Zážitky tisíce a jedné noci aneb novoroční oslavy v Německu a Rakousku 

Vánoční a novoroční čas je vhodným okamžikem k návštěvě našich sousedů. Již tradičně se jezdívá na vánoční trhy, které poutají svou romantickou atmosférou v podvečerních hodinách a lákají na teplý Glühwein – svařák či na ovocné punče.

Naším oblíbencem mezi vídeňskými trhy je ten před radnicí. Vedle kluziště zde září stromy zlatavými světýlky a jeden z nich je zasvěcený lásce. Je posetý desítkami rudých srdíček. Letošní trh obohacuje i výstavka pohyblivých betlémů s hudbou. Na prostorném trhu se prodává spousta dobrot. Např. firma Reschinsky Konditorei, jejíž tradice sahá až do roku 1888, nabízí tradiční vánoční cukroví v pastelových barvách, značky jako Manner přicházejí každý rok se speciálními vánočními sadami třeba s příchutí kokosu, rumu a manga. Každý rok se tu objeví nové atraktivní designy svíček, mýdel a samozřejmě spousta ozdob na vánoční stromeček. Ty jsou ale zpravidla vyrobeny u nás v Čechách.

Betlém před radnicí ve Vídni

Z trhu na Náměstí Marie Terezie lze odskočit třeba na návštěvu Uměleckohistorického muzea, kde je nyní ke shlédnutí výstava nádherných tapisérií inspirovaných Rafaelem a jeho nástupci. V Albertině zase pořádají expozici Michelangelových kreseb a v barokní Národní knihovně výstavu fotografií z poválečné Vídně z ruky japonského fotografa Yoichi Okamota, který pracoval mimo jiné i pro amerického prezidenta Lyndona Johnsona. Můžete tak propojit vánoční a novoroční zážitky s trochou kultury.

Schloss Grafenegg, Rakousko – Zimní zahrada a la Vídeňský valčík

Prosincové a lednové dny jsou krátké a noc brzy získává nadvládu nad naším světem. To lze ale využít k návštěvě tzv. Vánočních zahrad. Jsou to kreace umělců, kteří milují barvy, světla a fantazii. Parky některých zámků ožijí v tyto někdy chmurné studené dny, kdy fičí fujavice, padá sníh či déšť veselými světélky. Rozsáhlý park neogotického zámku Grafenegg takto ožívá vždy od čtvrtka do neděle a o svátcích tajuplnými kreacemi. Děti i dospělí si zde užijí procházku začarovaným červeným lesem, kde se prohánějí po kmenech a větvích světlušky, zlatým podloubím pro princezny či kolem hudební fontány uprostřed jezírka. Zní zde slavné vídeňské valčíky a Offenbachův kankán.

Schloss Grafenegg – Zimní zahrada, Perníková chaloupka

Děti skotačí kolem pohádkových postav Sněhurky, Červené karkulky, Jeníčka a Mařenky s perníkovou chaloupkou a fotí se s nimi. Na stromech odpočívají jiskřící motýli, ve větru se chvějí listy a veverky poskakují s oříšky. Měsíček srpeček zve k posezení ve svém lůně a kreace ladných tanečníků ve valčíkovém objetí téměř dává zapomenout, že nejsme v sále, ale v přírodním parku. Zamilované dvojice, rodiče s dítky i postarší páry míjejí pole pestrobarevných květin a procházejí pod vánočními koulemi zavěšenými na masivních větvích. Ty se točí pod laskáním větříku a mění barvy zachumlané do jemné mlhy. Nechybí zde ani moderní videomapping kreslící na fasádu zámečku fosforeskující okna, dveře, vločky a duhové tóny.

Slavnostní brána – vstup do zámeckého parku Grafeneggu

V Německu je naším favoritem vánoční zahrada v Drážďanech u romantického zámečku Pillnitz nedaleko Labe. Světla si zde hrají nejen s keři a stromy v čínské zahradě, ale ozařují i stěny paláce, jenž sloužil v 18. století jako místo her, zábavy a okázalých svateb. Dávají tak vyniknout exotickým malbám s asijskými motivy, které tehdy byly ve velké módě. Stejně jako kdysi šlechta i dnes se sem přicházejí lidé pobavit  – vyfotit se sněhovými vločkami, poslechnout si vánoční pohádku promítanou na fontánu v parku, vrátit se na chvíli do časů majitelů zámku videomappingem na fasádě. Promenádu hlídají rozzáření andělé – motýlci, po zamrzlém jezírku plují pestrobarevné loďky a do éteru zní sváteční hudba.  Oceán světel vás zanese na svých mírných vlnkách i k mluvícímu stromu.

Vánoční trh u Katedrály sv. Štěpána ve Vídni

Tak si to pěkně užijte a do Nového roku opravdu jen to nejlepší, hlavně mír, klid, zdraví a pohodu doma i v práci.

Foto: Damjan Prelovšek, Jana Chaloupková

Jana Chaloupková

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Nejčtenější v kategorii Travel

Aktuálně na českém webu

Boeckl a Kokoscha: skutečná rivalita?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, stojící naproti ikonické vídeňské secesní stanici metra Karlsplatz Otto Wagnera a Josepha Marii Olbricha, přichází aktuálně s výstavou „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Rivalita”. Nabízí přibližně stovku děl na papíře ze sbírek Albertiny.

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Aktuálně na německém webu

Boeckl und Kokoscha: Eine wahre Rivalität?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, die sich direkt gegenüber der ikonischen Wiener Jugendstil-U-Bahn-Station Karlsplatz von Otto Wagner und Joseph Maria Olbrich befindet, bringt aktuell in ihren Untergeschoss-Sälen die Schau „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Eine Rivalität.“ Darin präsentiert

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka