Berlínská Češka v jazzovém New Yorku

Jazzová zpěvačka Martina Barta na ose Praha – Berlín – New York

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Berliner Tschechin im Jazz-New York

Martina Barta, česká jazzová zpěvačka, žije kosmopolitní život. Bydlištěm v Berlíně, kde studovala jazzový zpěv a hru na lesní roh, v současné době však tráví čas v New Yorku, kde dokončuje magisterské studium na renomované hudební akademii Manhattan School of Music. Náročné studium mohla nastoupit také proto, že získala německé stipendium.

Dostat se na univerzitu, která patří k nejlepším na světě, se podaří málokomu… 

Samozřejmě že jsem měla obrovskou radost. Byla jsem přijata již na jaře 2019, ale z finančních důvodů jsem musela studium odložit. Jeden akademický rok vyjde až na 70 000 USD a bez stipendia je to v podstatě ne­­reálné. Univerzita mi nabídla poměrně velkorysé talentové stipendium, ale z důvodu covidové pandemie jsem tuto nabídku odmítla a čekala jsem, až se celková si­­tuace zlepší. O studium jsem se tedy ucházela nadvakrát. Na jaře 2021 jsem byla opět přijata a ještě k tomu jsem dostala velice prestižní stipendium německé sipendijní organizace DAAD. Bez tohoto stipendia bych se studiem nemohla začít.   

Dnes bydlíš v 17. poschodí s výhledem na Times Square a Riverside Church, vystupuješ na koncertech včetně prestižní Carnegie Hall. Je realita taková, jak sis představovala?

Přiznám se, že když jsem v září 2021 do New Yorku po dvouleté pauze přijela, byla jsem trochu v šoku. New York se během pandemie poměrně změnil. Spousta lidí město během pandemie opustila. Ve městě se bohužel zvýšila koncentrace psychicky nemocných lidí a lidí bez domova. To je jedna z věcí, která mi během mého pobytu v New Yorku trhá srdce. Na toto nejsem zvyklá a zcela upřímně se divím, proč se někdo o tyto lidi nepostará. Na druhou stranu je toto město velice kosmopolitní a kolikrát se vám poštěstí, že během náhodného setkání či spontánní konverzace na ulici narazíte na někoho, kdo o vaše profesní kvality projeví zájem, naváže spolupráci a třeba vás posune dále.

Do New Yorku jsi přišla v době hluboké pandemie. Přesto jsi hned od počátku měla možnost vystupovat na prestižních koncertech. První pomocná ruka přišla právě z české strany…

Je tomu skutečně tak. Česká komunita mě v New Yorku přijala velice přátelsky. Mám tady takovou svou malou „českou rodinu“ právě ze strany ředitele Českého centra v New Yorku Miroslava Konvaliny a současného generálního konzula České republiky Arnošta Kareše a jeho manželky Jitky. Ještě předtím, než jsem se do New Yorku odstěhovala, mě propojil bývalý ředitel Českého centra v Berlíně Tomáš Sacher právě s Miroslavem Konvalinou. Hned od mého prvního dne pobytu v NYC jsem tak měla možnost podílet se na akcích pořádaných právě Českým centrem či Generálním konzulátem ČR v New Yorku. V tomto směru jsem měla opravdu štěstí. Česká národní budova v NYC, Bohemian National Hall, je tu v podstatě mým druhým domovem a vím, že v případě, kdybych zde měla nějaký problém, se na ně mohu obrátit.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Vandals Marka Schovánka v Praze

       ·   22.09.2024
Pochází z Prahy. Dětství strávil v kanadském exilu, což zásadně formovalo jeho citlivost vzhledem k identitě a kulturnímu rozhraní. Dnes Mark Schovánek žije a tvoří střídavě v Berlíně a v Praze. 

Netušené zážitky na festivalu FALL v DOXu

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, bratři Quayové Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst či Josef Bolf jsou jen některé z osobností, které budou v příštích dnech moci potkat návštěvníci pražského Centra pro současné umění DOX.

České tóny Dvořákovy Prahy 

       ·   10.09.2024
„To byl nářez!“, prohlásil na konci koncertu pán sedící vedle mě. Stejné nadšení sdílel zaplněný sál pražského Rudolfina, ve kterém bouřlivý standing ovation nebral konce. Letošní Dvořákova Praha nemohla začít lépe.

Aktuálně na německém webu

Vandals von Marek Schovánek in Prag

       ·   22.09.2024
Marek Schovánek wurde in Prag geboren und verbrachte seine Kindheit mit seinen Eltern im kanadischen Exil, was seine Sensibilität für Fragen der Identität, des Exils und der kulturellen Schnittstellen grundlegend prägte. Heute lebt und arbeitet

Unerahnte Erlebnisse auf dem Fall-Festival in DOX

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, Gebrüder Quay, Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst oder Josef Bolf sind nur einige von vielen Persönlichkeiten, denen man in der kommenden Tagen im Zentrum für die Gegenwartskunst DOX in Prag

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.