130 dní do dubajského Expa: Česko i Německo představilo pavilony s udržitelnou vizí

Světová výstava Expo, která se měla v loňském roce poprvé konat v zemi arabského světa, byla kvůli covidové pandemii odsunuta na říjen 2021. Termín se přiblížil, opatření se rozvolňují a vypadá to, že velkolepá přehlídka se v Dubaji opravdu odehraje. Hlavními pilíři má být příležitost, mobilita a udržitelnost, a právě poslední zmíněné téma je klíčové také pro pavilon Česka a Německa. Zatímco Češi vidí udržitelnost jako transformaci a přistupují k ní vědecky, Němci kladou důraz na schopnost každého z nás změnit svět k lepšímu.

Vizualizace českého pavilonu.

Expo 2020 s podtitulem „Spojování myslí, vytváření budoucnosti“ mnozí považují za festival lidské vynalézavosti. Jeho smyslem je svést dohromady země, podniky, mezinárodní organizace a miliony návštěvníků, aby společně přemýšleli nad výzvami, kterým dnešní svět čelí, a nad způsoby, které by tyto výzvy pomohly vyřešit. Poprvé v historii Expa bude mít každá z více než 190 zemí svůj vlastní pavilon, kde bude s ostatními účastníky a návštěvníky z celého světa sdílet inspirativní inovace, design a architekturu a také svou unikátní kulturu. Všechny pavilony jsou rozděleny do tematických oblastí na Oblast příležitostí, Oblast mobility a Oblast udržitelnosti. Jejich cílem je poskytnout nový pohled na to, jak můžeme změnit způsob života, a přitom zajistit lepší a udržitelnější budoucnost.

Areál Expa 2020.

Jak z pouště udělat kvetoucí zahradu

Český a německý pavilon bude součástí Oblasti udržitelnosti, kde má vystavovat například i Holandsko, Nový Zéland, Kuvajt nebo Singapur. Každá země k tomuto tématu přistupuje trochu odlišně a poukazuje na různé problémy, které s udržitelností souvisí.

Pro reprezentaci Česka byl vybrán návrh pavilonu od architektů ze studia Farmosa AA, který podle komise zaujal „originálním pojetím organické struktury obrůstající kvadratické linie výstavního prostoru.“ Jádrem celé české expozice je systém S.A.W.E.R. (z anglického Solar Air Water Earth Resource), který vyvíjí vědci z AV ČR a ČVUT. Zásadní funkcí tohoto systému je, že dokáže s využitím solární energie ze vzduchu s určitou vlhkostí vyrobit vodu (v podmínkách, kde nestačí obyčejný chladič) a zároveň pomocí podpovrchových kultur kultivovat poušť a vytvořit z ní úrodnou půdu. Pavilon se tedy vyznačuje transformací – ze vzduchu se stává voda a z pouště kvetoucí zahrada. Systém S.A.W.E.R. integruje pět českých patentů a inovací a během Expa bude jako jeden z exponátů vystaven v přízemí pavilonu.

Česko zemí budoucnosti (alespoň na Expu)

V celém pavilonu bude rozmístěno celkem deset exponátů, kromě systému S.A.W.E.R. patří k těm největším ještě kašna s názvem Srdce pavilonu a zlatá kovovo-skleněná instalace Golden Rain od firmy LASVIT navržená Maximem Velčovským. Téma vody, se kterým pracuje S.A.W.E.R., se tak propisuje i do dalších exponátů.

Vizualizace fontány v českém pavilonu.

Část stálé expozice je v českém pavilonu nazvána sebevědomě „The Czech Republic: The Country for the Future“ a její součástí je například stěna s 3D tiskárnami, které pro návštěvníky vytváří trojrozměrné skládačky nebo robotická linka, která analyzuje konkrétní rostliny a navrhuje pro ně vhodnou péči. Unikátem je také skleněná plastika Venus od Vlastimila Beránka, která je největší leštěnou skleněnou plastikou na světě.

Během Expa proběhne ještě deset krátkodobých tematických výstav se zaměřením na design, technologie, univerzity a vodu. Do všech exponátů a výstav jsou zapojeny české firmy z nejrůznějších oblastí podnikání.

Německý Antropocén

Německý pavilon byl navržen s ideou kampusu a parků, které ho obklopují. Namísto horizontálního uspořádání je ale řešen vertikálně, takže v něm vzniká několik vrstev „krychlí“, v nichž výstava proběhne, a otevřeného prostoru s terasami a zelení. Architektonický design pavilonu navrhlo studio LAVA, jehož cílem bylo vytvořit transparentní místo vhodné k propojování lidí (v duchu „Spojování myslí, vytváření budoucnosti“).

Německý pavilon.

Základní myšlenkou německé expozice je termín Antropocén, tedy pojem, který označuje období, kdy lidstvo ovlivňuje zemský ekosystém. Německý pavilon je ale vesměs pozitivní a klade si za cíl ukázat, že lidstvo nemá jen destruktivní vliv, ale má také kapacitu obrátit globální vývoj správným směrem. Pokud tedy lidé spojí síly a budou spolupracovat. Expozice zaměřené na biodiverzitu, budoucí řešení energických zdrojů a udržitelnost v kontextu urbanismu mají zábavnou formou ukázat, že existuje víc věcí, které nás všechny spojují, než těch, které rozdělují. Kromě toho také připomínají, že i malé akce mohou mít významný dopad, pokud jednáme společně.

Velkolepá Dubaj

Celý areál Expa se rozprostírá na 438 hektarech, kde se bude prezentovat přes 190 zemí. Organizátoři mají navíc v plánu představit největší projekt pracující se solární energií na světě. Pokud vše půjde tak jak má, proběhne dubajské Expo v termínu od října 2021 do března 2022.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

České tóny Dvořákovy Prahy 

       ·   10.09.2024
„To byl nářez!“, prohlásil na konci koncertu pán sedící vedle mě. Stejné nadšení sdílel zaplněný sál pražského Rudolfina, ve kterém bouřlivý standing ovation nebral konce. Letošní Dvořákova Praha nemohla začít lépe.

Ve vzduchu a na zemi

       ·   04.09.2024
„Lano je kotva,“ říká německá vzdušná akrobatka Vivian Friedrich, která žije v Barceloně. Na závěr Mezinárodního festivalu nového cirkusu Letní Letná uvedla představení Kristall Bohème. Tematizuje v něm svoje české kořeny.

Aktuálně na německém webu

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.