LouTkáček: Pohádka se zpěvem, tancem a pantomimou

Také Opera Národního divadla přichází na sklonku roku s vánoční nadílkou: Hudební pohádkou pro děti se zpěvem, tancem a loutkami LouTkáček / Tutifäntchen. Před 101 lety ji zkomponoval Paul Hindemith. Nyní zazní v české premiéře.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: LouTkáček: Ein Weihnachtsmärchen mit Gesang, Tanz und Pantomime

LouTkáček je zároveň vůbec první dětskou operou cyklu Musica non grata. Hudební projekt, který probíhá od roku 2020 do nadcházejícího roku, se věnuje hudebnímu odkazu osobností pronásledovaných ve 30. až 40. let minulého století nacionálním socialismem nebo perzekvovaných z náboženských, rasových, politických či genderových důvodů. Jedním z nich byl také Paul Hindemith. 

Poetická vánoční hra německých autorek Hedwigy Michel a Franzisky Becker o oživlé loutce, holčičce Týně a jejich společném dobrodružství zhudebnil Hindemith na podzim roku 1922. Hudbu přitom od začátku komponoval pro dětského diváka. Úspěšná světová premiéra se konala krátce na to v hessenském divadle v Darmstadtu. Česká premiéra se odehraje 30. listopadu ve ve Stavovském divadle. „Ačkoliv zde hraje hudba zásadní roli, není LouTkáček operou v klasickém slova smyslu“, vysvětluje dirigent David Švec s tím, že dílo má šestnáct uzavřených hudebních čísel zpívaných i instrumentálních, která nejsou moc dlouhá zpívané části nejsou tradiční operní árie, ale spíše písně. Překvapivě může zapůsobit už i samotný úvod k LouTkáčkovi, při níž zazní tradiční česká koleda Nesem vám noviny.

Pantomima pro dětskou duši

Na dětského diváka cílí také režie Radima Vizváryho, který do představení záměrně vnesl takové scény pro „dětskou duši“: „Pro děti to může být v mnohých případech první takto komplexní divadelní zážitek v životě. Děti se tu poprvé mohou setkat s pantomimou, operním zpěvem, poprvé mohou vidět orchestr“, zdůrazňuje jeden z nejvýraznějších představitelů současného mimického divadla ve střední Evropě a umělecký šéf věhlasné Laterny magiky. V díle tak děti uvidí kromě herců-zpěváků i šest mimů. Ti pantomimicky ztvárňují oživlé loutky v kostýmech pohádkových postav.

Foto: Serghei Gherciu

O vizuální podobu inscenace se postarala scénografka Eva Jiříkovská, která přirozeně vycházela ze dřeva. V kompletně dřevěné scéně se odráží i tradiční andělské zvonění s hvězdou na vrcholu. Také ona hraje v příběhu důležitou roli. Autorem českého libreta je Ondřej Hučín.

Představení je vhodné pro děti od pěti let a trvá 60 minut. Hraje se v češtině v bloku od listopadu do 14. prosince 2023 vždy během dopoledne ve Stavovském divadle. S podporou Velvyslanectví SRN v České republice.

Více na musicanongrata.cz 

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

The dark rooms exhibition

       ·   25.04.2024
Berlín nikdy neodpočívá. V této metropoli se zdá, že mír a čas jsou jen privilegiem pro vyvolené. Ale existují i výjimky.

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.