Dlouhá noc brutalismu

V rámci víkendu Dlouhá noc vědy pořádá České Centrum v Berlíně akci, o kterou je eminentní zájem.V rámci víkendu Dlouhá noc vědy pořádá České Centrum v Berlíně akci, o kterou je eminentní zájem.

Historici architektury představí unikátní berlínské a české brutalistní stavby, odhalí jejich historii a vysvětlí, čím je lze považovat za tak jedinečné. Místo konání této akce bude více než příhodné — jinak těžko přístupná aula Institutu pro hygienu a životní prostředí v berlínské fakultní nemocnici Charité vytvoří pro toto téma dokonalou atmosféru.

Brutalismus, který v uplynulých letech získal pozornost i široké veřejnosti, je architektonický styl, jež se stal populárním mezi 60. až 80. lety minulého století. Název „brutalismus“ byl odvozen z francouzského termínu „Béton brut“, nebo-li „hrubý beton“. Jeho hlavním rysem je právě využití pohledového betonu. Dalšími předpoklady pro přiřazení staveb do tohoto architektonického stylu jsou jednak viditelná účelnost stavby a zároveň exponovaní syrových stavebních materiálů.

brutalismus-praha-architektura

brutalismus-berlin-architektura

hotel-intercontinental-brutalismum-praha

Mezi vrcholně brutalistní stavby lze řadit i Velvyslanectví České republiky v Berlíně a v České republice např. OD Kotva nebo hotel Thermal v Karlových Varech.

velvyslanectvi-cr-berlin-brutalismus

kotva-praha-brutalismus-ceske-centrum-berlin

hotel-thermal-karlovy-vary-brutalismu-ceske-centrum-berlin

Pozvání přijali u sourozenci Kordovští, kteří jsou vnoučata manželů Machoninových, jež patří k hlavním představitelům architektury brutalismu v Čechách.

Program přednášek:

Gunnar Klack (Berlín)

Institutu pro hygienu a životní prostředí (Fakultní nemocnice Charité – Benjamin Franklin), v němčině

Felix Torkar (Berlín)

Mäusebunker (Fakultní nemocnice Charité – Benjamin Franklin), v němčině

Marie Kordovská a Jan Kordovský (Praha)

Respekt Madam — Obrana Brutalismu (České velvyslanectví Berlín, Hotel Thermal Karlovy Vary), v angličtině

Petr Kučera (Praha)

Nejlepší poválečná architektura v České republice, v angličtině

 

Registrace není vyžadována. Vstupné pouze s lístkem Dlouhé noci vědy.

Akce se koná 15. června od 18—20 h v Hörsaal Hygiene und Umweltmedizin, Hindenburgdamm 27, Eingang Krahmerstraße, 12203 Berlin.

Text Danuše Siering

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,