City Guide: Aktuální eventy v Berlíně

Výstava fotografií ze sametové revoluce nebo modulární hotel postavený na střeše nákupního centra.Výstava fotografií ze sametové revoluce nebo modulární hotel postavený na střeše nákupního centra.

České centrum v Berlíně

Dvěma výstavami připomíná České centrum v Berlíně sametovou revoluci v Československu v roce 1989, ale také předcházející roky, které k tomuto politickému a společenskému převratu vedly, i následující vývoj. Působivé fotografie Karla Cudlína doprovází expozice Národního muzea Praha, která dokumentuje historické události prostřednictvím textů a filmových nahrávek. Výstavy bude až do prosince provázet program s různými formáty akce, vedle uváděných filmů a diskusních kroužků to budou například také divadelní představení nebo přednášková řada o vývoji architektury po roce 1989. Černobílým dokumentárním fotografiím, na kterých Karel Cudlín zachytil sametovou revoluci v roce 1989, už je třicet let. Svojí působivou naléhavostí, citem pro detail i absurdní stránky života přibližují současným pozorovatelům svět, jaký byl tenkrát. Karel Cudlín zdokumentoval nejen velké demonstrace v listopadu 1989 v Praze, na kterých vidíme v každé tváři naději a radost, ale od poloviny 80. let zaznamenával také situace všedního života, na sklonku léta 1989 byl u toho, když občané NDR nalezli útočiště v budově západoněmeckého velvyslanectví v Praze a věřili v možnost vycestování. V roce 1991 sledoval v kasárnách Milovice odchod sovětských vojsk a později doprovázel československého prezidenta Václava Havla jako jeden z jeho oficiálních fotografů. Výstavu fotografií doplňuje expozice Národního muzea Praha dokumentující politický převrat v tehdejším Československu. Informačními tabulemi a filmovými nahrávkami připomíná sametovou revoluci a události, které jí předcházely. Dokumentace sahá zpět až k Chartě 77, vysvětluje situaci na začátku 80. let v Československu a dokumentuje průběh revoluce až po rozdělení republiky do dvou samostatných států. Obě výstavy v Českém centru slouží jako kulisa pro další akce. K nim patří filmy a dokumentární snímky z doby revoluce a o této době, pódiové diskuse s aktéry tehdejších událostí a divadelní inscenace, které dále rozvíjejí dotyčná témata. Zaměření přitom není jen na dějiny, ale také na dnešní reflexi uplynulých třiceti let, které například také nově definovaly moderní česko-německé vztahy.

ceske-centrum-berlin-vystava

Více na: tzberlin.de

Niu Hide Hotel

V Berlíně otevřel první modulárně postavený hotel na střeše nákupního centra. Nedostatek prostoru ve velkých městech je velkým tématem budoucnosti. Zejména v Berlíně je životní prostor vzácný, a tak nezbývá než hledat nové alternativy. K průkopníkům v této oblasti patří společnost NOVUM Hospitality, která právě otevřela první modulární hotel na světě – na střeše obchodního centra. Niu Hide Hotel má 152 pokojů a doslova leží na střeše Ring-Center II ve Frankfurter Allee přímo na hranici Friedrichshainu a Lichtenbergu. S dokonalou kombinací historického východního šarmu, socialistického klasicismu, špičkového designu a vintage je magnetem nejen pro mileniály a digitální nomády. A samozřejmě nechybí ani pověstný berlínský street art. Typické murals v niu Hide pocházejí od známých umělců Gigi & Amando, kteří také často stojí za elektro DJ pultem. „Nejen nákupní centra, ale i parkovací garáže jsou pro naše projekty ideální,“ vysvětluje David Etmenan, generální ředitel a vlastník NOVUM Hospitality. „Jsou totiž postavené buď v centru města, nebo na dopravně dobře zajištěných místech. Dobrá poloha je pro dobrý hotel zásadní.“

niu-hide-berlin-hotel

niu-hide-berlin-hotel-2

niu-hide-berlin-hotel-3

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

„Evropské Oscary“ v Berlíně ovládla bosenská Aida

Velké vítezství režisérky Jasmily Žbanićové a jejího historického dramatu Quo vadis, Aida? – tak by se dalo popsat sobotní předávání cen European Film Awards, které proběhlo v Berlíně, avšak z velké části online. Mezi nominované se dostal i snímek Myši patří do nebe českých režisérů Jana Bubeníčka a Denisy Grimmové, ten ale nominaci neproměnil.

Nejčtenější v kategorii Society