Aby po nás něco zůstalo

Jiří Češka, Schloss Zbenice
„Káčo, pojeď se podívat k fotrovi na zámek.“ Touhle větou začal můj fotografický projekt, který vyústil v knihu s názvem Aby po nás něco zůstalo. Právě jsem seděla s kamarádem u kávy a jeho nabídka mě zaujala natolik, že ještě to odpoledne jsme zamířili autem k sídlu jeho tatínka.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Damit wir etwas hinterlassen

Barokní zámek, před nímž jsme zaparkovali, by asi nemohl tvořit filmovou lokaci pro natáčení romantické pohádky. Horní patro bylo vybydlené a spodní opanoval divoký mix retro nábytku a toho z IKEA. O to větší šarm měl zámecký pán. Na zámku hospodařil od devadesátých let a za tu dobu se mu podařilo – hlavně díky nové střeše – vdechnout do zámku zase život. A když večer v zámeckém parku za doprovodu křiku pávů kouřil dýmku, nesešlo na tom, že opravu zámku už možná nestihne dokončit. Podařilo se mu ho zachovat pro příští generace. Stavba nebyla dokonalá, ale byla jeho. A poskytovala spoustu prostoru pro to, si hrát – vymýšlet nové
a nové „ptákoviny“ a vylepšováky od renovace nábytku přes přednášky až po otevření obecního muzea. 

V tomto smyslu se skutečný zámek stal vzdušným zámkem a naopak. Už mi v hlavě zrála otázka, jestli existuje víc lidí, kteří se rozhodnou – navzdory logickému úsudku – pustit do opravy takovéto stavby. Když jsem se následující den vrátila fotit, už na mě čekal lísteček s telefonním číslem na dalšího „blázna“, který se také pustil do obnovy obrovské zámecké ruiny. O tři roky později přišla na svět kniha Aby po nás něco zůstalo, zachycující příběhy patnácti novodobých zámeckých pánů. Připravily jsme ji společně s Annou Novotnou pro pražské nakladatelství Práh.

Tento článek vyšel v tištěném magazínu N&N Czech-German Bookmag

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač. 

Švankmajers disegno interno in der Galerie GASK

       ·   04.03.2024
Collagen, Buchillustrationen, dreidimensionale Objekte, taktile Experimente, Theater- und Filmarbeiten ... Das breite, kreative Spektrum von Jan Švankmajer wird vom 3. März bis zum 4. August in einer umfangreichen Ausstellung im GASK präsentiert, mit der auch