Historici architektury představí unikátní berlínské a české brutalistní stavby, odhalí jejich historii a vysvětlí, čím je lze považovat za tak jedinečné. Místo konání této akce bude více než příhodné — jinak těžko přístupná aula Institutu pro hygienu a životní prostředí v berlínské fakultní nemocnici Charité vytvoří pro toto téma dokonalou atmosféru.
Brutalismus, který v uplynulých letech získal pozornost i široké veřejnosti, je architektonický styl, jež se stal populárním mezi 60. až 80. lety minulého století. Název „brutalismus“ byl odvozen z francouzského termínu „Béton brut“, nebo-li „hrubý beton“. Jeho hlavním rysem je právě využití pohledového betonu. Dalšími předpoklady pro přiřazení staveb do tohoto architektonického stylu jsou jednak viditelná účelnost stavby a zároveň exponovaní syrových stavebních materiálů.
Mezi vrcholně brutalistní stavby lze řadit i Velvyslanectví České republiky v Berlíně a v České republice např. OD Kotva nebo hotel Thermal v Karlových Varech.
Pozvání přijali u sourozenci Kordovští, kteří jsou vnoučata manželů Machoninových, jež patří k hlavním představitelům architektury brutalismu v Čechách.
Program přednášek:
Gunnar Klack (Berlín)
Institutu pro hygienu a životní prostředí (Fakultní nemocnice Charité – Benjamin Franklin), v němčině
Felix Torkar (Berlín)
Mäusebunker (Fakultní nemocnice Charité – Benjamin Franklin), v němčině
Marie Kordovská a Jan Kordovský (Praha)
Respekt Madam — Obrana Brutalismu (České velvyslanectví Berlín, Hotel Thermal Karlovy Vary), v angličtině
Petr Kučera (Praha)
Nejlepší poválečná architektura v České republice, v angličtině
Registrace není vyžadována. Vstupné pouze s lístkem Dlouhé noci vědy.
Akce se koná 15. června od 18—20 h v Hörsaal Hygiene und Umweltmedizin, Hindenburgdamm 27, Eingang Krahmerstraße, 12203 Berlin.
Text Danuše Siering