Picasso v Charlottenburgu

Ach, už zase Picasso, povzdechla jsem si tiše, když jsem dostala pozvání na výstavu Pablo Picasso x Thomas Scheibitz do muzea Berggruen v Charlottenburgu. Že jsem nakonec vůbec nelitovala, vděčím nejen samotné výstavě, ale také zajímavému vyprávění průvodce-kunsthistorika.

Výstava začíná ranými díly umělce a pozvolna přechází do kubismu. Nejpozději tady si divák uvědomí, že kubismus byl vlastně experiment. Žádný politický podtext, žádný manifest, který chce analyzovat svět. Vývoj kubismu je nejlépe vidět na obrazech osudových žen Pabla Picassa, které rád a často maloval. “Picasso nebral žádné drogy, jako např. Jean Cocteau, ani nebyl alkoholik jako Modigliani,” popisuje kustod, “ale měl dvě velké životní drogy – práci a ženy.”

Celkový počet jeho děl je odhadován na 50 tisíc! Kolik žen měl v životě Picasso známo není. Ale je jasné, že ženy ovlivňovaly jeho práci, byly jeho múzy a podporovatelky. Měl čtyři manželky, se kterými měl čtyři děti. Vždy to byl mačo Picasso, kdo vztah ukončil, když mu to právě vyhovovalo. Jediná žena, která ho sama opustila, byla Francois Gilot, se kterou měl dvě děti – Palomu a Clauda. “Osudy jeho manželek a milenek často končily tragicky. Souviselo to s tím, že jim Picasso doslova vycucal energii. K tomu pasuje i jeho oblibený citát: Ženy jsou buď bohyně nebo rohožky.”

Muzeum Berggruen má jednu z nejdůležitějších sbírek klasického moderního umění na světě. Zakladatel sbírky, sběratel a obchodník s uměním Heinz Berggruen, prodal městu Berlín v roce 2000 celou svou sbírku výrazně pod její hodnotou. 250 milionů euro, které město zaplatilo, byl jen zlomek z odhadované hodnoty 1, 5 miliardy euro. Pod jednou střechou se dnes nachází více než 100 děl Pabla Picassa, dále díla Alberta Giacomettiho, George Braqua, Paula Klee a Henriho Matisse. Kolekce Berggruen patří do sbírek Berliner Nationalgalerie.
Výstava běží do 1. března 2020. Více se dozvíte zde.

Foto: Danuše Siering

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher