Máte-li odvahu, vyražte do Vídně za nahněvanými holčičkami 

Japonský umělec Yoshitomo Nara se svými obrazy rozzlobených děvčátek proslavil po celém světě. Nyní jsou jeho díla k vidění ve Vídni. „All my little words“ je výstava, na které budete zírat nejen vy, ale i všechny ty rozzlobené holčičky na vás.

Je to rozzlobená, nesympatická holčička, která se bouří, snaží se protestovat a zároveň se cítí osamělá a bezmocná. Je to pocit, který známe nejen z Tokia, ale i Berlína, Vídně, Madridu a New Yorku. Proto je jazyk Yoshitoma Nary, ačkoli je vlastně zakotven v japonské manga kultuře, hluboce srozumitelný i na západě. Není náhodou, že je jedním z nejslavnějších umělců naší doby.

Sám Yoshitomo Nara (*1959) nechává otevřené, zda se vůbec jedná o dívenky či chlapce či něčím mezi, zdrojem jeho díla jsou pocity a vzpomínky na dětství. “Tato díla ukazují mé nitro. Jsou lidé, kterým se moje práce líbí, a jsou lidé, kterým se moje práce nelíbí,” říká lapidárně Nara.

Fuck U (2015)

V devadesátých letech 20. století na sebe upozornil svými “Angry girls”, vysoce stylizovanými zobrazeními holčiček s pochmurným pohledem, upířími tesáky nebo noži v rukou. Dětské postavy, připomínající estetiku komiksů a kreslených filmů, zahrnují škálu od usmrkaných spratků až po naivně a roztomilé dívky. 

„Evropanům to připomíná japonský komiksový styl kresby mangu – zatímco mě, Japonci, staré evropské dětské knížky,“  řekl deníku Presse při zahájení výstavy v Albertině Modern. 

Dívka v červených šatech se na nás dívá zespodu. Ne zrovna příjemným způsobem. Vyhrožuje nám? Bezpochyby! Má “nůž za zády”, což je i název tohoto obrazu.  V roce 2019 byl vydražen za 23 milionů eur.

With the Knife (2018)

Za stvořeními, která na první pohled vypadají naivně, se skrývá punkový přístup. Ne ve smyslu destruktivním, ale ve smyslu kritickém, ve smyslu, který zpochybňuje, protestuje a s ničím se nesmíří. Jsou to silné malé osobnosti, které vzdorují světu dospělých respektive svému dospívání. Dávají najevo své názory a pocity s upřímností a nefalšovaností, jež je dětem vlastní.

Výstava, která je první velkou muzejní prezentací umělce v Evropě, se zaměřuje na mnohostrannou kreslířskou a grafickou tvorbu Nary. Nara si sám jednotlivá díla sám v sálech rozmístil. Výstava zahrnuje experimentální práce na papíře, několik obrazů a soch a velkoplošnou instalaci.

Výstava potrvá do 1. listopadu

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Nejčtenější v kategorii Travel

Aktuálně na českém webu

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.