Potkají se dva Čechoslováci v baru a vznikne výstava

Jiří Georg Dokoupil a Julian Schnabel se znají téměř 40 let, svá společná díla ale letos vystavují poprvé. Hravá plátna představující dialog výtvarníků, jež spojují československé kořeny, vystavuje do 15. srpna Osthaus Museum v německém Hagenu.

Julian Schnabel a Jiří Georg Dokoupil pracují v berlínském ateliéru, 2015. Foto: Deyan Manolov.

Two Czechoslovakians Walk into a Bar – toto není začátek vtipu, ale název výstavy, která je velkou premiérou společných děl dvou umělců, kteří sice oba mají československé kořeny, jejich první setkání ale proběhlo v Berlíně. O řadu let později se Jiří Georg Dokoupil, který aktuálně žije v Praze, a Julian Schnabel, ten zase pobývá v New Yorku, setkávají opět v Německu a v hagenském muzeu vystavují díla, která představují jejich společný dialog a hravé reakce jednoho tahu štětce na druhý.

Dohromady je svedl koberec z blešáku

Dokoupil a Schnabel se seznámili v roce 1982 na výstavě v Berlíně. Tehdy jistě netušili, že je za třicet let svede dohromady náhoda a že jejím výsledkem budou jejich společná díla. Tu náhodu „zavinil“ Schnabel, který si v roce 2015 na berlínském blešáku koupil koberec, jenž chtěl využít pro své umělecké dílo. Kde na to ale v Berlíně najít dost místa? Jeden z kamarádů Schnabela odkázal právě na Dokoupila, který má v německém hlavním městě velké studio, do kterého se (jak se později ukázalo) Schnabel se svým kobercem bez problému vešel. Tehdy také vznikl nápad na vytvoření společných uměleckých děl.

Julian Schnabel a Jiří Georg Dokoupil pracují v berlínském ateliéru, 2015. Foto: Deyan Manolov.

Na aktuální výstavě v Osthaus Museu Hagen je k vidění celkem patnáct velkoplošných obrazů, které doposud nebyly nikde vystaveny. K jejich tvorbě umělci kromě akrylových barev používali také spreje, mýdlovou vodu nebo linoleum. „Výsledkem tohoto malířského dialogu jsou fascinující umělecká díla, která vyzařují spontánost a humor,“ říká ředitel hagenského muzea Tayfun Belgin. „Kromě zajímavé umělecké minulosti, která produkovala divoká a expresivní díla, ukazují tyto obrazy podstatu a hloubku působivé intenzity,“ dodává Belgin k výtvarným kvalitám obou umělců. 

Jiří Georg Dokoupil (vlevo) a Julian Schnabel před jejich společným obrazem v Osthaus Museu Hagen. Foto: Bernd Berke.

Společnost těmto malbám dělá ještě asi osmdesátka Schnabelových tisků, které vznikaly od 70. let minulého století do roku 2021. Výstava Two Czechoslovakians Walk into a Bar potrvá v Osthaus Museum Hagen do 15. srpna 2021. Na výstavu je potřeba se předem zaregistrovat mailem na: Museen@stadt-hagen.de

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,