Potkají se dva Čechoslováci v baru a vznikne výstava

Jiří Georg Dokoupil a Julian Schnabel se znají téměř 40 let, svá společná díla ale letos vystavují poprvé. Hravá plátna představující dialog výtvarníků, jež spojují československé kořeny, vystavuje do 15. srpna Osthaus Museum v německém Hagenu.

Julian Schnabel a Jiří Georg Dokoupil pracují v berlínském ateliéru, 2015. Foto: Deyan Manolov.

Two Czechoslovakians Walk into a Bar – toto není začátek vtipu, ale název výstavy, která je velkou premiérou společných děl dvou umělců, kteří sice oba mají československé kořeny, jejich první setkání ale proběhlo v Berlíně. O řadu let později se Jiří Georg Dokoupil, který aktuálně žije v Praze, a Julian Schnabel, ten zase pobývá v New Yorku, setkávají opět v Německu a v hagenském muzeu vystavují díla, která představují jejich společný dialog a hravé reakce jednoho tahu štětce na druhý.

Dohromady je svedl koberec z blešáku

Dokoupil a Schnabel se seznámili v roce 1982 na výstavě v Berlíně. Tehdy jistě netušili, že je za třicet let svede dohromady náhoda a že jejím výsledkem budou jejich společná díla. Tu náhodu „zavinil“ Schnabel, který si v roce 2015 na berlínském blešáku koupil koberec, jenž chtěl využít pro své umělecké dílo. Kde na to ale v Berlíně najít dost místa? Jeden z kamarádů Schnabela odkázal právě na Dokoupila, který má v německém hlavním městě velké studio, do kterého se (jak se později ukázalo) Schnabel se svým kobercem bez problému vešel. Tehdy také vznikl nápad na vytvoření společných uměleckých děl.

Julian Schnabel a Jiří Georg Dokoupil pracují v berlínském ateliéru, 2015. Foto: Deyan Manolov.

Na aktuální výstavě v Osthaus Museu Hagen je k vidění celkem patnáct velkoplošných obrazů, které doposud nebyly nikde vystaveny. K jejich tvorbě umělci kromě akrylových barev používali také spreje, mýdlovou vodu nebo linoleum. „Výsledkem tohoto malířského dialogu jsou fascinující umělecká díla, která vyzařují spontánost a humor,“ říká ředitel hagenského muzea Tayfun Belgin. „Kromě zajímavé umělecké minulosti, která produkovala divoká a expresivní díla, ukazují tyto obrazy podstatu a hloubku působivé intenzity,“ dodává Belgin k výtvarným kvalitám obou umělců. 

Jiří Georg Dokoupil (vlevo) a Julian Schnabel před jejich společným obrazem v Osthaus Museu Hagen. Foto: Bernd Berke.

Společnost těmto malbám dělá ještě asi osmdesátka Schnabelových tisků, které vznikaly od 70. let minulého století do roku 2021. Výstava Two Czechoslovakians Walk into a Bar potrvá v Osthaus Museum Hagen do 15. srpna 2021. Na výstavu je potřeba se předem zaregistrovat mailem na: Museen@stadt-hagen.de

Mohlo by vás zajímat

Wikimedia Dirk Ingo Franke
Přečtěte si

Neues Ufer, Hauptstrasse a  Bowieho byt v prvním patře vlevo

Neues Ufer – bar, kam chodil David Bowie s Iggy Popem. Vždy jsem chtěl zajít, ale až teprve před pěti lety tam byl poprvé. Hauptstrasse 157, Schöneberg. Zas tam sedím a pozoruji starý závěs a mozaiku na zemi, jako bych se propadal ne do 70. let, ale padesátých, ještě před vybudováním Zdi, která odtud nebyla daleko. David Bowie do těchto míst – bydlel jen o pár metrů dál, v Hauptstrasse 155 – přijíždí na konci roku 1976, trochu unaven z velkých metropolí a neustálého cestování, nepatrně se ztratit.
Přečtěte si

Politicky nekorektní Louskáček. Berlínský státní balet stáhl adventní hit z programu

K adventu neodmyslitelně patří baletní představení Louskáček – Vánoční příběh, které bývá beznadějně vyprodané měsíce dopředu. Pohádku o oživlé hračce a zlém Myším králi ovšem na programu Berlínského Státního baletu letos nenajdete. Opulentní nastudování z roku 2013 v choreografii Vasilije Medveděva a Yuriho Burlaky za 1,5 milionu eur zůstane v depozitáři. Je prý totiž politicky nekorektní.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign