Berlínská Češka v jazzovém New Yorku

Jazzová zpěvačka Martina Barta na ose Praha – Berlín – New York

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Berliner Tschechin im Jazz-New York

Martina Barta, česká jazzová zpěvačka, žije kosmopolitní život. Bydlištěm v Berlíně, kde studovala jazzový zpěv a hru na lesní roh, v současné době však tráví čas v New Yorku, kde dokončuje magisterské studium na renomované hudební akademii Manhattan School of Music. Náročné studium mohla nastoupit také proto, že získala německé stipendium.

Dostat se na univerzitu, která patří k nejlepším na světě, se podaří málokomu… 

Samozřejmě že jsem měla obrovskou radost. Byla jsem přijata již na jaře 2019, ale z finančních důvodů jsem musela studium odložit. Jeden akademický rok vyjde až na 70 000 USD a bez stipendia je to v podstatě ne­­reálné. Univerzita mi nabídla poměrně velkorysé talentové stipendium, ale z důvodu covidové pandemie jsem tuto nabídku odmítla a čekala jsem, až se celková si­­tuace zlepší. O studium jsem se tedy ucházela nadvakrát. Na jaře 2021 jsem byla opět přijata a ještě k tomu jsem dostala velice prestižní stipendium německé sipendijní organizace DAAD. Bez tohoto stipendia bych se studiem nemohla začít.   

Dnes bydlíš v 17. poschodí s výhledem na Times Square a Riverside Church, vystupuješ na koncertech včetně prestižní Carnegie Hall. Je realita taková, jak sis představovala?

Přiznám se, že když jsem v září 2021 do New Yorku po dvouleté pauze přijela, byla jsem trochu v šoku. New York se během pandemie poměrně změnil. Spousta lidí město během pandemie opustila. Ve městě se bohužel zvýšila koncentrace psychicky nemocných lidí a lidí bez domova. To je jedna z věcí, která mi během mého pobytu v New Yorku trhá srdce. Na toto nejsem zvyklá a zcela upřímně se divím, proč se někdo o tyto lidi nepostará. Na druhou stranu je toto město velice kosmopolitní a kolikrát se vám poštěstí, že během náhodného setkání či spontánní konverzace na ulici narazíte na někoho, kdo o vaše profesní kvality projeví zájem, naváže spolupráci a třeba vás posune dále.

Do New Yorku jsi přišla v době hluboké pandemie. Přesto jsi hned od počátku měla možnost vystupovat na prestižních koncertech. První pomocná ruka přišla právě z české strany…

Je tomu skutečně tak. Česká komunita mě v New Yorku přijala velice přátelsky. Mám tady takovou svou malou „českou rodinu“ právě ze strany ředitele Českého centra v New Yorku Miroslava Konvaliny a současného generálního konzula České republiky Arnošta Kareše a jeho manželky Jitky. Ještě předtím, než jsem se do New Yorku odstěhovala, mě propojil bývalý ředitel Českého centra v Berlíně Tomáš Sacher právě s Miroslavem Konvalinou. Hned od mého prvního dne pobytu v NYC jsem tak měla možnost podílet se na akcích pořádaných právě Českým centrem či Generálním konzulátem ČR v New Yorku. V tomto směru jsem měla opravdu štěstí. Česká národní budova v NYC, Bohemian National Hall, je tu v podstatě mým druhým domovem a vím, že v případě, kdybych zde měla nějaký problém, se na ně mohu obrátit.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher