Vallmo — krása jednoduchosti

Příběh Martina a Petra se na první pohled zdá jak pohádka. Že se však za ním skrývá také dřina, talent, odvaha a správné načasování, o tom se můžete přesvědčit v nově otevřené restauraci Vallmo na Novém Městě, která Vás aspoň na chvíli unese do požitkářského ráje.

Petr Flek a Martin Makovička se před lety potkali díky práci v Ambiente Brasileiro. Po nějaké době společného bydlení se při nejedné sklence dobrého moku rozhodli, že si spolu jednou otevřou vlastní podnik. Jejich pracovní cesty se však rozešly, Martin odjel do Kanady a Irska, Petr do Španělska a Švédska.

V létě 2019 se znovu potkali a řekli si, že když ne teď, tak nikdy. V říjnu na všem začali pracovat jen s pomocí rodin a kamarádů. “Po dvou měsících každodenní práce od rána do večera jsme si mohli říct, že je to přesně to, co si představujeme”, říká Petr. Poprvé bylo otevřeno 3. prosince 2019. “Když vyprávíme, jak vše vznikalo, že jsme si celý projekt zafinancovali a zrekonstruovali sami, baví nás, jak lidi reagují. Rozhodně to v dnešní době různých investorů není obvyklé”, dodává Martin. 

Jejich koncept spočívá v myšlence, že v jednoduchosti je krása. Kuchyně se ubírá evropským moderním stylem a používá jen české suroviny. Odebírají to nejkvalitnější maso a zeleninu, zakládají si na tom, že podporují lokální trh. Menu chtějí měnit podle sezony a právě aktuálních surovin.

“Na vše jsme sami, máme malý team 5 lidí včetně nás, kteří sdílí stejnou ideu, jako my dva. Je nám jasné, že to bude boj, ale věříme, že díky našemu odhodlání to zvládneme. Dali jsme si celkem velkou výzvu: chtěli bychom změnit pohled na gastronomii nejen v Praze, ale i v celé České republice. Jsme si jisti, že se nám to podaří. V naši myšlenku věříme a budeme pro ni žít do posledního dechu.”

A proč název VALLMO? Vallmo znamená ve švédštině mák. Martin je příjmením Makovička a Petr žil ve Švédsku. Takže i za tím stojí určitý příběh.

Více informací najdete zde.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Místní se pozastavují nad nakládaným hermelínem a utopenci, říká majitelka české kavárny v Berlíně

Zajímavé prostory u hřbitova v berlínské centrální čtvrti Friedrichshain zaujaly českou architektku Annu Vohlídalovou natolik, že se rozhodla odejít ze stálého zaměstnání a nemovitost si pronajala. V domě si založila také vlastní kavárnu, kterou pojmenovala Nonna Café & CO. Její podnik nabízí převážně české produkty jako věnečky, buchty, koláče, utopence nebo nakládané hermelíny. A personál tvoří hlavně Češi.
Přečtěte si

Gault&Millau Guide 2021: TOP 7 berlínských restaurací

“Nikdy nebyla gastronomická rozmanitost tak pestrá, nikdy nebyla kulinářská úroveň vyšší,” řekl Dr. Christoph Wirtz, šéfredaktor průvodce Gault&Millau Guide 2021. Gastronomická bible každoročně oceňuje ty nejlepší. Do nového Průvodce 2021 vydávaného organizací Restaurantlandschafft se dostalo 1 000 německých restaurací. 500 z nich je oceněno až 19,5 body. Berlín, který byl dříve považován za kulinářskou „poušť“, získal pěkných 21 míst. Zde jsou ty nejlepší z nich.
Přečtěte si

Food Week v Berlíně – velká jízda pro chuťové pohárky

Food Week Berlin 2021, který se letos koná od 20. do 29. září, je sice o něco menší než obvykle, ale je stejně vzrušující jako vždy. Zve k objevování nových požitků, k poznávání neznámých způsobů přípravy jídla a vyzývá naše chuťové pohárky vydat se opět na velkou jízdu.

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

Před Ruskem jsme varovali, ale Berlín to nechtěl slyšet

      ·      08.08.2022
Často slýcháme, že jedním z důvodů pro Putinovo rozhodnutí zahájit svou "ruskou válku" byla skutečnost, že Západ ve svém hodnocení Ruska a jeho záměrů zanedbal historické zkušenosti Východu či spíše střední Evropy. Kdyby tomu bylo jinak a Západ

Aktuálně na německém webu

Wir haben gewarnt, aber Berlin hörte nicht zu

      ·      08.08.2022
Warum hat Putin beschlossen, den Krieg gegen die Ukraine vom Zaun zu brechen? In jüngster Zeit vernimmt man häufig die Meinung, einer der Gründe sei gewesen, dass der Westen versagt habe – auch, weil er die Erfahrungen des Ostens oder, besser gesagt: Mitteleuropas mit Russland