V Berlíně oživují vzpomínky na Woodstock

Výstava “Woodstock” v Berlíně připomíná nejslavnější hudební festival všech dob
Od 15. do 17. srpna 1969 prožilo bezmála 500 000 lidí na farmě nedaleko New Yorku jedinečný festival ve Woodstocku. Nyní se k němu vrací rozsáhlá výstava v Berlíně.

Třídenní festival, považovaný za “matku všech open airů”, se v průběhu let stal symbolem kontrakultury, kdy se hudební událost zasazuje o antimilitarismus, rovná práva všech, stejně jako o uměleckou a sexuální svobodu. Tato bezpodmínečná kolektivní vůle ke změně, zhudebněná kapelami a umělci jako Jimi Hendrix, Janis Joplin, Joan Baez, The Who, Santana, Sly & The Family Stone a Joe Cocker, nás provází dodnes.

Výstava Woodstock v Berlíně Foto: Kevin Drewes

Rozsáhlou výstavu děl fotografa Woodstocku Elliotta Landyho, která připomíná festival v jedinečných impresích, je nyní možné poprvé vidět v Berlíně. Kromě Landyho metrových portrétů rockerů se návštěvníci ve čtyřech sekcích seznámí s duchem doby konce 60. let. K vidění jsou velkoformátové fotografické instalace, portréty, audiovizuální psychedelická show a kavárna Woodstock Cafe, přímo v centru metropole.

Foto: Kevin Drewes

K vizuálnímu zachycení tohoto “woodstockého snu” významně přispěl americký fotograf Elliott Landy (nar. 1942) svými epochálními fotografiemi. Jako první uznávaný hudební fotograf doprovázel na turné umělce jako Janis Joplin, Jimi Hendrix, Bob Dylan a The Band a jako jeden z mála směl fotografovat přímo na pódiu během festivalu.

Foto: Kevin Drewes

Jeho ilustrované knihy dodnes působí jako dokumentace životního postoje celé generace. Slavný fotograf a autor vystavuje v Berlíně v rámci výstavy „Woodstock“ na 160 svých nejslavnějších fotografií, včetně fotografických dobových dokumentů, které zachycují ducha této doby mimo festival. Výstava se koná nedaleko Bahnhof ZOO, v bývalé budově Karstadt Sport v Joachimstaler Straße, je otevřena od středy – neděle od 12 do 20 hodin.

Zájemci z Česka ale kvůli této expozici možná nebudou muset jet do Německa.  “V Berlíně jsme do konce června. A od července bychom rádi přesunuli celou výstavu do Prahy. Hledáme prostor o velikosti cca 1000 metrů čtverečních,“ řekl N&N magazínu manažer výstavy Michael Steffen.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Do Brna za současným designem a svítícím mrakem

Co všechno je možné udělat pro design? Na to hledá odpověď Moravská galerie v Brně, která po téměř tříleté rekonstrukci znovuotevřela budovu Uměleckoprůmyslového muzea. Nové prostory provází i nový koncept, který napoví, co přesně v expozicích najdete – Art Design Fashion, tedy jména jako je Maxim Velčovský, Liběna Rochová, Jíří Pelcl a mnoho dalších významných současných designérů.
Přečtěte si

Umění, které najdete jen v Berlíně: The opium-smoking white elephant

Přemýšlíte o nákupu uměleckého díla? A co takhle nákup uměleckých fotografií? V Berlíně a možná v celém Německu k tomu nenajdete lepší místo než PHOTO EDITION BERLIN, kam nyní můžete zajít na výstavu digitálních obrazů thajského umělce, jehož díla zatím v Evropě vystavena nikdy nebyla. A jeho jméno? V překladu Bílý slon kouřící opium.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign