Potkají se dva Čechoslováci v baru a vznikne výstava

Jiří Georg Dokoupil a Julian Schnabel se znají téměř 40 let, svá společná díla ale letos vystavují poprvé. Hravá plátna představující dialog výtvarníků, jež spojují československé kořeny, vystavuje do 15. srpna Osthaus Museum v německém Hagenu.

Julian Schnabel a Jiří Georg Dokoupil pracují v berlínském ateliéru, 2015. Foto: Deyan Manolov.

Two Czechoslovakians Walk into a Bar – toto není začátek vtipu, ale název výstavy, která je velkou premiérou společných děl dvou umělců, kteří sice oba mají československé kořeny, jejich první setkání ale proběhlo v Berlíně. O řadu let později se Jiří Georg Dokoupil, který aktuálně žije v Praze, a Julian Schnabel, ten zase pobývá v New Yorku, setkávají opět v Německu a v hagenském muzeu vystavují díla, která představují jejich společný dialog a hravé reakce jednoho tahu štětce na druhý.

Dohromady je svedl koberec z blešáku

Dokoupil a Schnabel se seznámili v roce 1982 na výstavě v Berlíně. Tehdy jistě netušili, že je za třicet let svede dohromady náhoda a že jejím výsledkem budou jejich společná díla. Tu náhodu „zavinil“ Schnabel, který si v roce 2015 na berlínském blešáku koupil koberec, jenž chtěl využít pro své umělecké dílo. Kde na to ale v Berlíně najít dost místa? Jeden z kamarádů Schnabela odkázal právě na Dokoupila, který má v německém hlavním městě velké studio, do kterého se (jak se později ukázalo) Schnabel se svým kobercem bez problému vešel. Tehdy také vznikl nápad na vytvoření společných uměleckých děl.

Julian Schnabel a Jiří Georg Dokoupil pracují v berlínském ateliéru, 2015. Foto: Deyan Manolov.

Na aktuální výstavě v Osthaus Museu Hagen je k vidění celkem patnáct velkoplošných obrazů, které doposud nebyly nikde vystaveny. K jejich tvorbě umělci kromě akrylových barev používali také spreje, mýdlovou vodu nebo linoleum. „Výsledkem tohoto malířského dialogu jsou fascinující umělecká díla, která vyzařují spontánost a humor,“ říká ředitel hagenského muzea Tayfun Belgin. „Kromě zajímavé umělecké minulosti, která produkovala divoká a expresivní díla, ukazují tyto obrazy podstatu a hloubku působivé intenzity,“ dodává Belgin k výtvarným kvalitám obou umělců. 

Jiří Georg Dokoupil (vlevo) a Julian Schnabel před jejich společným obrazem v Osthaus Museu Hagen. Foto: Bernd Berke.

Společnost těmto malbám dělá ještě asi osmdesátka Schnabelových tisků, které vznikaly od 70. let minulého století do roku 2021. Výstava Two Czechoslovakians Walk into a Bar potrvá v Osthaus Museum Hagen do 15. srpna 2021. Na výstavu je potřeba se předem zaregistrovat mailem na: Museen@stadt-hagen.de

Mohlo by vás zajímat

segen-klaster-berlin
Přečtěte si

TOP 5 – kláštery a prostory pro meditaci v Berlíně a okolí

Hluk je charakteristickým znakem naší doby, řekl jednou Roman Polanski. A má pravdu. Právě proto se stávají tichá místa pokladem, která vyhledává každý, kdo chce a umí být jen sám se sebou. Ano, i tato místa Berlín nabízí.Hluk je charakteristickým znakem naší doby, řekl jednou Roman Polanski. A má pravdu. Právě proto se stávají tichá místa pokladem, která vyhledává každý, kdo chce a umí být jen sám se sebou. Ano, i tato místa Berlín nabízí.
Přečtěte si

Školou života pro mě bylo devět let v Hamburku, říká primabalerína Pollertová

Opravdu talentovaní baleťáci umí hned lyžovat, bruslit, cokoli. Kouknou na pohyb a skvěle ho okopírují. Jako každého sportovce je bolí nohy, bolest ale nesmí brát vážně. „Rozdíl mezi baletkou a sportovcem je, že my se při bolesti usmíváme, sportovec se kření či šklebí či má křeč,” prozradila magazínu n&n provozovatelka Baletní akademie Adély Pollertové, která sídlí v domě Černá labuť Na Poříčí.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign