Dlouhá noc brutalismu

V rámci víkendu Dlouhá noc vědy pořádá České Centrum v Berlíně akci, o kterou je eminentní zájem.V rámci víkendu Dlouhá noc vědy pořádá České Centrum v Berlíně akci, o kterou je eminentní zájem.

Historici architektury představí unikátní berlínské a české brutalistní stavby, odhalí jejich historii a vysvětlí, čím je lze považovat za tak jedinečné. Místo konání této akce bude více než příhodné — jinak těžko přístupná aula Institutu pro hygienu a životní prostředí v berlínské fakultní nemocnici Charité vytvoří pro toto téma dokonalou atmosféru.

Brutalismus, který v uplynulých letech získal pozornost i široké veřejnosti, je architektonický styl, jež se stal populárním mezi 60. až 80. lety minulého století. Název „brutalismus“ byl odvozen z francouzského termínu „Béton brut“, nebo-li „hrubý beton“. Jeho hlavním rysem je právě využití pohledového betonu. Dalšími předpoklady pro přiřazení staveb do tohoto architektonického stylu jsou jednak viditelná účelnost stavby a zároveň exponovaní syrových stavebních materiálů.

brutalismus-praha-architektura

brutalismus-berlin-architektura

hotel-intercontinental-brutalismum-praha

Mezi vrcholně brutalistní stavby lze řadit i Velvyslanectví České republiky v Berlíně a v České republice např. OD Kotva nebo hotel Thermal v Karlových Varech.

velvyslanectvi-cr-berlin-brutalismus

kotva-praha-brutalismus-ceske-centrum-berlin

hotel-thermal-karlovy-vary-brutalismu-ceske-centrum-berlin

Pozvání přijali u sourozenci Kordovští, kteří jsou vnoučata manželů Machoninových, jež patří k hlavním představitelům architektury brutalismu v Čechách.

Program přednášek:

Gunnar Klack (Berlín)

Institutu pro hygienu a životní prostředí (Fakultní nemocnice Charité – Benjamin Franklin), v němčině

Felix Torkar (Berlín)

Mäusebunker (Fakultní nemocnice Charité – Benjamin Franklin), v němčině

Marie Kordovská a Jan Kordovský (Praha)

Respekt Madam — Obrana Brutalismu (České velvyslanectví Berlín, Hotel Thermal Karlovy Vary), v angličtině

Petr Kučera (Praha)

Nejlepší poválečná architektura v České republice, v angličtině

 

Registrace není vyžadována. Vstupné pouze s lístkem Dlouhé noci vědy.

Akce se koná 15. června od 18—20 h v Hörsaal Hygiene und Umweltmedizin, Hindenburgdamm 27, Eingang Krahmerstraße, 12203 Berlin.

Text Danuše Siering

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Kateřina Cajthamlová: Chlap by měl umírat v botách

Lékařka a psychoterapeutka MUDr. Kateřina Cajthamlová už dneska ví, co má dělat, když ji v ordinaci začne pacient svádět. Ale nebylo to tak vždycky. Co ještě na sebe v Salónku Lucie Šilhové, jenž se konal v Art & Gallery Černá labuť 2. listopadu, prozradila populární doktorka a spoluautorka autobiografické knížky Zázraky jsou logické? To zapsala moderátorka večera, publicistka a novinářka Lucie Šilhová.
Přečtěte si

Berlín otevřel nové letiště. Odbavuje i čtyři hodiny

Berlín po 16 letech výstavby otevřel během lockdownu své nové letiště známé pod označením BER. První zkušenost cestujících s ním je ovšem bídná. Chystáte-li se z něj letět v době berlínských prázdnin či svátků, na odbavení si v souladu s doporučením Lufthansy vyhraďte raději čtyři hodiny. Budou se vám hodit.

Nejčtenější v kategorii Society