EMOP Berlin se blíží do finále – FOAM TALENT zve na turné všemi aspekty současné fotografie

S otevřením závěrečné výstavy v rámci EMOPu zve od 22. října renomované FOAM Muzeum z Amsterdamu do Kühlhausu v Kreuzbergu. Představuje zde práce 19 nadějných talentů fotografie ve věku pod 35 let.

Birk Alisch – Gamechangers (2020) © Lette Verein Berlin.

FOAM každoročně vyzývá mladé talenty, aby jim předložili své fotografie. Vybraní fotografové jsou potom prezentováni v domácí galerii i v zahraničí a často získávají uznání prostřednictvím řady kariérních příležitostí. Muzeum vydává vlastní Foam Magazine

EMOP Berlin pomalu končí. Nabídnul 114 výstav na 100 místech po celém Berlíně, doplněn byl různorodým programem akcí. Organizace tak rozsáhlého festivalu je za podmínek pandemie ještě větší výzvou, organizátoři jsou ale spokojeni. „Úspěch s mnoha tisíci návštěvníky, a to i díky decentralizaci a disciplíně každého, v dnešní době korony není samozřejmostí,“ řekl Moritz van Dülmen, ředitel Kulturprojekte Berlin. Podařilo se jim to ale na jedničku.

Právě v této nelehké době EMOP ukazuje, jak je důležité dát prostor umění. Kreativci a umělci jsou speciální skupina lidí, která je právě v této době nepostradatelná, a přesto je upozaďovaná. Slovo umělec je od slova umět. Umí nás v této turbulentní době zastavit, dávají nám příležitost být aspoň na chvíli sám se sebou, se svými myšlenkami a inspiracemi. Zároveň my – umožněním prezentace a našim zájmem – nabízíme umělcům prostor vyjádřit to, co v sobě nosí, o co se chtějí podělit, aby svým jazykem interpretovali jejich náhled na svět.

Dnes, kdy je náš život diktován politiky, epidemiology, virology a odborníky všeho druhu, je toto zastavení víc než nutné. Každý potřebuje pohlazení duše, mít čas zamyslet se, zastavit se, a hlavně obdivovat krásu kolem nás. Bez ní život šťastný není…

Reminiscence na nejzajímavější fotografie EMOPu 2020:

Roger Melis – Avenue Foch a.d.s. Paris zu Fuß (1982) © argus fotokunst.

Peter Hujar – David Brintzenhofe Applying Make-up (II) (1982), © Gropius Bau 1.

Více k EMOP najdete zde, k FOAM TALENT zde.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Řezbářským uměním českých betlémářů se chlubil i komunistický režim

Betlémy zdobí v čase vánočním domácnosti a svatostánky po celém světě. Ve světě se tento fenomén datuje do osmého století. Jejich rozšíření přišlo do českých zemí o tisíc let později, sahá až na přelom 17. a 18. století. Které betlémy jsou tedy v Čechách a na Moravě, nejstarší, technicky nejdokonalejší a také největší?
Přečtěte si

Do Brna za současným designem a svítícím mrakem

Co všechno je možné udělat pro design? Na to hledá odpověď Moravská galerie v Brně, která po téměř tříleté rekonstrukci znovuotevřela budovu Uměleckoprůmyslového muzea. Nové prostory provází i nový koncept, který napoví, co přesně v expozicích najdete – Art Design Fashion, tedy jména jako je Maxim Velčovský, Liběna Rochová, Jíří Pelcl a mnoho dalších významných současných designérů.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign