kulturnímu rozhraní. Dnes Mark Schovánek žije a tvoří střídavě v Berlíně a v Praze. 

Netušené zážitky na festivalu FALL v DOXu

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, bratři Quayové Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst či Josef Bolf jsou jen některé z osobností, které budou v příštích dnech moci potkat návštěvníci pražského Centra pro současné umění DOX.

České tóny Dvořákovy Prahy 

       ·   10.09.2024
„To byl nářez!“, prohlásil na konci koncertu pán sedící vedle mě. Stejné nadšení sdílel zaplněný sál pražského Rudolfina, ve kterém bouřlivý standing ovation nebral konce. Letošní Dvořákova Praha nemohla začít lépe.

Aktuálně na německém webu

Vandals von Marek Schovánek in Prag

       ·   22.09.2024
Marek Schovánek wurde in Prag geboren und verbrachte seine Kindheit mit seinen Eltern im kanadischen Exil, was seine Sensibilität für Fragen der Identität, des Exils und der kulturellen Schnittstellen grundlegend prägte. Heute lebt und arbeitet

Unerahnte Erlebnisse auf dem Fall-Festival in DOX

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, Gebrüder Quay, Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst oder Josef Bolf sind nur einige von vielen Persönlichkeiten, denen man in der kommenden Tagen im Zentrum für die Gegenwartskunst DOX in Prag

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.