Šišky s mákem

Fotografka Kateřina Sýsová servíruje dortíky a další lahůdky

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Nocken mit Moh

Mít jednu českou a jednu německou babičku s sebou neslo celou řadu předností. Jezdit o prázdninách do zahraničí nebo mluvit automaticky dvěma jazyky byly ty očividné výhody s velkým V. Potom se k tomu ale pojily ještě radosti malé. Například repertoár sladkostí. Babičky se nikdy nesnažily tolik vychovávat a více rozmazlovaly. Místo královeckých klopsů, které byly plné hluboce nenáviděných kapií, jsem si tak směla rovnou odkrojit kousek krásného koláče, jehož tvar a struktura připomínaly kmen stromu. V Česku mě babička zase ochotně brávala na výlety do cukrárny. Mezi nádhernými růžovými zákusky jsem si skoro nemohla vybrat. Při rozhodování kromě barvy hrálo také roli množství krému. Zde platilo čím více, tím lépe. Přála jsem si dát tolik růžových indiánků, kolik by se vešlo na tátovu šachovnici. Když jdu okolo růžové cukrárny jménem Stáňa, pořád na to vzpomínám. Rozhodla jsem se proto konečně zaplnit šachovnici indiánky a vzdát tak hold všem babičkám, které nehledě na to, odkud pocházejí a jestli mluví o indiáncích, nebo čokoládových polibcích, jsou opravdové cukrové královny.

Fotografie: Kateřina Sýsová

Mohlo by vás zajímat

Wikimedia Dirk Ingo Franke
Přečtěte si

Neues Ufer, Hauptstrasse a  Bowieho byt v prvním patře vlevo

Neues Ufer – bar, kam chodil David Bowie s Iggy Popem. Vždy jsem chtěl zajít, ale až teprve před pěti lety tam byl poprvé. Hauptstrasse 157, Schöneberg. Zas tam sedím a pozoruji starý závěs a mozaiku na zemi, jako bych se propadal ne do 70. let, ale padesátých, ještě před vybudováním Zdi, která odtud nebyla daleko. David Bowie do těchto míst – bydlel jen o pár metrů dál, v Hauptstrasse 155 – přijíždí na konci roku 1976, trochu unaven z velkých metropolí a neustálého cestování, nepatrně se ztratit.
Přečtěte si

Naše zlatá budoucnost

Někdejší novinář a dnes šéf „šéf programu Českých center k předsednictví EU“ Tomáš Sacher si ve svém textu všímá toho, jakým směrem se Evropská unie vydala v poslední dekádě.
Přečtěte si

Nová umělecká galerie Kunsthalle Praha přinese nejen přeshraniční dialogy

„Chtěli bychom přispívat k objevování nových pohledů na umění 20. a 21. století, na svět, ve kterém žijeme, a vytvořit tak živé místo pro setkání s uměním pro co nejrozmanitější publikum,“ říká o Kunsthalle Praha její ředitelka Ivana Goossen. Nové místo pro umění z bývalé Zengerovy trafostanice otevře své prostory 22. 2. 2022.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign