Naším oblíbencem mezi vídeňskými trhy je ten před radnicí. Vedle kluziště zde září stromy zlatavými světýlky a jeden z nich je zasvěcený lásce. Je posetý desítkami rudých srdíček. Letošní trh obohacuje i výstavka pohyblivých betlémů s hudbou. Na prostorném trhu se prodává spousta dobrot. Např. firma Reschinsky Konditorei, jejíž tradice sahá až do roku 1888, nabízí tradiční vánoční cukroví v pastelových barvách, značky jako Manner přicházejí každý rok se speciálními vánočními sadami třeba s příchutí kokosu, rumu a manga. Každý rok se tu objeví nové atraktivní designy svíček, mýdel a samozřejmě spousta ozdob na vánoční stromeček. Ty jsou ale zpravidla vyrobeny u nás v Čechách.
Z trhu na Náměstí Marie Terezie lze odskočit třeba na návštěvu Uměleckohistorického muzea, kde je nyní ke shlédnutí výstava nádherných tapisérií inspirovaných Rafaelem a jeho nástupci. V Albertině zase pořádají expozici Michelangelových kreseb a v barokní Národní knihovně výstavu fotografií z poválečné Vídně z ruky japonského fotografa Yoichi Okamota, který pracoval mimo jiné i pro amerického prezidenta Lyndona Johnsona. Můžete tak propojit vánoční a novoroční zážitky s trochou kultury.
Prosincové a lednové dny jsou krátké a noc brzy získává nadvládu nad naším světem. To lze ale využít k návštěvě tzv. Vánočních zahrad. Jsou to kreace umělců, kteří milují barvy, světla a fantazii. Parky některých zámků ožijí v tyto někdy chmurné studené dny, kdy fičí fujavice, padá sníh či déšť veselými světélky. Rozsáhlý park neogotického zámku Grafenegg takto ožívá vždy od čtvrtka do neděle a o svátcích tajuplnými kreacemi. Děti i dospělí si zde užijí procházku začarovaným červeným lesem, kde se prohánějí po kmenech a větvích světlušky, zlatým podloubím pro princezny či kolem hudební fontány uprostřed jezírka. Zní zde slavné vídeňské valčíky a Offenbachův kankán.
Děti skotačí kolem pohádkových postav Sněhurky, Červené karkulky, Jeníčka a Mařenky s perníkovou chaloupkou a fotí se s nimi. Na stromech odpočívají jiskřící motýli, ve větru se chvějí listy a veverky poskakují s oříšky. Měsíček srpeček zve k posezení ve svém lůně a kreace ladných tanečníků ve valčíkovém objetí téměř dává zapomenout, že nejsme v sále, ale v přírodním parku. Zamilované dvojice, rodiče s dítky i postarší páry míjejí pole pestrobarevných květin a procházejí pod vánočními koulemi zavěšenými na masivních větvích. Ty se točí pod laskáním větříku a mění barvy zachumlané do jemné mlhy. Nechybí zde ani moderní videomapping kreslící na fasádu zámečku fosforeskující okna, dveře, vločky a duhové tóny.
V Německu je naším favoritem vánoční zahrada v Drážďanech u romantického zámečku Pillnitz nedaleko Labe. Světla si zde hrají nejen s keři a stromy v čínské zahradě, ale ozařují i stěny paláce, jenž sloužil v 18. století jako místo her, zábavy a okázalých svateb. Dávají tak vyniknout exotickým malbám s asijskými motivy, které tehdy byly ve velké módě. Stejně jako kdysi šlechta i dnes se sem přicházejí lidé pobavit – vyfotit se sněhovými vločkami, poslechnout si vánoční pohádku promítanou na fontánu v parku, vrátit se na chvíli do časů majitelů zámku videomappingem na fasádě. Promenádu hlídají rozzáření andělé – motýlci, po zamrzlém jezírku plují pestrobarevné loďky a do éteru zní sváteční hudba. Oceán světel vás zanese na svých mírných vlnkách i k mluvícímu stromu.
Tak si to pěkně užijte a do Nového roku opravdu jen to nejlepší, hlavně mír, klid, zdraví a pohodu doma i v práci.
Foto: Damjan Prelovšek, Jana Chaloupková