Aby po nás něco zůstalo

Jiří Češka, Schloss Zbenice
„Káčo, pojeď se podívat k fotrovi na zámek.“ Touhle větou začal můj fotografický projekt, který vyústil v knihu s názvem Aby po nás něco zůstalo. Právě jsem seděla s kamarádem u kávy a jeho nabídka mě zaujala natolik, že ještě to odpoledne jsme zamířili autem k sídlu jeho tatínka.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Damit wir etwas hinterlassen

Barokní zámek, před nímž jsme zaparkovali, by asi nemohl tvořit filmovou lokaci pro natáčení romantické pohádky. Horní patro bylo vybydlené a spodní opanoval divoký mix retro nábytku a toho z IKEA. O to větší šarm měl zámecký pán. Na zámku hospodařil od devadesátých let a za tu dobu se mu podařilo – hlavně díky nové střeše – vdechnout do zámku zase život. A když večer v zámeckém parku za doprovodu křiku pávů kouřil dýmku, nesešlo na tom, že opravu zámku už možná nestihne dokončit. Podařilo se mu ho zachovat pro příští generace. Stavba nebyla dokonalá, ale byla jeho. A poskytovala spoustu prostoru pro to, si hrát – vymýšlet nové
a nové „ptákoviny“ a vylepšováky od renovace nábytku přes přednášky až po otevření obecního muzea. 

V tomto smyslu se skutečný zámek stal vzdušným zámkem a naopak. Už mi v hlavě zrála otázka, jestli existuje víc lidí, kteří se rozhodnou – navzdory logickému úsudku – pustit do opravy takovéto stavby. Když jsem se následující den vrátila fotit, už na mě čekal lísteček s telefonním číslem na dalšího „blázna“, který se také pustil do obnovy obrovské zámecké ruiny. O tři roky později přišla na svět kniha Aby po nás něco zůstalo, zachycující příběhy patnácti novodobých zámeckých pánů. Připravily jsme ji společně s Annou Novotnou pro pražské nakladatelství Práh.

Tento článek vyšel v tištěném magazínu N&N Czech-German Bookmag

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher