Ikonický design s racčími křídly

Koncepční sportovní vůz Vision One-Eleven znovu oživil ikonický model okřídleného Mercedesu C 111, čímž se splnil sen několika generací motoristů. Z jeho kokpitu je vidět na tři světové strany a řidič se stává součástí jedné velké „rozšířené reality“.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Ikonisches Design mit Möwenflügel

Mercedes-Benz Vision One-Eleven je progresivní interpretací vozů 300 SL a C 111, známých po světě pod přezdívkou Gullwing čili „racčí křídla“. 

„Tyto ikony jsou součástí naší DNA,“ říká Gorden Wagener, hlavní designér automobilky. Koncepční vůz ze 70. let označuje za „über-car“, který v tehdejších autosalonech působil téměř jako UFO. Jakými vlastnostmi musí podle něj disponovat vůz dnes, aby dosáhl podobně kultovního statusu? 

„Potřebuje onen kouzelný x-faktor: nečekaný a výjimečný šmrnc, který lidi trvale fascinuje. Ikonický vůz musí být z definice krásný a navíc nadčasový. Nejenže zachytí a překoná aktuální trendy a ducha doby (zeitgeist), ale také toto vše sám vyvolává.“ Týmu spolupracovníků proto radí, aby byli vizio­nářští a nenechali se svazovat konvencemi. 

Ikona musí být něčím skutečně neotřelým a nadčasovým – musí mít onen magický x-faktor

Vision One-Eleven v tom má dobře našlápnuto. Exteriér má atletický tvar a silueta vozu má až sochařský nádech. Pověstný „One-Bow“ design tvarem připomínající šíp ladí s měděno-oranžovým lakem, který mění odstíny s denním světlem. Barva též upomíná na ikonický vzor, avšak nekopíruje jej. 

Extravagantní „žraločí nos“, který je další reminiscencí na legendární prototyp, pluje těsně nad vozovkou (tento luxusní predátor měří na výšku pouhých 1170 milimetrů). Wagener připomíná, že přední sklon dodává dynamický ráz, takže vůz „vyvolává pocit rychlosti, i když stojí na místě“.

Nové technologie

Koncepční vůz pohání axiální motor z dílny britské firmy YASA, která patří do rodiny Mercedes-AMG a vyvinula elektromotor využívající revoluční technologii. V tomto axiálním motoru probíhá elektro­­­­magnetický tok rovnoběžně s osou otáčení mo­to­­ru, takže pod­statně vyšší rezervy nabízejí zcela novou úroveň výkonu,“ vysvětluje technologický vedoucí vývoje vozu Markus Schäfer. Oproti klasickému elektromotoru má třetinovou hmotnost a trojnásobný výkon. To samo­zřejmě skrývá obrovský potenciál pro supersportovní automobily budoucnosti.

Značka Mercedes-Maybach nyní přichází se speciálními modely Night Series v rámci programu MANUFAKTUR, který zajišťuje možnost dodání vozů zákazníkovi přesně na míru.

Koncepční vůz Vision One-Eleven není jediná no­­vin­­­­ka, s níž Mercedes-Benz přichází. Tou další je expanze programu MANUFAKTUR, který nabízí vysokou míru individualizace. Vozy „na míru“ budou brzy součástí všech Top End modelů. Například použitím neobvyklých barevných kombinací, jako jsou slunečně žluté interiéry, které ostře kontrastují s tmavými metalickými exteriéry. 

Překvapivé kombinace

To charakterizuje zejména vozy značky Mercedes-Maybach, která přišla se speciálními modely Night Series. Obsahují kontrastní prvky (růžově zlaté světlomety a tmavý chrom), inovativní design kol s tmavě lesklým vzorem Maybach, jakož i dekor v podobě rybí kosti v interiéru. 

V něm hraje design též prvořadou úlohu. „Kom­bi­nujeme tradiční materiály, jako je dřevo a kůže, vy­­tvořené s opravdovou řemeslnou zručností, s nej­no­­­­­­­­­­vějšími technologicky vyspělými prvky, jako je na­­­­­­­­­­­příklad obrazovka Hyperscreen. Výsledek je na­­prosto unikátní.“ 

Tento článek vyšel v pátém čísle tištěného magazínu N&N Czech-German Bookmag

Aktuálně na českém webu

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.