Oliver Dunk: Odbory nemůžou být netaktnější

Uprostřed nejhorší hospodářské krize po druhé světové válce požaduje německé vedení odborů Verdi navýšení platů pro zaměstnance veřejné služby přibližně o pět procent.

26. 9. 2020 | Jakub Mašek

Oliver Dunk, Schlager Radio B2.

Dobře placení šéfové odborů již dávno ztratili smysl pro nutná opatření. Stávky v mateřských školkách, klinikách a správě jsou hluboce nesolidární. Zatímco 4,5 milionu lidí má přes kurzarbeit k dispozici mnohem méně peněz, zaměstnanci veřejného sektoru si chtějí dopřát statný příspěvek ke svému platu. Na rozdíl od kohokoli jiného v soukromém sektoru se tito lidé nemusí starat o svou práci. Ať už dělají hodně, málo nebo nic. Na tom nezáleží. Jsou prakticky nevypověditelní. Plus mají dostatečnou dovolenou a běžnou pracovní dobu.

Není to poprvé, co odbory správně neodhadly situaci. Verdi se zmýlil i v otázce nedělního prodeje.

Každý, kdo zakazuje maloobchodníkům pokryteckými argumenty na ochranu zaměstnanců mít otevřeno v neděli a ve svátky, se stává zabijákem práce. Největším nepřítelem maloobchodu nejsou korporace nebo korporátní šéfové. Je to internet, který je otevřený 24 hodin denně. Ať už se jedná o stávku za více peněz v době krize nebo za dodržení staré otevírací doby, jedno je jasné:

Verdi nemá smysl pro realitu roku 2020. A kdo nebude držet krok s dobou, ten s dobou odejde.

S pozdravem
Oliver Dunk